"Widziałem listę". Waldemar Żurek ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie

Co musisz wiedzieć:
- Na środę 23 lipca ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu.
- W jej ramach zmieni się minister sprawiedliwości, Adama Bodnara zastąpi sędzia Waldemar Żurek.
- Informację potwierdził w radiowej Trójce Paweł Śliz z Polski 2050, który uczestniczył w rozmowach koalicyjnych i jak powiedział: „widział listę”.
Waldemar Żurek nowym szefem resortu sprawiedliwości
Szef klubu Polska 2050 Paweł Śliz potwierdził w środę, że Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości zastąpi Waldemar Żurek. Poseł ocenił, że rozliczenia poprzedniej władzy i zmiany w sądownictwie szły zbyt wolno.
W środę premier Donald Tusk ogłosi skład rządu po rekonstrukcji. Wirtualna Polska podała, że „bardzo prawdopodobna” ma być dymisja ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Według portalu jako następca Bodnara brany jest pod uwagę sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek.
Śliz pytany w Radiowej Trójce o te doniesienia, potwierdził je.
Tak, widziałem listę, która została ujawniona, wszystkich nowych ministrów i rekonstrukcję, która jest robiona
– powiedział. Dopytywany o powód zastąpienia Bodnara, odparł: „myślę, że te zmiany, rozliczenia trochę wolno szły”.
Śliz uczestniczył w poniedziałkowych rozmowach liderów koalicji nt. rekonstrukcji rządu.
- Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- ZUS wydał pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Pilny komunikat PLL LOT
- Bank Pekao S.A wydał komunikat
- Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji
- Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy
Nominacja sędziego Żurka, znanego z politycznego zaangażowania, członka stowarzyszenia sędziów Iustitia, wywołała zaskoczenie w środowisku sędziowskim i lawinę komentarzy.
Rekonstrukcja rządu Tuska
Decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu premier Donald Tusk ogłosić ma w środę 23 lipca o godz. 10.00. Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100.
Dwa superresorty
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ramach zmian powstaną dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.
Kto straci tekę?
Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).
W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.
Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.