Dzień Wszystkich Świętych - radosne święto
W kościołach śpiewana jest jedna z najstarszych z litanii do Wszystkich Święty
Świętych.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie wspominano świętych. Jako pierwszą otoczono czcią Matkę Bożą. Następie męczenników, o których w sposób szczególny pamiętano w dniu ich męczeńskiej śmierci.
Dopiero ok. 800 roku zaczęto obchodzić wspomnienie Wszystkich Świętych. Najpierw w Rzymie, Irlandii i Bawarii. W czasie pontyfikatu papieża Grzegorza IV cesarz Ludwik wprowadził święto na całe swoje państwo.
Natomiast w 935 r. Jan XI rozszerzył wspomnienie to na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu - związane z zamienieniem pogańskiej świątyni Panteon na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników - oraz niektórych Kościołów lokalnych stało się świętem Kościoła powszechnego.
Dziś, tak samo jak w dni oktawy Wszystkich Świętych można uzyskać odpust zupełny, który ofiarujemy za osobę zmarłą. Jest to całkowite drowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.
Można go uzyskać wypełniając zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego i nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym. W dniach od 1 do 8 listopada wypełniając określone warunki możemy również uzyskać odpust zupełny za modlitwene nawiedzenie cmentarza.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
IK