Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"

Co musisz wiedzieć?
- Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego potwierdził tezę dziennika ''Die Welt'' nt. odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: "Jest to również niemiecka ropa i gaz".
- Złoże Wolin East szacuje się na 22 mln ton ropy i 5 mld m³ gazu.
- Niemcy oprócz krytyki i głośnego wyrażania obaw związanych m.in. z ekologią sugerują możliwość podziału przychodów z wydobycia polskich złóż.
Przychody Polski do podziału?
O sprawie pisze niemiecki ''Die Welt'', cytowany przez dw.com. Złoże położone jest kilka kilometrów na północ od Świnoujścia i, jak podkreśla niemiecka gazeta, jego wielkość przewyższa pole naftowe Mittelplate na Morzu Północnym, które jest eksploatowane od 40 lat. Zdaniem niemieckich mediów część złóż leży po stronie niemieckiej.
''Die Welt'' stawia więc pytanie, czy Polska nie będzie musiała się dzielić przychodami z wydobycia złóż.
Podczas gdy Polska podkreśla narodowe znaczenie odkrycia, rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego potwierdza informacje WELT, że jest to również niemiecka ropa i gaz: ''Złoże znajduje się na terytorium obu krajów''
– to cytat z wypowiedzi Ministerstwa Gospodarki, Infrastruktury, Turystyki i Pracy w Schwerinie, przytaczany przez ''Die Welt''.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Pilny komunikat PLL LOT
- Bank Pekao S.A wydał komunikat
- Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji
- Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy
Odwierty z czasów NRD
Według dziennika jest to prawdopodobnie złoże Heringsdorf, w którym dokonywano odwiertów jeszcze w czasach NRD. Wówczas jednak okazało się, że jakość ropy i gazu jest zbyt słaba, by inwestować w wydobycie.
''Najwyraźniej złoża znajdujące się dalej na wschód, prawdopodobnie na innych głębokościach, mają lepszą jakość ropy naftowej'' – podkreśliła gazeta.
Polski obszar koncesyjny Wolin East 1 wykorzystywany przez (koncern) CEP kończy się dokładnie na granicy Niemiec i Polski. Geologia zazwyczaj nie trzyma się politycznie wytyczonych linii
– napisał dziennik.
Wszystko zależy od interpretacji prawa UE
Jak napisał ''Die Welt'', na holendersko-niemieckim pograniczu również istnieją podziemne złoża ropy naftowej i gazu. Dlatego, według doniesień gazety, ''Niemcy otrzymają część przychodów z tego tytułu".
Niemcy, jak czytamy dalej, podpisały także trójstronny ''traktat kopenhaski'' z Holandią i Danią już w 1971 r., który reguluje wykorzystanie zasobów transgranicznych.
Dziennik cytowany przez dw.com zastanawia się zatem, czy taka sytuacja będzie możliwa z Polską. I jak podpowiada: ''Umowa o podziale zysków może zależeć od interpretacji przepisów UE, a także od gotowości Warszawy do uznania udziału Niemiec – jeśli w ogóle zostanie zarejestrowana''.
Jak duże są złoża nad Świnoujściem?
Spółka Central European Petroleum (CEP) poinformowała na początku tygodnia o odkryciu ropy i gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim, około 6 km od Świnoujścia. Jak podała firma, oszacowano, że złoże Wolin East, rozpoznane odwiertem WE1, zawiera 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów i 5 mld m sześc. gazu o jakości handlowej.
Złoże, według spółki, jest największym konwencjonalnym odkryciem ropy naftowej w historii Polski i jednym z największych w Europie w ostatniej dekadzie.
Jak podała spółka w komunikacie, odwiert WE1 osiągnął głębokość 2715 metrów i został wykonany z platformy typu jack-up przy głębokości wody 9,5 metra. Testy potwierdziły obecność 62-metrowej kolumny węglowodorów oraz bardzo dobre właściwości złożowe w warstwie dolomitu głównego.
Koncesja Wolin obejmuje 593 km kw. i została przyznana przez ministra klimatu i środowiska. CEP prowadzi tu prace w dwóch formacjach geologicznych: dolomicie głównym i czerwonym spągowcu. Wstępne dane z prac sugerowały już wcześniej znaczny potencjał – sięgający nawet 16,5 mld m sześc. gazu i 10,3 mln m sześc. cieczy.
Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z Calgary, kontrolowana przez norweskich inwestorów. Spółka zależna CEP Central European Petroleum działa jako operator koncesji na terenie północno-zachodniej Polski.
Krytyka i obawy ze strony Niemiec
Burmistrz Heringsdorfu leżącego tuż przy granicy z Polską Laura Isabelle Marisken zaniepokojona, domaga się "aktywnej postawy" niemieckiego rządu w tej sprawie.
Domagamy się wyjaśnień w sprawie zgłoszonych złóż ropy naftowej w bezpośrednim sąsiedztwie granicy oraz jasnej, aktywnej postawy rządu krajowego w celu ochrony naszego regionu. (…) Nasza gmina leży w szczególnie cennym przyrodniczo obszarze – robimy wszystko, aby trwale chronić nasze wybrzeże, morze i jakość życia
– alarmuje burmistrz niemieckiego miasta.
''Przemysłowa eksploatacja gazu i ropy tuż za naszym progiem byłaby poważną ingerencją w naszą ojczyznę, o potencjalnie nieodwracalnych skutkach dla przyrody, wody i klimatu. Kurort Heringsdorf nie jest miejscem na przemysłową grę w pokera'' – cytuje Marisken dziennik ''Bild''.