Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu / PAP/Paweł Supernak

Co musisz wiedzieć:

  • W środę 23 lipca zostanie ogłoszona rekonstrukcja rządu.
  • Rząd zostanie "odchudzony", powstanę też dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny.
  • Rzecznik rządu zapowiedział posiedzenia nowego rządu na piątek, 25 lipca.

 

Oficjalnie środowy termin rekonstrukcji na portalu X w poniedziałek potwierdził rzecznik rządu Adam Szłapka.

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godzinie 10.00

– napisał.

Wcześniej do sprawy w Radiu ZET odniósł się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym

– mówił. Potwierdził również krążącą od dłuższego czasu w mediach informację, że w rządzie powstaną dwa duże resorty – jeden ma odpowiadać za gospodarkę, drugi za energetykę.

 

 

Powstaną dwa "superresorty"

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania "superresortem" gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.

Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. 

 

Kto straci tekę?

Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.

 

Rzecznik znany, a kto na wicepremiera

Do istotnej zmiany dotyczącej funkcjonowania rządu doszło już na początku lipca, kiedy stanowisko rzecznika rządu objął minister ds. UE Adam Szłapka. Obecnie łączy on jeszcze obie funkcje, ale nieoficjalnie wiadomo było, że to jedynie stan przejściowy. Według informacji PAP jednym z rozważanych scenariuszy ma być ten, w którym po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie po prostu premier Donald Tusk, a drugą – sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, dotychczas również zajmujący się tą tematyką.

Premier Donald Tusk zadeklarował też wprost, że w ramach rekonstrukcji nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Według doniesień "Faktów" TVN24 tekę wicepremiera miałby za to otrzymać szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.

Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Szefowa MFiPR, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w sobotę rozmawiała z Tuskiem, poinformowała w poniedziałek, że Polska 2050 oczekuje przyznania jej tego stanowiska w listopadzie, gdy zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma przestać pełnić funkcję marszałka Sejmu.

 

Szłapka ogłasza nowe otwarcie

Rzecznik rządu Adam Szłapka potwierdził, że posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w piątek – po rekonstrukcji. – To będzie nowa Rada Ministrów; nowe otwarcie – stwierdził Szłapka.

Zapytany we wtorek w TVP Info, czy ministrowie, którzy po rekonstrukcji mieliby utracić stanowisko, zostali już powiadomieni o takiej decyzji, rzecznik rządu odpowiedział, że to kwestia rozmów premiera Donalda Tuska. Dodał, że na cały wtorek szef rządu ma zaplanowane spotkania – między innymi z ministrami.

Dodał, że najważniejszym zamierzeniem rekonstrukcji jest to, aby było "jednoznacznie mocne centrum gospodarcze" oraz "opanowane kwestie energetyczne".

Od bardzo dawna, w zasadzie od samego początku było wiadomo, i premier o tym mówił, że po wyborach prezydenckich, niezależnie od ich wyniku, będzie czas na audyt, na podsumowanie, na zmiany, czy – że tak się wyrażę – updatowanie priorytetów. I o tym wszystkim będzie mowa w tym tygodniu i w tym tygodniu już tę sprawę zamkniemy

– powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że obejmuje to także dokonanie na wniosek premiera zmian w składzie Rady Ministrów przez prezydenta Andrzeja Dudę, a w tej sprawie w kontakcie pozostają szefowie kancelarii premiera i prezydenta. – Są pewne konstytucyjne procedury. Na pewno nie będzie żadnych problemów w tym zakresie – zapewnił Szłapka.

 


 

POLECANE
Czarne chmury nad Bodnarem. Padło nazwisko możliwego następcy z ostatniej chwili
Czarne chmury nad Bodnarem. Padło nazwisko możliwego następcy

Premier Donald Tusk rozważa odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara – donosi Wirtualna Polska i podaje, że sędzia Waldemar Żurek typowany jest jako jego potencjalny następca.

Zakaz kąpieli na wybrzeżu. GIS wydał ostrzeżenie z ostatniej chwili
Zakaz kąpieli na wybrzeżu. GIS wydał ostrzeżenie

We wtorek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. sinice, a także mała widoczność, silne prądy wsteczne i wysokie fale na Bałtyku.

Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Orlen wydał komunikat z ostatniej chwili
Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Orlen wydał komunikat

Orlen ostrożnie podchodzi do oceny przedstawionego przez Central European Petroleum potencjału projektu Wolin m.in. ze względu na ogólny charakter danych dotyczących ogłoszonego odkrycia – poinformowało biuro prasowe Orlenu.

ONZ obwinia Izrael. Ujawniono szokujący raport z Gazy z ostatniej chwili
ONZ obwinia Izrael. Ujawniono szokujący raport z Gazy

Od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności - przekazało we wtorek w raporcie Biuro ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA). Spośród tych ofiar 766 straciło życie w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej organizowanych przez Gaza Humanitarian Foundation. 288 osób zginęło zaś w pobliżu punktów rozdzielania pomocy i konwojów zorganizowanych przez ONZ oraz inne organizacje humanitarne - przekazał Reuters.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Będą musieli się rozdzielić gorące
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. "Będą musieli się rozdzielić"

W rodzinie królewskiej dziś wielkie święto. Swoje 12. urodziny obchodzi pierworodny syn następcy trony - książę Jerzy. Dla rodziców to jednak nie tylko powodów do radości, ale także komplikacji. Brytyjskie media rozpisują się o potężnej frustracji książęcej pary Walii.

Podpalił willę z dziełami Witkacego w Zakopanem. Usłyszał wyrok z ostatniej chwili
Podpalił willę z dziełami Witkacego w Zakopanem. Usłyszał wyrok

Sąd Rejonowy w Zakopanem skazał Jana S. na 3,5 roku więzienia za celowe podpalenie zabytkowej, drewnianej, XIX-wiecznej willi Dom Doktora – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prok. Justyna Rataj-Mykietyn. Podpalacz obserwował akcję gaśniczą.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Czerniak zabija 1400 Polaków rocznie – informuje NFZ. Sprawdź, co możesz zrobić, by chronić siebie i bliskich.

Nie żyje legenda futbolu z ostatniej chwili
Nie żyje legenda futbolu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Joey Jones, dwukrotny zdobywca Pucharu Europy z Liverpoolem oraz legenda klubu Wrexham.

Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm z ostatniej chwili
Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm

Odkryto złoża ropy naftowej i gazu na Bałtyku, na terytorium Polski. Niemcy nie ukrywają swojego niezadowolenia. Burmistrz Heringsdorfu domaga się "aktywnej postawy" Berlina.

Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawa "pogrążona" jest w remontach. Od 23 lipca mieszkańców i turystów czekają kolejne utrudnienia na drogach.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu / PAP/Paweł Supernak

Co musisz wiedzieć:

  • W środę 23 lipca zostanie ogłoszona rekonstrukcja rządu.
  • Rząd zostanie "odchudzony", powstanę też dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny.
  • Rzecznik rządu zapowiedział posiedzenia nowego rządu na piątek, 25 lipca.

 

Oficjalnie środowy termin rekonstrukcji na portalu X w poniedziałek potwierdził rzecznik rządu Adam Szłapka.

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godzinie 10.00

– napisał.

Wcześniej do sprawy w Radiu ZET odniósł się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym

– mówił. Potwierdził również krążącą od dłuższego czasu w mediach informację, że w rządzie powstaną dwa duże resorty – jeden ma odpowiadać za gospodarkę, drugi za energetykę.

 

 

Powstaną dwa "superresorty"

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania "superresortem" gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.

Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. 

 

Kto straci tekę?

Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.

 

Rzecznik znany, a kto na wicepremiera

Do istotnej zmiany dotyczącej funkcjonowania rządu doszło już na początku lipca, kiedy stanowisko rzecznika rządu objął minister ds. UE Adam Szłapka. Obecnie łączy on jeszcze obie funkcje, ale nieoficjalnie wiadomo było, że to jedynie stan przejściowy. Według informacji PAP jednym z rozważanych scenariuszy ma być ten, w którym po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie po prostu premier Donald Tusk, a drugą – sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, dotychczas również zajmujący się tą tematyką.

Premier Donald Tusk zadeklarował też wprost, że w ramach rekonstrukcji nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Według doniesień "Faktów" TVN24 tekę wicepremiera miałby za to otrzymać szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.

Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Szefowa MFiPR, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w sobotę rozmawiała z Tuskiem, poinformowała w poniedziałek, że Polska 2050 oczekuje przyznania jej tego stanowiska w listopadzie, gdy zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma przestać pełnić funkcję marszałka Sejmu.

 

Szłapka ogłasza nowe otwarcie

Rzecznik rządu Adam Szłapka potwierdził, że posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w piątek – po rekonstrukcji. – To będzie nowa Rada Ministrów; nowe otwarcie – stwierdził Szłapka.

Zapytany we wtorek w TVP Info, czy ministrowie, którzy po rekonstrukcji mieliby utracić stanowisko, zostali już powiadomieni o takiej decyzji, rzecznik rządu odpowiedział, że to kwestia rozmów premiera Donalda Tuska. Dodał, że na cały wtorek szef rządu ma zaplanowane spotkania – między innymi z ministrami.

Dodał, że najważniejszym zamierzeniem rekonstrukcji jest to, aby było "jednoznacznie mocne centrum gospodarcze" oraz "opanowane kwestie energetyczne".

Od bardzo dawna, w zasadzie od samego początku było wiadomo, i premier o tym mówił, że po wyborach prezydenckich, niezależnie od ich wyniku, będzie czas na audyt, na podsumowanie, na zmiany, czy – że tak się wyrażę – updatowanie priorytetów. I o tym wszystkim będzie mowa w tym tygodniu i w tym tygodniu już tę sprawę zamkniemy

– powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że obejmuje to także dokonanie na wniosek premiera zmian w składzie Rady Ministrów przez prezydenta Andrzeja Dudę, a w tej sprawie w kontakcie pozostają szefowie kancelarii premiera i prezydenta. – Są pewne konstytucyjne procedury. Na pewno nie będzie żadnych problemów w tym zakresie – zapewnił Szłapka.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe