Nasz święty Jerzy – Wyjątkowe wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność”

104 strony poświęcone w całości postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, pokazujące kompleksowo jego korzenie i źródła duchowej siły, życie, działalność oraz wartości, które głosił i za które oddał życie. Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność”, publicyści historyczni i historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia z Archiwum IPN oraz Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – tak prezentuje się najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” poświęcone kapelanowi, a od dekady także patronowi „Solidarności”.
Wydanie Specjalne Tygodnika Solidarność. Ks. Jerzy Popiełuszko Nasz święty Jerzy – Wyjątkowe wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność”
Wydanie Specjalne Tygodnika Solidarność. Ks. Jerzy Popiełuszko / fot. tysol

Wydanie Specjalne kupisz [TUTAJ]

 

Wyjątkowa postać dla „Solidarności” i wszystkich Polaków

Czy dziś ksiądz Jerzy byłby tak dobrze rozumiany, jak w czasie, gdy odprawiał Msze św. za Ojczyznę? Czy potrafiłby przemówić do ludzi i wskazać im drogę wewnętrznej wolności, gdy wokół szaleje tyle pokus, których za jego życia nie znaliśmy? – pyta przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i deklaruje: Jestem głęboko przekonany, że tak. Ksiądz Jerzy kiedyś mówił do nas: „Prawda jest niezmienna. Prawdy nie można zniszczyć tą lub inną decyzją, tą lub inną ustawą”. My, ludzie Solidarności, wiemy o tym, że mimo iż nieraz nas obrażają, że nas atakują, my swoją pracą jesteśmy wierni prawdzie. To dziedzictwo, o które dbamy.

– Dla nas, członków redakcji „Tygodnika Solidarność”, także jest kimś szczególnym. Od dziesięcioleci staramy się ocalić od zapomnienia dzieło życia i naukę ks. Jerzego. Staramy się przekazać prawdę o nim, ale także propagować głoszone przez niego wartości. Ale nie tylko. Piszemy z perspektywy pracowników, z poszanowaniem ich racji, ukazując ich godność i o nią walcząc. Przykładem dla nas jest właśnie ks. Popiełuszko. To jego punkt widzenia próbujemy przyjąć i to w duchu jego nauki o prawdę walczyć – podkreśla we wstępie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

– Okoliczności śmierci patrona Solidarności dodają do tego niesamowitego przesłania jeszcze bardziej niesamowity wymiar autentyzmu. Przecież wiedział, że to, co robił, może się źle skończyć. Dla wierzących ks. Popiełuszko stanowi symbol oczywisty. Dla patriotów też. Ale przecież jego przesłanie nadaje się i dla zwykłych współczesnych normalsów – podkreśla wyjątkowość życia ks. Popiełuszki w artykule „Zło dobrem zwyciężałj! Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego.

 

Święty Jerzy i „Solidarność”

Sylwetkę nieśmiałego człowieka, ale niezłomnego kapłana przedstawia Adam Chmielecki w „Krótkiej historii świętego Jerzego”. Opisuje też niezasłużenie nieco zapomnianą postać ks. Teofila Boguckiego, proboszcza parafii św. Stanisława i jednego z duchowym ojców patrona „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę za niepokorność, za bycie z „Solidarnością” i narodem – przekonuje w wywiadzie Marcina Krzeszowca dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana.

Pokazujemy źródła i korzenie duchowej siły tego niezłomnego kapłana – historię życia „Matki świętego” Marianny Popiełuszko (pióra Barbary Michałowskiej), a także zapraszamy w podróż „śladami świętego” na jego rodzinne Podlasie („Tutaj był Alkiem” – jak pisze Monika Rutke).

„Klimaty księdza Jurka”, patriotyczną i religijną atmosferę Żoliborza i parafii św. Stanisława Kostki oraz swoje spotkania z ks. Popiełuszką przedstawia prof. Marek Jan Chodakiewicz, historyk z Institute of World Politics w Waszyngtonie, który dzieciństwo i młodość spędził na Żoliborzu.

Okoliczności śmierci ks. Popiełuszki i procesu jego zabójców, a także reakcje służb specjalnych PRL i państw komunistycznych oraz zachodnich przedstawiają historycy IPN – prof. Patryk Pleskot, dr Witold Bagieński i dr Franciszek Dąbrowski.

Księdza Popiełuszkę – wyjątkowego kapłana – łączyły szczególne więzi duchowe oraz relacje przyjaźni z innymi wyjątkowymi postaciami z historii Polski. Jego więzi z prymasem Wyszyńskim i ojcem świętym Janem Pawłem II przedstawia Agnieszka Żurek. Wyjątkową przyjaźń z „Matką Solidarności” Anną Walentynowicz opisuje Sebastian Reńca, który przedstawia również jedną z ostatnich wizyt ks. Popiełuszki na Śląsku, w Bytomiu, oraz „pogrzeb stulecia”, czyli pożegnanie ks. Jerzego 3 listopada 1984 roku z udziałem co najmniej kilkuset tysięcy ludzi.

W tym wyjątkowym wydaniu naszego tygodnika historycy i publicyści dr Jan Hlebowicz i Tadeusz Płużański pokazują szersze tło zbrodni popełnionej na kapelanie „Solidarności”. Pokazują, jak komuniści przez cały okres PRL zwalczali Kościół katolicki, czego przykładem są tajemnicze śmierci odważnych kapłanów w latach 80. – ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Stefana Niedziela, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Bronisława Zycha.

Natomiast Krzysztof Karnkowski opisuje, w jaki sposób ks. Popiełuszko odcisnął piętno nie tylko na historii, ale także kulturze Polski. I odpowiada na pytanie, dlaczego SB ścigała pewien zespół punkowy za piosenkę „Krzyż”?

 

Czy o nim pamiętamy?

Jak ludzie „Solidarności” pamiętają o swoim duchowym patronie? Barbara Michałowska przedstawia fenomen zainicjowanych przez ks. Popiełuszkę Ogólnopolskich Pielgrzymek Ludzi Pracy, a swoje wyjątkowe spotkania z niezłomnym kapłanem wspominają zazwyczaj bohaterowie drugiego planu, którzy jednak widzą więcej niż inni – fotoreporterzy i kronikarze „Solidarności” Tomasz Gutry, Paweł Glanert i Wojciech Milewski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko to także błogosławiony Kościoła katolickiego. Agnieszka Żurek podpowiada co my, ludzie „Solidarności”, ale także wszyscy wierzący, przypomina cuda dokonane za jego wstawiennictwem i podpowiada, jak czerpać z jego świętości. W kolejnym artykule przedstawia sylwetkę „zwykłego świętego”, który… „lubił piwo i opalanie”.

 

Co nam dziś mówi ksiądz Jerzy?

Adam Chmielecki analizuje nauczanie ks. Popiełuszki, prostolinijne i głębokie zarazem, przekonując, że „słowa księdza Jerzego mają moc”. Jak rozumiał wartości najważniejsze, takie jak prawda, dobro, wolność, godność, solidarność, odwaga?

Ponadto w numerze felietony i eseje, w których stali współpracownicy „Tygodnika Solidarność” analizują fenomen ks. Popiełuszki z dzisiejszej perspektywy. Co nam mówi dzisiaj? Na to pytanie odpowiadają:

Kacper Kita – Z odwagą i miłością

Michał Łuczewski – Obecność bez niepokoju

Jan Wróbel – Myślał Ewangelią

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wydanie Specjalne Tygodnik Solidarność ks. Jerzy Popiełuszko


 

POLECANE
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne polityka
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne

Ford wstrzymuje produkcję aut elektrycznych w Kolonii na trzy tygodnie – informuje Bild.

Sikorski wściekły na TVN. To niedopuszczalne z ostatniej chwili
Sikorski wściekły na TVN. "To niedopuszczalne"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był gościem redaktor Moniki Olejnik. Po tym pytaniu szybko opuścił studio TVN.

Jastrzębie Trumpa tylko u nas
Jastrzębie Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump wybrał już niektóre z najważniejszych osób w swojej administracji. Szczególnie ciekawe są jego decyzje w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Na pewno powody do niepokoju mają Chiny czy Iran. A więc pośrednio także dla Rosji. Choćby dlatego, że ujawnione postaci to ludzie znani z przywiązania do wartości wolnego świata i bardzo twardych poglądów. Deterrence zastąpi appeasement. I dobrze.

Nie żyje polityk PiS z ostatniej chwili
Nie żyje polityk PiS

Nie żyje Anna Drewniak, radna oraz pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Wilanowie.

Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu z ostatniej chwili
Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen bardzo mocno zaangażował się w prekampanię. W ostatnich tygodniach dotarł on do kilkunastu miast. Krzysztof Bosak odpowiedział na pogłoski medialne.

To był mój najgorszy błąd. Francuski piłkarz został skazany z ostatniej chwili
"To był mój najgorszy błąd". Francuski piłkarz został skazany

Francuski piłkarz Wissam Ben Yedder usłyszał wyrok za napaść seksualną. Zawodnik w sądzie zrzucił winę na alkohol i problemy prywatne.

Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat z ostatniej chwili
Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat

Pierwsze niemieckie czołgi Leopard 2 mają dotrzeć na Litwę dopiero w 2029 roku. Opóźnienia mogą wpłynąć na terminową gotowość litewskiej dywizji.

Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków polityka
Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. "Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków"

– Patrzcie, Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków (...) Nic nie zrobił dla Polski, jest tylko podnóżkiem Tuska i TVN-u. Odgrywa wyznaczoną mu rolę błazna – mówił o marszałku Sejmu Szymonie Hołowni europoseł PiS Patryk Jaki.

Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów z ostatniej chwili
Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów

15. edycja targów lotniczych Airshow China może przynieść wiele niespodzianek. Świat liczy na to, że Pekin przedstawi swój najnowszy bombowiec H-20.

Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty z ostatniej chwili
Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty

W środę nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte po raz pierwszy od objęcia urzędu w październiku odwiedzi Warszawę. W planach jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

REKLAMA

Nasz święty Jerzy – Wyjątkowe wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność”

104 strony poświęcone w całości postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, pokazujące kompleksowo jego korzenie i źródła duchowej siły, życie, działalność oraz wartości, które głosił i za które oddał życie. Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność”, publicyści historyczni i historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia z Archiwum IPN oraz Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – tak prezentuje się najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” poświęcone kapelanowi, a od dekady także patronowi „Solidarności”.
Wydanie Specjalne Tygodnika Solidarność. Ks. Jerzy Popiełuszko Nasz święty Jerzy – Wyjątkowe wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność”
Wydanie Specjalne Tygodnika Solidarność. Ks. Jerzy Popiełuszko / fot. tysol

Wydanie Specjalne kupisz [TUTAJ]

 

Wyjątkowa postać dla „Solidarności” i wszystkich Polaków

Czy dziś ksiądz Jerzy byłby tak dobrze rozumiany, jak w czasie, gdy odprawiał Msze św. za Ojczyznę? Czy potrafiłby przemówić do ludzi i wskazać im drogę wewnętrznej wolności, gdy wokół szaleje tyle pokus, których za jego życia nie znaliśmy? – pyta przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i deklaruje: Jestem głęboko przekonany, że tak. Ksiądz Jerzy kiedyś mówił do nas: „Prawda jest niezmienna. Prawdy nie można zniszczyć tą lub inną decyzją, tą lub inną ustawą”. My, ludzie Solidarności, wiemy o tym, że mimo iż nieraz nas obrażają, że nas atakują, my swoją pracą jesteśmy wierni prawdzie. To dziedzictwo, o które dbamy.

– Dla nas, członków redakcji „Tygodnika Solidarność”, także jest kimś szczególnym. Od dziesięcioleci staramy się ocalić od zapomnienia dzieło życia i naukę ks. Jerzego. Staramy się przekazać prawdę o nim, ale także propagować głoszone przez niego wartości. Ale nie tylko. Piszemy z perspektywy pracowników, z poszanowaniem ich racji, ukazując ich godność i o nią walcząc. Przykładem dla nas jest właśnie ks. Popiełuszko. To jego punkt widzenia próbujemy przyjąć i to w duchu jego nauki o prawdę walczyć – podkreśla we wstępie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

– Okoliczności śmierci patrona Solidarności dodają do tego niesamowitego przesłania jeszcze bardziej niesamowity wymiar autentyzmu. Przecież wiedział, że to, co robił, może się źle skończyć. Dla wierzących ks. Popiełuszko stanowi symbol oczywisty. Dla patriotów też. Ale przecież jego przesłanie nadaje się i dla zwykłych współczesnych normalsów – podkreśla wyjątkowość życia ks. Popiełuszki w artykule „Zło dobrem zwyciężałj! Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego.

 

Święty Jerzy i „Solidarność”

Sylwetkę nieśmiałego człowieka, ale niezłomnego kapłana przedstawia Adam Chmielecki w „Krótkiej historii świętego Jerzego”. Opisuje też niezasłużenie nieco zapomnianą postać ks. Teofila Boguckiego, proboszcza parafii św. Stanisława i jednego z duchowym ojców patrona „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę za niepokorność, za bycie z „Solidarnością” i narodem – przekonuje w wywiadzie Marcina Krzeszowca dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana.

Pokazujemy źródła i korzenie duchowej siły tego niezłomnego kapłana – historię życia „Matki świętego” Marianny Popiełuszko (pióra Barbary Michałowskiej), a także zapraszamy w podróż „śladami świętego” na jego rodzinne Podlasie („Tutaj był Alkiem” – jak pisze Monika Rutke).

„Klimaty księdza Jurka”, patriotyczną i religijną atmosferę Żoliborza i parafii św. Stanisława Kostki oraz swoje spotkania z ks. Popiełuszką przedstawia prof. Marek Jan Chodakiewicz, historyk z Institute of World Politics w Waszyngtonie, który dzieciństwo i młodość spędził na Żoliborzu.

Okoliczności śmierci ks. Popiełuszki i procesu jego zabójców, a także reakcje służb specjalnych PRL i państw komunistycznych oraz zachodnich przedstawiają historycy IPN – prof. Patryk Pleskot, dr Witold Bagieński i dr Franciszek Dąbrowski.

Księdza Popiełuszkę – wyjątkowego kapłana – łączyły szczególne więzi duchowe oraz relacje przyjaźni z innymi wyjątkowymi postaciami z historii Polski. Jego więzi z prymasem Wyszyńskim i ojcem świętym Janem Pawłem II przedstawia Agnieszka Żurek. Wyjątkową przyjaźń z „Matką Solidarności” Anną Walentynowicz opisuje Sebastian Reńca, który przedstawia również jedną z ostatnich wizyt ks. Popiełuszki na Śląsku, w Bytomiu, oraz „pogrzeb stulecia”, czyli pożegnanie ks. Jerzego 3 listopada 1984 roku z udziałem co najmniej kilkuset tysięcy ludzi.

W tym wyjątkowym wydaniu naszego tygodnika historycy i publicyści dr Jan Hlebowicz i Tadeusz Płużański pokazują szersze tło zbrodni popełnionej na kapelanie „Solidarności”. Pokazują, jak komuniści przez cały okres PRL zwalczali Kościół katolicki, czego przykładem są tajemnicze śmierci odważnych kapłanów w latach 80. – ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Stefana Niedziela, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Bronisława Zycha.

Natomiast Krzysztof Karnkowski opisuje, w jaki sposób ks. Popiełuszko odcisnął piętno nie tylko na historii, ale także kulturze Polski. I odpowiada na pytanie, dlaczego SB ścigała pewien zespół punkowy za piosenkę „Krzyż”?

 

Czy o nim pamiętamy?

Jak ludzie „Solidarności” pamiętają o swoim duchowym patronie? Barbara Michałowska przedstawia fenomen zainicjowanych przez ks. Popiełuszkę Ogólnopolskich Pielgrzymek Ludzi Pracy, a swoje wyjątkowe spotkania z niezłomnym kapłanem wspominają zazwyczaj bohaterowie drugiego planu, którzy jednak widzą więcej niż inni – fotoreporterzy i kronikarze „Solidarności” Tomasz Gutry, Paweł Glanert i Wojciech Milewski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko to także błogosławiony Kościoła katolickiego. Agnieszka Żurek podpowiada co my, ludzie „Solidarności”, ale także wszyscy wierzący, przypomina cuda dokonane za jego wstawiennictwem i podpowiada, jak czerpać z jego świętości. W kolejnym artykule przedstawia sylwetkę „zwykłego świętego”, który… „lubił piwo i opalanie”.

 

Co nam dziś mówi ksiądz Jerzy?

Adam Chmielecki analizuje nauczanie ks. Popiełuszki, prostolinijne i głębokie zarazem, przekonując, że „słowa księdza Jerzego mają moc”. Jak rozumiał wartości najważniejsze, takie jak prawda, dobro, wolność, godność, solidarność, odwaga?

Ponadto w numerze felietony i eseje, w których stali współpracownicy „Tygodnika Solidarność” analizują fenomen ks. Popiełuszki z dzisiejszej perspektywy. Co nam mówi dzisiaj? Na to pytanie odpowiadają:

Kacper Kita – Z odwagą i miłością

Michał Łuczewski – Obecność bez niepokoju

Jan Wróbel – Myślał Ewangelią

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wydanie Specjalne Tygodnik Solidarność ks. Jerzy Popiełuszko



 

Polecane
Emerytury
Stażowe