Piotr Duda: Znów musimy podnieść głowy

„Znów krzyż niektórym przeszkadza. Znów musimy podnieść głowy i bronić naszych chrześcijańskich fundamentów” – napisał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w liście do uczestników obchodów 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego.
Uroczystości 44. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego Piotr Duda: Znów musimy podnieść głowy
Uroczystości 44. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego / Agnieszka Żurek

Uroczyste obchody 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego

Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się uroczyste obchody 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Marek Szkudło.

Czuję się jak w rodzinie ludzi, przyjeżdżając, a właściwie wracając do Jastrzębia

– podkreślił.

Kapłan przywołał w swoim kazaniu obrazy dwóch patriotycznych murali, które pojawiły się na ulicach Jastrzębia-Zdroju i które upamiętniają – wciąż aktualne – postulaty porozumienia jastrzębskiego.

Wolne soboty, obniżenie wieku emerytalnego, wyrównanie płac. W prostej graficznej formie można na nim odnaleźć właściwie każdy z postulatów wypracowany w Jastrzębiu w 1980 roku. W liczbę czterdzieści wpisano dwie dłonie podane na znak zgody

– wskazał biskup.

Oddając hołd bohaterom jastrzębskiej opozycji antykomunistycznej, powiedział: „ci, co ustalili prawo niesprawiedliwości, musieli się ugiąć przed siłą ludzkiego pragnienia wolności”.

Podkreślił, że to pragnienie urzeczywistniło się, bo górnicy działali z prostotą, siłą i wiernością Bogu, pozostając skromnymi ludźmi ciężkiej pracy. Ksiądz biskup podkreślił, że ich ludzkiemu wysiłkowi pobłogosławił Bóg, który „wywyższa pokornych, a pysznym się sprzeciwia”. Kapłan zaznaczył, że nie ma takiego upadku ani nieszczęścia, z którego Bóg nie byłby w stanie podnieść człowieka – pod warunkiem jednak, że ten się przed Nim ukorzy. Hierarcha wskazał na konieczność powrotu do fundamentalnych chrześcijańskich wartości w dzisiejszych czasach, w których zbyt wielu ludzi hołduje „człowiekowi cielesnemu” i jego namiętnościom, pragnieniu zaszczytów i bogactwa.

Rachunek sumienia pokoleń dzieci tych, którzy w latach osiemdziesiątych walczyli o naszą wolność, wciąż jeszcze nie jest zrobiony. Konflikty, rozgrywki, podkopywanie siebie nawzajem stało się w Polsce standardem życia społecznego i politycznego. A przecież nie o to chodziło naszym siostrom i braciom. Czy nie powinniśmy, słuchając świętego Pawła, zapytać siebie o to, jakimi staliśmy się ludźmi? Czy nie powinniśmy uderzyć w piersi, jeśli staliśmy się za bardzo cieleśni i za mało rozumiejący? Powinniśmy – wypełniając zobowiązanie wobec tych, którzy o naszą wolność walczyli 

– zaapelował kapłan.

W obchodach rocznicowych wzięli udział działacze opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, wdowa po śp. Tadeuszu Jedynaku, sygnatariuszu porozumienia jastrzębskiego p. Maria Jedynak, zastępca przewodniczącego Solidarności Maciej Kłosiński, regionalne władze Solidarności, m.in. Bogusław Hutek i Justyna Latos, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Kamiennego „Zofiówka” Roman Brudziński, członkowie Związku, poczty sztandarowe, przedstawiciel prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydent Jastrzębia-Zdroju, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk niepodległościowych i patriotycznych.

List przewodniczącego Piotra Dudy

Po Mszy św. przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka zostały złożone kwiaty. List do uczestników uroczystości skierował szef Solidarności Piotr Duda. Odczytał go zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Maciej Kłosiński.

W sierpniu 1980 roku fala protestów przeciwko niesprawiedliwej władzy objęła cały kraj. Strajkowało ponad 700 zakładów pracy i ponad 700 tysięcy odważnych ludzi w całej Polsce. To oni czterdzieści cztery lata temu walczyli o lepsze warunki pracy, o godność i prawo do decydowania o swojej Ojczyźnie. To właśnie tu, w Jastrzębiu-Zdroju, 3 września 1980 roku podpisano jedno z historycznych porozumień. To tu walczono o podstawowe prawa dla pracowników – m.in. o wyższe płace, wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, minimalną i maksymalną wysokość płacy. To tutaj wysunięto postulaty dotyczące godnych warunków pracy górników dołowych – obniżenia ich wieku emerytalnego, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Przede wszystkim jednak porozumienia sierpniowo-wrześniowe otworzyły drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce, negocjacjom i wreszcie podpisaniu porozumień przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie. Wielu z Was miało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się w działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nieraz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach – zepchnięcie na margines społeczeństwa. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” pamięta o swoich bohaterach i nigdy nie zostawia ich samych

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności podziękował bohaterom tamtych dni za to, co zrobili dla naszej Ojczyzny i dla wszystkich Polaków. 

NSZZ „Solidarność” zapisał się w historii Polski i świata, ale wciąż ma jeszcze wiele do zrobienia. Postulaty sierpniowe to dla nas testament do realizacji. Od 1980 roku walczymy, by zrealizować 14. postulat – emerytury stażowe. W 2021 roku opracowaliśmy projekt obywatelski i złożyliśmy go w Sejmie. Wówczas go zamrożono. Teraz po drugim pierwszym czytaniu na początku lutego tego roku prace nad nim ruszyły w komisji. Mam nadzieję, że jak najszybciej to rozwiązanie zostanie przegłosowane i wprowadzone w życie. Nie odpuścimy tego tematu, będziemy o emerytury stażowe walczyć do skutku

– zapewnił.

Szef Solidarności zaznaczył, że „Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się także pod krzyżem”.

Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nieraz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby ostatnio podczas skandalicznego otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze chrześcijańskie fundamenty. Oparciem jest dla nas patron Solidarności, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku 2024 ogłoszonym przez ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– podkreślił.

Piotr Duda zaapelował także o włączenie się wszystkich członków i sympatyków Solidarności w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Zielonego Ładu, który „grozi biedą i bezrobociem”.

Wierzymy, że w tak ważnej dla wszystkich polskich pracowników sprawie obywatele mają prawo wyrazić swoje zdanie. I ono powinno zostać usłyszane w Brukseli

– zaznaczył szef Związku.

Agnieszka Żurek

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Nie żyje były senator Platformy Obywatelskiej Robert Smoktunowicz z ostatniej chwili
Nie żyje były senator Platformy Obywatelskiej Robert Smoktunowicz

Nie żyje były senator Platformy Obywatelskiej Robert Smoktunowicz, o czym informują liczne profile w sieci.

Podkarpacie: W szkole rozpylono gaz pieprzowy, ucierpiały uczennice Wiadomości
Podkarpacie: W szkole rozpylono gaz pieprzowy, ucierpiały uczennice

W szkole rozpylono gaz pieprzowy; trzy uczennice trafiły do szpitala.

Znany biznesmen skazany za liczne gwałty Wiadomości
Znany biznesmen skazany za liczne gwałty

82-letni kanadyjski magnat odzieżowy Peter Nygard został w poniedziałek skazany na 11 lat więzienia za gwałty na czterech kobietach, w tym nieletnich – poinformował sędzia Sadu Najwyższego Robert Goldstein.

Jako społeczeństwo nie stajemy po stronie ofiar tylko u nas
Jako społeczeństwo nie stajemy po stronie ofiar

Czytam takie zdanie: „Za wymienione czyny grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności” i dostrzegam, jak w jednym słowie „nawet” skupia się jak w soczewce cała etyczna nędza świata, w którym żyjemy. Ohydne barbarzyństwo naszego systemu prawnego.

Nie żyje finalista programu „X Factor” Wiadomości
Nie żyje finalista programu „X Factor”

Nie żyje finalista brytyjskiej wersji programu „X Factor” Ben Thapa. Zmarł w wieku 42 lat.

Niemcy wprowadzają kontrole na wszystkich granicach Wiadomości
Niemcy wprowadzają kontrole na wszystkich granicach

Od 16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec – poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Kontrole mają potrwać początkowo sześć miesięcy.

Znany polski piosenkarz trafił do szpitala. Są zdjęcia Wiadomości
Znany polski piosenkarz trafił do szpitala. Są zdjęcia

Smolasty poinformował, że znajduje się w szpitalu.

„Ty j***** pisiorze”. Oskar Szafarowicz zaatakowany gorące
„Ty j***** pisiorze”. Oskar Szafarowicz zaatakowany

Oskar Szafarowicz w swoich mediach społecznościowych poinformował, że został zaatakowany.

Król strzelców z mundialu trafił do szpitala w stanie ciężkim Wiadomości
Król strzelców z mundialu trafił do szpitala w stanie ciężkim

„Toto” Schillaci w ciężkim stanie w szpitalu.

Wspólne oświadczenie środowisk prawniczych ws. czystek zapowiadanych przez Tuska i Bodnara gorące
Wspólne oświadczenie środowisk prawniczych ws. czystek zapowiadanych przez Tuska i Bodnara

Środowiska prawnicze wydały wspólne stanowisko ws. czystek sędziowskich zapowiedzianych przez polskie władze.

REKLAMA

Piotr Duda: Znów musimy podnieść głowy

„Znów krzyż niektórym przeszkadza. Znów musimy podnieść głowy i bronić naszych chrześcijańskich fundamentów” – napisał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w liście do uczestników obchodów 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego.
Uroczystości 44. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego Piotr Duda: Znów musimy podnieść głowy
Uroczystości 44. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego / Agnieszka Żurek

Uroczyste obchody 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego

Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się uroczyste obchody 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Marek Szkudło.

Czuję się jak w rodzinie ludzi, przyjeżdżając, a właściwie wracając do Jastrzębia

– podkreślił.

Kapłan przywołał w swoim kazaniu obrazy dwóch patriotycznych murali, które pojawiły się na ulicach Jastrzębia-Zdroju i które upamiętniają – wciąż aktualne – postulaty porozumienia jastrzębskiego.

Wolne soboty, obniżenie wieku emerytalnego, wyrównanie płac. W prostej graficznej formie można na nim odnaleźć właściwie każdy z postulatów wypracowany w Jastrzębiu w 1980 roku. W liczbę czterdzieści wpisano dwie dłonie podane na znak zgody

– wskazał biskup.

Oddając hołd bohaterom jastrzębskiej opozycji antykomunistycznej, powiedział: „ci, co ustalili prawo niesprawiedliwości, musieli się ugiąć przed siłą ludzkiego pragnienia wolności”.

Podkreślił, że to pragnienie urzeczywistniło się, bo górnicy działali z prostotą, siłą i wiernością Bogu, pozostając skromnymi ludźmi ciężkiej pracy. Ksiądz biskup podkreślił, że ich ludzkiemu wysiłkowi pobłogosławił Bóg, który „wywyższa pokornych, a pysznym się sprzeciwia”. Kapłan zaznaczył, że nie ma takiego upadku ani nieszczęścia, z którego Bóg nie byłby w stanie podnieść człowieka – pod warunkiem jednak, że ten się przed Nim ukorzy. Hierarcha wskazał na konieczność powrotu do fundamentalnych chrześcijańskich wartości w dzisiejszych czasach, w których zbyt wielu ludzi hołduje „człowiekowi cielesnemu” i jego namiętnościom, pragnieniu zaszczytów i bogactwa.

Rachunek sumienia pokoleń dzieci tych, którzy w latach osiemdziesiątych walczyli o naszą wolność, wciąż jeszcze nie jest zrobiony. Konflikty, rozgrywki, podkopywanie siebie nawzajem stało się w Polsce standardem życia społecznego i politycznego. A przecież nie o to chodziło naszym siostrom i braciom. Czy nie powinniśmy, słuchając świętego Pawła, zapytać siebie o to, jakimi staliśmy się ludźmi? Czy nie powinniśmy uderzyć w piersi, jeśli staliśmy się za bardzo cieleśni i za mało rozumiejący? Powinniśmy – wypełniając zobowiązanie wobec tych, którzy o naszą wolność walczyli 

– zaapelował kapłan.

W obchodach rocznicowych wzięli udział działacze opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, wdowa po śp. Tadeuszu Jedynaku, sygnatariuszu porozumienia jastrzębskiego p. Maria Jedynak, zastępca przewodniczącego Solidarności Maciej Kłosiński, regionalne władze Solidarności, m.in. Bogusław Hutek i Justyna Latos, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Kamiennego „Zofiówka” Roman Brudziński, członkowie Związku, poczty sztandarowe, przedstawiciel prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydent Jastrzębia-Zdroju, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk niepodległościowych i patriotycznych.

List przewodniczącego Piotra Dudy

Po Mszy św. przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka zostały złożone kwiaty. List do uczestników uroczystości skierował szef Solidarności Piotr Duda. Odczytał go zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Maciej Kłosiński.

W sierpniu 1980 roku fala protestów przeciwko niesprawiedliwej władzy objęła cały kraj. Strajkowało ponad 700 zakładów pracy i ponad 700 tysięcy odważnych ludzi w całej Polsce. To oni czterdzieści cztery lata temu walczyli o lepsze warunki pracy, o godność i prawo do decydowania o swojej Ojczyźnie. To właśnie tu, w Jastrzębiu-Zdroju, 3 września 1980 roku podpisano jedno z historycznych porozumień. To tu walczono o podstawowe prawa dla pracowników – m.in. o wyższe płace, wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, minimalną i maksymalną wysokość płacy. To tutaj wysunięto postulaty dotyczące godnych warunków pracy górników dołowych – obniżenia ich wieku emerytalnego, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Przede wszystkim jednak porozumienia sierpniowo-wrześniowe otworzyły drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce, negocjacjom i wreszcie podpisaniu porozumień przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie. Wielu z Was miało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się w działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nieraz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach – zepchnięcie na margines społeczeństwa. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” pamięta o swoich bohaterach i nigdy nie zostawia ich samych

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności podziękował bohaterom tamtych dni za to, co zrobili dla naszej Ojczyzny i dla wszystkich Polaków. 

NSZZ „Solidarność” zapisał się w historii Polski i świata, ale wciąż ma jeszcze wiele do zrobienia. Postulaty sierpniowe to dla nas testament do realizacji. Od 1980 roku walczymy, by zrealizować 14. postulat – emerytury stażowe. W 2021 roku opracowaliśmy projekt obywatelski i złożyliśmy go w Sejmie. Wówczas go zamrożono. Teraz po drugim pierwszym czytaniu na początku lutego tego roku prace nad nim ruszyły w komisji. Mam nadzieję, że jak najszybciej to rozwiązanie zostanie przegłosowane i wprowadzone w życie. Nie odpuścimy tego tematu, będziemy o emerytury stażowe walczyć do skutku

– zapewnił.

Szef Solidarności zaznaczył, że „Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się także pod krzyżem”.

Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nieraz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby ostatnio podczas skandalicznego otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze chrześcijańskie fundamenty. Oparciem jest dla nas patron Solidarności, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku 2024 ogłoszonym przez ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– podkreślił.

Piotr Duda zaapelował także o włączenie się wszystkich członków i sympatyków Solidarności w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Zielonego Ładu, który „grozi biedą i bezrobociem”.

Wierzymy, że w tak ważnej dla wszystkich polskich pracowników sprawie obywatele mają prawo wyrazić swoje zdanie. I ono powinno zostać usłyszane w Brukseli

– zaznaczył szef Związku.

Agnieszka Żurek

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe