Parlament Europejski- personalne "puzzle w prezydiach komisji

Parlament Europejski- personalne "puzzle w prezydiach komisji

Przed tygodniem w artykule „Nowe rozdanie w Parlamencie Europejskim” w „GPC” z dnia 22 lipca 2024 roku przedstawiłem nowy skład prezydium euroarlamentu , w którym Polska ma tak samo liczną reprezentację, jak Malta, Łotwa i Słowacja-choć to Maltanka jest przewodniczącą PE.

 

Dziś pora na przedstawienie wybranych spośród 720 europosłów pięciu kwestorów, ale także prezydiów komisji Parlamentu Europejskiego czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

 

Istotną Komisją Spraw Zagranicznych (AFET) pokieruje już po raz trzeci z rzędu niemiecki polityk David McAllister (nazwisko po ojcu Brytyjczyku) z CDU/ Europejskiej Partii Ludowej. Komisja ma na razie czworo wiceprzewodniczących i są nimi: Hana Jallouul Muro reprezentująca socjalistów i rządząca Hiszpanią partie PSOE premiera Pedro Sancheza, Urmas Paet, przez 9,5 roku minister spraw zagranicznych Estonii i liberał, Alberico Gambino – z rządzącej Italią partii Fratelli d’Italia premier Giorgii Meloni, reprezentujący naszą frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wreszcie Rumun Ioan-Rares Bogdan (EPL).

 

Napisałem przed chwilą: „na razie” – bo po wakacjach, we wrześniu wiceprzewodniczącym ma zostać również kolejny przedstawiciel EKR, Polak, były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Ciekawostką jest, że członkiem tej Komisji jest formalny szef partii Marine Le Pen i niedawny kandydat na premiera Francji Jordan Bardella.

 

Podkomisją Obrony i Bezpieczeństwa (SEDE) kierować będzie kolejny przedstawiciel Niemiec: Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przedstawicielka FDP, a więc liberałów. Wiceprzewodniczącymi zostali: Christophe Gomart z Francji (EPL), Mihai Tudose – socjalista z Rumunii, Alberico Gambino – Włoch z EKR (jest też wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych) oraz Estończyk Riho Terras – liberał. We wrześniu ma nastąpić wybór kolejnego wiceprzewodniczącego podkomisji – Polaka, byłego szefa KPRM i wiceministra obrony – Michała Dworczyka.

 

Komisją Transportu i Turystyki pokieruje Greczynka z rządzącej Helladą partii Nowa Demokracja premiera Kiriakosa Mitsotakisa -Elissavet Vozemberg-Vrionidi. Jej wiceprzewodniczącymi zostali: reprezentujący liberałów, dotychczasowy komisarz z Litwy o polskich korzeniach Virginijus Sinkievicius (Sienkiewicz), Austriaczka Sophia Kircher (EPL), kolejna Greczynka Elena Kountoura (lewica postkomunistyczna) oraz Matteo Ricci- socjalista z Włoch i

 

Komisją Handlu Zagranicznego pokieruje kolejny reprezentant Niemiec – Bernd Lange, socjalista, a wiceprzewodniczącymi zostali: Manon Aubry z Francji (radykalna lewica), Iulius Winkler z Rumunii, ale reprezentujący mniejszość węgierską, Karin Karlsbro – Szwedka z frakcji liberałów oraz Kathleen Van Brempt – socjalistka z Belgii.

 

Kluczową Komisją Budżetu pokieruje były minister finansów Belgii, nasz kolega z EKR Johan Van Overvteldt, który funkcję tę sprawował w poprzedniej kadencji, a reprezentuje zwycięską w ostatnich wyborach flamandzką partię NV-A. Wiceprzewodniczącymi zostali: Monika Hohlmeier, Niemka z EPL (CSU), córka słynnego premiera Bawarii Franza Josefa Straussa, Giuseppe Lupo– socjalista z Włoch, Janusz Lewandowski, były komisarz z PO/EPL oraz reprezentująca liberałów Słowaczka Lucia Yar.

 

Komisją Kontroli Budżetu, w której przez 15 lat byłem koordynatorem z ranienia EKR został kolejny Niemiec (już czwarty na pięć dotychczas omówionych Komisji) – Niclas Herbst z CDU/CSU. Wiceprzewodniczącymi natomiast Catarina Chinnici- Włoszka z Forza Italia (przez 9 lat była europosłanką z ramienia socjalistów), córka prokuratora zabitego przed laty przez mafię, Cristian Terhes- konserwatysta z Rumunii oraz kolejny Rumun Claudiu Manda.

 

Komisją Gospodarczą i Monetarną pokieruje socjalistka z Francji Aurore Lalucq. Wiceprzewodniczącymi zostali: Niemiec Damian Boeselager z frakcji Zielonych, Ludovit Odor – liberał ze Słowacji oraz Ludek Niedermayer - Czech z EPL-u.

 

Komisja Rybołówstwa znalazła się w rękach Włocha Pasquale Tridico (radykalna lewica), a spośród czworga wiceprzewodniczących dwóch jest z Niemiec: Marcus Ferber (CDU/CSU) i Mattias Ecke z SPD. Pozostali wiceprzewodniczący to Dunka Kira Marie Peter-Hansen z frakcji Zielonych oraz Irlandka Regina Doherty z EPL.

 

Kolejną Komisją w której radykalna lewica (w dużej mierze postkomunistyczna( ma szefa, jest Komisja Zatrudnienia , Spraw Społecznych i Integracji. Jej przewodniczącą została Li Andersson. Wiceprzewodniczącymi jest Johan Danielsson – socjalista ze Szwecji i Jagna Marczułajtis-Walczak z PO/EPL oraz Katrin Langensiepen – Niemka z frakcji Zielonych.

     Bardzo ważną Komisję ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności otrzymali socjaliści ,a konkretnie Włoch Antonio Decaro. Ma czworo zastępców, w tym kolejnego Włocha, konserwatystę z EKR Pietro Fiocchi ( jego rodzina posiada jedną z większych fabryk przemysłu zbrojeniowego w Italii). Ponadto wiceszefami tej komisji jest Hiszpanka z EPL Esther Herranz- Garcia oraz Holenderka ze skrajnej lewicy Anja Hazekamp,a także Węgier z EPL Andras Tivadar Kulja.

        Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego powołano Podkomisje Zdrowia. Na jej czele stanął Polak Adam Jarubas ( PSL/ EPL). Ma czworo zastępców. Zostali nimi: Tilly Metz z Luksemburga ( Zieloni), Stine Bosse z Danii ( Grupa „Renew”czyli liberałowie), Romana Jerkowic z Chorwacji ( socjaliści) oraz Emmanouil Fragkos -konserwatysta z Grecji.

       Wreszcie Komisją ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pokieruje były szef PO Borys Budka ( EPL). Jego zastępcami zostali Cwetelina Penkova – socjalistka z Bułgarii, Ellena Donazzan konserwatystka z Włoch, Giorgio Gori – socjalista również z Italii oraz Yvan Verougstraete – liberał z Belgii.

        Na koniec istotną Komisją  Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów pokieruje kolejny reprezentant Niemiec. Jest nią Anna Cavazzini z frakcji Zielonych. Jej pierwszym zastępcą będzie również Niemiec Christian Doleschal z CDU/CSU/EPL. Kolejnymi wiceprzewodniczącymi będą Nicola Minczew – liberał z Bułgarii, Maria Grapinii – socjalistka z Rumunii oraz Kamila Gasiuk- Piehowicz z Koalicji Obywatelskiej/EPL.

           Wyborów prezydiów Komisji dokonano w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Tydzień wcześniej w Strasburgu przegłosowano skład Kolegium Kwestorów, którzy z ramienia europosłów czuwają nad sprawami administracyjno – finansowymi PE. Ową piątkę wyłoniono w dwóch turach głosowań. W wymiarze politycznym dwóch przedstawicieli ma Europejska Partia Ludowa oraz po jednym socjaliści, liberałowie i konserwatyści. Gdy chodzi o geografię to w gronie tym swoich przedstawicieli ma Francja, Polska, Bułgarii, Słowacja i Luksemburg. Najwięcej głosów otrzymał już parokrotny  kwestor- Bułgar Andriej Kowaczew z EPL. Funkcje ta objął również dotychczasowy wiceprzewodniczący PE Marc Angel- socjalista z Luksemburga. Polskę , EKR i PiS reprezentuje Kosma Złotowski. Francję i liberałów była burmistrz Strasburga Fabienne Keller , Słowację i Chrześcijańską Demokrację Miriam Lexmann.                     Gdy Państwo czytacie te słowa europarlament ma już wakacje. Wraca do pracy na początku września.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (29.07.2024)


 

POLECANE
Szokujący wynik poparcia dla partii politycznych w sondzie na Gazeta.pl gorące
Szokujący wynik poparcia dla partii politycznych w sondzie na Gazeta.pl

Artykuł "PiS odnotowało duży spadek. Politolog wskazał, co "może pomóc Kaczyńskiemu" [SONDAŻ]" autorstwa Katarzyny Rochowicz na portalu Gazeta.pl dotyczy sondażu pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski. Najciekawsza jednak jest końcowa sonda.

Niemieckie media: Dlaczego Polacy coraz gorzej myślą o Niemczech z ostatniej chwili
Niemieckie media: Dlaczego Polacy coraz gorzej myślą o Niemczech

"Wizerunek Niemiec wśród Polaków wcale się nie poprawia, wręcz przeciwnie" – pisze na łamach portalu "Die Welt" publicysta i korespondent niemieckich mediów z Warszawy Philipp Fritz.

Mołdawia, Gruzja, Bułgaria, Litwa. Rosja-Zachód 4:0 tylko u nas
Mołdawia, Gruzja, Bułgaria, Litwa. Rosja-Zachód 4:0

Wybory parlamentarne w Gruzji, Bułgarii i na Litwie. Wybory prezydenckie i referendum konstytucyjne w Mołdawii. Dwa kraje UE/NATO, dwa spoza. Ale wszystkie na zachodnich obrzeżach Rosji. I we wszystkich wyniki cieszące Kreml. Wyborczy październik w naszej części Europy nie należał do udanych dla Zachodu i jego sojuszników. Uwikłana w wojnę z Ukrainą Rosja wciąż potwierdza swoją skuteczność prowadzenia wojny hybrydowej.

TVN donosi, że Hołownia ogranicza pracę dziennikarzy. Jest komentarz marszałka Sejmu z ostatniej chwili
TVN donosi, że Hołownia ogranicza pracę dziennikarzy. Jest komentarz marszałka Sejmu

Dziennikarz portalu "Wirtualna Polska" Michał Wróblewski przekazał najnowsze wytyczne biura marszałka Sejmu. Szymon Hołownia odpowiedział na spekulacje medialne.

Pałac Buckingham: Komunikat Williama wywołał burzę. Książę ponownie zabiera głos z ostatniej chwili
Pałac Buckingham: Komunikat Williama wywołał burzę. Książę ponownie zabiera głos

Na początku października opublikowana na oficjalnych kanałach brytyjskiej rodziny królewskiej zapowiedź księcia Williama dotycząca walki z bezdomnością wywołała w mediach społecznościowych prawdziwą burzę. "To chyba żart" – pisali zbulwersowani internauci. Dzisiaj rodzina królewska ponownie zabiera w tej sprawie głos.

Hezbollah ma nowego przywódcę. Stanowcza odpowiedź Izraela z ostatniej chwili
Hezbollah ma nowego przywódcę. Stanowcza odpowiedź Izraela

We wtorek władze Hezbollahu wybrały swojego nowego lidera. Został nim dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego. Izraelski minister obrony Yoan Gallant bardzo szybko odpowiedział na tę informację.

Wyborcza: Szok. Dziura Domańskiego eksplodowała z ostatniej chwili
Wyborcza: "Szok. Dziura Domańskiego eksplodowała"

W komentarzu opublikowanym we wtorek, "Gazeta Wyborcza" krytycznie komentuje informacje podane przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego. 

Youtuber Budda w areszcie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Youtuber Budda w areszcie. Nowe informacje

W poniedziałek tuż po godz. 15:30 Sąd Okręgowy w Szczecinie podtrzymał decyzję w sprawie Kamila L., youtubera znanego jako "Budda". Jeden z obrońców ujawnił szokujące informacje na temat warunków w areszcie.

Nie żyje legendarny artysta z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny artysta

W poniedziałek wieku 86 lat zmarł legendarny artysta Paul Morrissey. W przeszłości współpracował m.in. z inną wybitną postacią jak Andy Warhol.

Minister Finansów: Deficyt budżetowy wzrośnie o 56 mld zł z ostatniej chwili
Minister Finansów: Deficyt budżetowy wzrośnie o 56 mld zł

W nowelizacji projektu budżetu na 2024 r. deficyt budżetowy zostanie podniesiony o 56 mld zł, do 240,3 mld zł – powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że w projekcie budżetu nie ma zmian po stronie wydatkowej.

REKLAMA

Parlament Europejski- personalne "puzzle w prezydiach komisji

Parlament Europejski- personalne "puzzle w prezydiach komisji

Przed tygodniem w artykule „Nowe rozdanie w Parlamencie Europejskim” w „GPC” z dnia 22 lipca 2024 roku przedstawiłem nowy skład prezydium euroarlamentu , w którym Polska ma tak samo liczną reprezentację, jak Malta, Łotwa i Słowacja-choć to Maltanka jest przewodniczącą PE.

 

Dziś pora na przedstawienie wybranych spośród 720 europosłów pięciu kwestorów, ale także prezydiów komisji Parlamentu Europejskiego czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

 

Istotną Komisją Spraw Zagranicznych (AFET) pokieruje już po raz trzeci z rzędu niemiecki polityk David McAllister (nazwisko po ojcu Brytyjczyku) z CDU/ Europejskiej Partii Ludowej. Komisja ma na razie czworo wiceprzewodniczących i są nimi: Hana Jallouul Muro reprezentująca socjalistów i rządząca Hiszpanią partie PSOE premiera Pedro Sancheza, Urmas Paet, przez 9,5 roku minister spraw zagranicznych Estonii i liberał, Alberico Gambino – z rządzącej Italią partii Fratelli d’Italia premier Giorgii Meloni, reprezentujący naszą frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wreszcie Rumun Ioan-Rares Bogdan (EPL).

 

Napisałem przed chwilą: „na razie” – bo po wakacjach, we wrześniu wiceprzewodniczącym ma zostać również kolejny przedstawiciel EKR, Polak, były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Ciekawostką jest, że członkiem tej Komisji jest formalny szef partii Marine Le Pen i niedawny kandydat na premiera Francji Jordan Bardella.

 

Podkomisją Obrony i Bezpieczeństwa (SEDE) kierować będzie kolejny przedstawiciel Niemiec: Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przedstawicielka FDP, a więc liberałów. Wiceprzewodniczącymi zostali: Christophe Gomart z Francji (EPL), Mihai Tudose – socjalista z Rumunii, Alberico Gambino – Włoch z EKR (jest też wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych) oraz Estończyk Riho Terras – liberał. We wrześniu ma nastąpić wybór kolejnego wiceprzewodniczącego podkomisji – Polaka, byłego szefa KPRM i wiceministra obrony – Michała Dworczyka.

 

Komisją Transportu i Turystyki pokieruje Greczynka z rządzącej Helladą partii Nowa Demokracja premiera Kiriakosa Mitsotakisa -Elissavet Vozemberg-Vrionidi. Jej wiceprzewodniczącymi zostali: reprezentujący liberałów, dotychczasowy komisarz z Litwy o polskich korzeniach Virginijus Sinkievicius (Sienkiewicz), Austriaczka Sophia Kircher (EPL), kolejna Greczynka Elena Kountoura (lewica postkomunistyczna) oraz Matteo Ricci- socjalista z Włoch i

 

Komisją Handlu Zagranicznego pokieruje kolejny reprezentant Niemiec – Bernd Lange, socjalista, a wiceprzewodniczącymi zostali: Manon Aubry z Francji (radykalna lewica), Iulius Winkler z Rumunii, ale reprezentujący mniejszość węgierską, Karin Karlsbro – Szwedka z frakcji liberałów oraz Kathleen Van Brempt – socjalistka z Belgii.

 

Kluczową Komisją Budżetu pokieruje były minister finansów Belgii, nasz kolega z EKR Johan Van Overvteldt, który funkcję tę sprawował w poprzedniej kadencji, a reprezentuje zwycięską w ostatnich wyborach flamandzką partię NV-A. Wiceprzewodniczącymi zostali: Monika Hohlmeier, Niemka z EPL (CSU), córka słynnego premiera Bawarii Franza Josefa Straussa, Giuseppe Lupo– socjalista z Włoch, Janusz Lewandowski, były komisarz z PO/EPL oraz reprezentująca liberałów Słowaczka Lucia Yar.

 

Komisją Kontroli Budżetu, w której przez 15 lat byłem koordynatorem z ranienia EKR został kolejny Niemiec (już czwarty na pięć dotychczas omówionych Komisji) – Niclas Herbst z CDU/CSU. Wiceprzewodniczącymi natomiast Catarina Chinnici- Włoszka z Forza Italia (przez 9 lat była europosłanką z ramienia socjalistów), córka prokuratora zabitego przed laty przez mafię, Cristian Terhes- konserwatysta z Rumunii oraz kolejny Rumun Claudiu Manda.

 

Komisją Gospodarczą i Monetarną pokieruje socjalistka z Francji Aurore Lalucq. Wiceprzewodniczącymi zostali: Niemiec Damian Boeselager z frakcji Zielonych, Ludovit Odor – liberał ze Słowacji oraz Ludek Niedermayer - Czech z EPL-u.

 

Komisja Rybołówstwa znalazła się w rękach Włocha Pasquale Tridico (radykalna lewica), a spośród czworga wiceprzewodniczących dwóch jest z Niemiec: Marcus Ferber (CDU/CSU) i Mattias Ecke z SPD. Pozostali wiceprzewodniczący to Dunka Kira Marie Peter-Hansen z frakcji Zielonych oraz Irlandka Regina Doherty z EPL.

 

Kolejną Komisją w której radykalna lewica (w dużej mierze postkomunistyczna( ma szefa, jest Komisja Zatrudnienia , Spraw Społecznych i Integracji. Jej przewodniczącą została Li Andersson. Wiceprzewodniczącymi jest Johan Danielsson – socjalista ze Szwecji i Jagna Marczułajtis-Walczak z PO/EPL oraz Katrin Langensiepen – Niemka z frakcji Zielonych.

     Bardzo ważną Komisję ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności otrzymali socjaliści ,a konkretnie Włoch Antonio Decaro. Ma czworo zastępców, w tym kolejnego Włocha, konserwatystę z EKR Pietro Fiocchi ( jego rodzina posiada jedną z większych fabryk przemysłu zbrojeniowego w Italii). Ponadto wiceszefami tej komisji jest Hiszpanka z EPL Esther Herranz- Garcia oraz Holenderka ze skrajnej lewicy Anja Hazekamp,a także Węgier z EPL Andras Tivadar Kulja.

        Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego powołano Podkomisje Zdrowia. Na jej czele stanął Polak Adam Jarubas ( PSL/ EPL). Ma czworo zastępców. Zostali nimi: Tilly Metz z Luksemburga ( Zieloni), Stine Bosse z Danii ( Grupa „Renew”czyli liberałowie), Romana Jerkowic z Chorwacji ( socjaliści) oraz Emmanouil Fragkos -konserwatysta z Grecji.

       Wreszcie Komisją ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pokieruje były szef PO Borys Budka ( EPL). Jego zastępcami zostali Cwetelina Penkova – socjalistka z Bułgarii, Ellena Donazzan konserwatystka z Włoch, Giorgio Gori – socjalista również z Italii oraz Yvan Verougstraete – liberał z Belgii.

        Na koniec istotną Komisją  Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów pokieruje kolejny reprezentant Niemiec. Jest nią Anna Cavazzini z frakcji Zielonych. Jej pierwszym zastępcą będzie również Niemiec Christian Doleschal z CDU/CSU/EPL. Kolejnymi wiceprzewodniczącymi będą Nicola Minczew – liberał z Bułgarii, Maria Grapinii – socjalistka z Rumunii oraz Kamila Gasiuk- Piehowicz z Koalicji Obywatelskiej/EPL.

           Wyborów prezydiów Komisji dokonano w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Tydzień wcześniej w Strasburgu przegłosowano skład Kolegium Kwestorów, którzy z ramienia europosłów czuwają nad sprawami administracyjno – finansowymi PE. Ową piątkę wyłoniono w dwóch turach głosowań. W wymiarze politycznym dwóch przedstawicieli ma Europejska Partia Ludowa oraz po jednym socjaliści, liberałowie i konserwatyści. Gdy chodzi o geografię to w gronie tym swoich przedstawicieli ma Francja, Polska, Bułgarii, Słowacja i Luksemburg. Najwięcej głosów otrzymał już parokrotny  kwestor- Bułgar Andriej Kowaczew z EPL. Funkcje ta objął również dotychczasowy wiceprzewodniczący PE Marc Angel- socjalista z Luksemburga. Polskę , EKR i PiS reprezentuje Kosma Złotowski. Francję i liberałów była burmistrz Strasburga Fabienne Keller , Słowację i Chrześcijańską Demokrację Miriam Lexmann.                     Gdy Państwo czytacie te słowa europarlament ma już wakacje. Wraca do pracy na początku września.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (29.07.2024)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe