Ursula von der Leyen we Wrocławiu. Obiecała pieniądze z funduszu spójności
- Kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności; chodzi o 100-proc. finansowanie
- zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty we Wrocławiu.
W czwartek do Wrocławia przybyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, aby wziąć udział w szczycie powodziowym. Odbył się z on z udziałem premierów Polski Donald Tusk, Czech Petr Fiala, Słowacji Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer.
Potrzebowaliśmy dokładnie 45 minut, żeby uzgodnić nasze oczekiwania i żeby uzyskać satysfakcjonujące nas deklaracje ze strony Komisji Europejskiej
- przekonywał Donald Tusk.
Czytaj także: Powodzie w Polsce. PiS: rozliczymy odpowiedzialnych
Czytaj także: Nowy sondaż wskazuje na przewagę Trumpa nad Harris
Kontekst: unijne decyzje
W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której zaapelował do Komisji Europejskiej o zwiększenie funduszy na pomoc dla powodzian i lepsze przygotowanie UE do reagowania na klęski żywiołowe. W dokumencie eurodeputowani wyrazili niezadowolenie z ostatnich cięć budżetowych w unijnym mechanizmie ochrony ludności i wezwali Komisję do zapewnienia wystarczających środków oraz uelastycznienia systemu finansowania dla ofiar klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Finansowanie to miałoby zostać uwzględnione także w następnym wieloletnim budżecie UE.
Europosłowie chcą, żeby unijny fundusz pomocowy, czyli Fundusz Solidarności, był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie", a KE przyspieszyła uwalnianie funduszy na rzecz krajów dotkniętych powodzią, takich jak Polska. Zaapelowali także do KE, żeby ta zgodziła się na przesunięcie wsparcia technicznego i funduszy na pomoc powodzianom z innych instrumentów unijnych, w tym polityki spójności czy krajowych planów odbudowy.
W ostatnich dniach intensywne deszcze spowodowały katastrofalne powodzie w Europie Środkowej i Wschodniej. Najbardziej poszkodowane obszary znajdują się w Czechach, Polsce, Austrii, na Słowacji, w Niemczech i na Węgrzech. W Polsce powódź dotknęła południową i zachodnią część kraju. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.