[Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: CIA i Solidarność

Między marcem 1983 r. a 1991 r. Central Intelligence Agency wydała na pomoc Solidarności mniej niż 20 miliony dolarów. Tak wskazują ostatnio ujawnione dokumenty, na których bazował się Seth Jones w swej pracy „A Covert Action: Reagan, the CIA, and the Cold War Struggle in Poland” (New York and London: W.W. Norton & Company, 2018). Mniej niż 20 milionów to jest naturalnie betka w porównaniu z 5 miliardami, które wydano na pomoc mudżahedinom walczącym z Sowietami w Afganistanie w porównywalnym okresie. 
 [Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: CIA i Solidarność
/ Fotolia
Sowiecka i czerwona tubylcza, nadwiślańska propaganda od dawna piała, że Solidarność była agenturą CIA do zwalczania komuny. Podobnie opisywano mużahedinów rżnących czerwonych. A przecież nie ma wątpliwości, że zarówno Polacy, jak i Afgańczycy stawiający opór marksistom-leninistom robili to przede wszystkim we własnym interesie: aby pozbyć się Sowietów i rodzimych kolaborantów. Aby ich kraje były wolne. Notabene, podobnie niemiecka propaganda NSDAP opisywała Armię Krajową jako brytyjską agenturę. No i naturalnie komuna zaraz po wojnie w taki sam sposób odnosiła się do WiN i innych organizacji niepodległościowych jako do „zachodnich agentów”. A przecież oni przede wszystkim walczyli o wolny kraj, a nie o interesy USA, Wielkiej Brytanii czy Watykanu.

Analiza konwergencji interesów zagranicznych z polskimi skutkująca pomocą dla sił niepodległościowych nie powinna mylić skutków z przyczynami. Brytyjski Special Operations Executive nie stworzył AK. CIA nie stworzyła Solidarności. One same powstały. Uznano na Zachodzie, że trzeba im pomagać, bowiem ich działalność była uznana za zgodną z celami polityki zachodniej. AK i Solidarność istniałyby i walczyłyby bez żadnej pomocy Zachodu.

Czyli opisywanie Solidarności jako agentury CIA, gdyż przyjmowała amerykańską pomoc, to stawianie sprawy do góry nogami. Solidarność walczyła o wolność Polski. Prezydent USA Ronald Reagan chciał, aby Polska była wolna. Nienawidził komunizmu, a Związek Sowiecki uważał za „imperium zła”. Odrzucał Jałtę. W związku z tym wydał polecenie swemu przyjacielowi, Williamowi Caseyemu, dyrektorowi CIA, aby przedsięwziął odpowiednie kroki. Casey współpracował z Polakami w Londynie na tajnym froncie w czasie II wojny światowej. Adorował ich, nienawidził Jałty jako zdrady. Jego nie trzeba było przekonywać. I CIA zakrzątnęła się.

Nie było to natychmiastowe. Najpierw Bill Casey po wprowadzeniu stanu wojennego wysupłał z własnych, prywatnych oszczędności kilkadziesiąt tysięcy dolarów, kupił w Wielkiej Brytanii sprzęt drukarski i przesłał do Watykanu – do przerzutu do Polski. Tego Jones nie opisuje, bo nigdy o tym nie słyszał. A ja tak, bo znam rodzinę śp. dyrektora. Casey wiedział bowiem, że CIA to biurokracja państwowa. Rusza się niemrawo, nie ma odpowiedniego personelu polskojęzycznego – a na dodatek zwykle liberalni zwolennicy odprężenia z Moskwą sabotowali polecenia Białego Domu. Nie tylko w CIA, ale wszędzie w amerykańskim rządzie.

Pamiętajmy, że Reagan odziedziczył często lewacką i zdemoralizowaną administrację państwową po Carterze, Fordzie i Nixonie, którzy doświadczyli w latach siedemdziesiątych całego szeregu klęsk na polu polityki zagranicznej: od Wietnamu do Iranu. Kreml panoszył się wszędzie, opanowywał państwa afrykańskie jedno po drugim, wepchnął się do Ameryki Środkowej.

Reagan temu się przeciwstawiał. Zdecydował wspierać tych, którzy przeciwstawiają się komunie. Uznał, że najsłabszym miej- nr 42 | 19 października 2018 35 do 100 znaków do 95 znaków scem w imperium sowieckim jest Polska. Dowodem tego był wybuch Solidarności w latach 1980-1981 i jej podziemna walka do 1989 r. Reagan i Casey zgadzali się, że – odwrotnie niż w Afganistanie i gdzie indziej – w Polsce nie można dopuścić do zbrojnego powstania. Stąd pomoc miała być wyłącznie do walki bez użycia przemocy.

Prezydent podjął decyzję o tajnym wsparciu dla podziemnej Solidarności w listopadzie 1982 r. Operacja ruszyła w marcu 1983 r. Nadano jej kryptonim QUHELPFUL (czyli Pomocny). Richard Malzahn i inni oddelegowani do niej oficerowie założyli, że należy pomagać „umiarkowanym” w podziemiu. Wykluczono „ekstermistów”, czyli otwarcie nawołujących do odzyskania niepodległości, a przede wszystkim „Solidarności Walczącej”, która nie odżegnywała się w teorii od samoobrony. W rezultacie gros subsydiów szło głównie na „Tygodnik Mazowsze”, a także tym podobne (dziś gazetowyborcze) opcje oraz na Radio i Telewizję „Solidarność”. Notabene, znakomita większość funduszy wpłynęła po 1988 r.

Wygląda też na to, że bardzo wiele pieniędzy amerykańskich poszło na działalność emigrancką, prosolidarnościową – od Paryża do Meksyku. Wspierano często inicjatywy lewicowe, dużo pieniędzy dostał na przykład „Aneks” braci Smolarów. Liberalną „Kulturę” Jerzego Gedroyca finansowano w ramach osobnej operacji CIA niemal od samego początku istnienia pisma. Po stanie wojennym subsydia dla niego zwiększono. 

CIA postanowiła nie korzystać z istniejących zagranicznych struktur Solidarności, a ustanowić własne. Sprowadzało się to do wyszukiwania aktywistów emigracyjnych i uposażaniu ich w gotówkę. Wśród nich wyróżniał się choćby „Artur Kowalski”, czyli – jak z opisu wynika najpewniej – Piotr Jegliński. Tacy jak on działali na własną rękę, przeprowadzając prosolidarnościowe akcje w krajach swego zamieszkania oraz szmuglując pomoc dla Solidarności do Polski swymi kanałami (po części spenetrowanymi bądź po pewnym czasie namierzonymi przez SB).

Rola CIA sprowadzała się więc do bycia kasjerem. Taki „dobry wujek z Ameryki”. Albo ciocia. Jedną z nich była Cecilia „Celia” Larkin, która została przerzucona z białego wywiadu (FIBIS) w centrali do operacji na placówkę w Paryżu, bo znała polski. Jej przygotowanie operacyje było zupełnie nieadekwatne do potrzeb. Ale nadrobiła to entuzjazmem dla sprawy Solidarności. Dzisiaj na emeryturze w Waszyngtonie jest prezeską Polish -American Arts Association.

Kasjer nie kontrolował, jak pieniądze są wydawane. I nie wiedział szczegółowo, do kogo są one wysyłane. Wiedział natomiast przez kogo. Taki modus operandi CIA wynikał z przekonania, że nie trzeba działać bezpośrednio, ukrywając rolę wywiadu USA, aby nie skompromitować Solidarności. Chodziło o to, żeby KGB i SB nie potrafiły zdobyć namacalnego dowodu na udział CIA i nie wyzyskały tego do propagandy antysolidarnościowej. I udało się.

CIA pomogła Solidarności, szczególnie stawiając na Lecha Wałęsę jako symbol. Głównymi beneficjentami CIA była lewica, a przede wszystkim post-stalinowscy i post-trockistowscy doradcy Solidarności. Jones twierdzi ponadto, że z tak małego nakładu finansowego otrzymano dużo lepszy zwrot. Pomógł on Solidarności przeżyć i w rezultacie po 1989 r. wyrosła z tego niepodległość i demokracja parlamentarna. Jedno jest pewne: Solidarność powstała i walczyła sama, trwała bez pieniędzy CIA. I nigdy nie poddała się. Amerykańskie fundusze umożliwiły części kierownictwa Solidarności utrzymanie się na prominentnych pozycjach i kontrolowanie do pewnego stopnia związku, promowanie ludzi wobec nich spolegliwych, a sekowanie niepokornych, szczególnie tych, którzy otwarcie walczyli o niepodległość, a nie o reformowanie socjalizmu.

Książka „A Covert Action” jest miejscami ciekawa. Niestety liberalne uprzedzenia autora wyskakują stereotypowo na każdym kroku. Jest to najbardziej jaskrawe, jeśli chodzi o historię Polski (nie tylko dlatego, że nie zna polskiego). Ignorowanie i niedocenianie roli Jana Pawła II pokazuje to najlepiej. Obszerną hagiografię Lecha Wałęsy w oparciu o jego własne autobiografie pisane cudzą ręką należy w całości odrzucić. Krytyka tow. gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie powala na kolana, ale przynajmniej staje się on u Jonesa antybohaterem.

Ogólnie: monografia może być uznana jako skutek pierwszego wysiłku, ale temat trzeba nadal drążyć. Aby zrównoważyć takie wysiłki, IPN musi w końcu przetłumaczyć na angielski pracę Sławka Cenckiewicza i Piotrka Gontarczyka o TW „Bolku”. I wiele innych prac. Oświetli to dla Zachodu wiele spraw, a w tym – kto był, a kto nie był agenturą. I czyją.

Marek Jan Chodakiewicz
Los Angeles, 8 października 2018 
www.iwp.edu

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (42/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków tylko u nas
Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków

Klub parlamentarny Alternatywy dla Niemiec w Bundestagu zażądał od rządu federalnego wpłynięcia na władze Bawarii by te w końcu umieściły na pomniku upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego w Dachau napis „Nie wieder” („Nigdy więcej”) również w języku polskim. Taki napis od końca lat 60. widnieje w pięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i jidysz. Polskiego napisu nie ma, mimo iż Polacy stanowili największą grupę narodowościową w Dachau.

Tego się boję. Niepokojące wyznanie znanego aktora z ostatniej chwili
"Tego się boję". Niepokojące wyznanie znanego aktora

Jan Englert, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, w ostatnich miesiącach nie szczędził refleksji na temat życia, starości i przemijania. 81-letni artysta, który od lat zachwyca swoją grą aktorską, wyznał, że nie chce być ciężarem dla swoich bliskich.

Będzie rzeźnia. Jest zapowiedź Sikorskiego z ostatniej chwili
"Będzie rzeźnia". Jest zapowiedź Sikorskiego

Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji, będzie łagodzić, a nie podsycać spory między Polakami, będzie maksymalizował wpływ Polski na arenie międzynarodowej – powiedział w Rokietnicy (koło Poznania) szef MSZ Radosław Sikorski.

Donald Tusk przeprowadził sondaż. Są wyniki z ostatniej chwili
Donald Tusk przeprowadził "sondaż". Są wyniki

Według 64,7 proc. internautów to szef MSZ Radosław Sikorski powinien zostać kandydatem KO na prezydenta; na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 35,3 proc. osób - wynika z sondy ogłoszonej na X przez premiera Donalda Tuska. Wyniki tej samej sondy na Instagramie są odwrotne.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Meghan zostawiła Harry’ego z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Meghan zostawiła Harry’ego

W ostatnich miesiącach nie brakuje doniesień o rzekomych problemach małżeńskich księcia Harry’ego i Meghan Markle. Zdaniem mediów para coraz rzadziej widywana jest razem.

IMGW wydał pilne ostrzeżenie z ostatniej chwili
IMGW wydał pilne ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Wichury mają wystąpić na północnych oraz południowych krańcach Polski.

Nie żyje legendarny polski bramkarz z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny polski bramkarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego polskiego bramkarza.

Rosyjskie rakiety spadły tuż przy granicy z Polską z ostatniej chwili
Rosyjskie rakiety spadły tuż przy granicy z Polską

Niepokojące doniesienia. Rosyjskie rakiety trafiły w cele w rejonach przy granicy z Polską.

Finał Tańca z gwiazdami. Słowa uczestniczki chwytają za serce z ostatniej chwili
Finał "Tańca z gwiazdami". Słowa uczestniczki chwytają za serce

Nadchodzi finał "Tańca z gwiazdami". Jedna z uczestniczek a zarazem faworytek programu podzieliła się szczerym wyznaniem.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Wojsko polskie poderwało w niedzielę nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na zachodnie rejony Ukrainy. Poderwane zostały także samoloty sojusznicze. Poinformowało o tym na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).

REKLAMA

[Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: CIA i Solidarność

Między marcem 1983 r. a 1991 r. Central Intelligence Agency wydała na pomoc Solidarności mniej niż 20 miliony dolarów. Tak wskazują ostatnio ujawnione dokumenty, na których bazował się Seth Jones w swej pracy „A Covert Action: Reagan, the CIA, and the Cold War Struggle in Poland” (New York and London: W.W. Norton & Company, 2018). Mniej niż 20 milionów to jest naturalnie betka w porównaniu z 5 miliardami, które wydano na pomoc mudżahedinom walczącym z Sowietami w Afganistanie w porównywalnym okresie. 
 [Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: CIA i Solidarność
/ Fotolia
Sowiecka i czerwona tubylcza, nadwiślańska propaganda od dawna piała, że Solidarność była agenturą CIA do zwalczania komuny. Podobnie opisywano mużahedinów rżnących czerwonych. A przecież nie ma wątpliwości, że zarówno Polacy, jak i Afgańczycy stawiający opór marksistom-leninistom robili to przede wszystkim we własnym interesie: aby pozbyć się Sowietów i rodzimych kolaborantów. Aby ich kraje były wolne. Notabene, podobnie niemiecka propaganda NSDAP opisywała Armię Krajową jako brytyjską agenturę. No i naturalnie komuna zaraz po wojnie w taki sam sposób odnosiła się do WiN i innych organizacji niepodległościowych jako do „zachodnich agentów”. A przecież oni przede wszystkim walczyli o wolny kraj, a nie o interesy USA, Wielkiej Brytanii czy Watykanu.

Analiza konwergencji interesów zagranicznych z polskimi skutkująca pomocą dla sił niepodległościowych nie powinna mylić skutków z przyczynami. Brytyjski Special Operations Executive nie stworzył AK. CIA nie stworzyła Solidarności. One same powstały. Uznano na Zachodzie, że trzeba im pomagać, bowiem ich działalność była uznana za zgodną z celami polityki zachodniej. AK i Solidarność istniałyby i walczyłyby bez żadnej pomocy Zachodu.

Czyli opisywanie Solidarności jako agentury CIA, gdyż przyjmowała amerykańską pomoc, to stawianie sprawy do góry nogami. Solidarność walczyła o wolność Polski. Prezydent USA Ronald Reagan chciał, aby Polska była wolna. Nienawidził komunizmu, a Związek Sowiecki uważał za „imperium zła”. Odrzucał Jałtę. W związku z tym wydał polecenie swemu przyjacielowi, Williamowi Caseyemu, dyrektorowi CIA, aby przedsięwziął odpowiednie kroki. Casey współpracował z Polakami w Londynie na tajnym froncie w czasie II wojny światowej. Adorował ich, nienawidził Jałty jako zdrady. Jego nie trzeba było przekonywać. I CIA zakrzątnęła się.

Nie było to natychmiastowe. Najpierw Bill Casey po wprowadzeniu stanu wojennego wysupłał z własnych, prywatnych oszczędności kilkadziesiąt tysięcy dolarów, kupił w Wielkiej Brytanii sprzęt drukarski i przesłał do Watykanu – do przerzutu do Polski. Tego Jones nie opisuje, bo nigdy o tym nie słyszał. A ja tak, bo znam rodzinę śp. dyrektora. Casey wiedział bowiem, że CIA to biurokracja państwowa. Rusza się niemrawo, nie ma odpowiedniego personelu polskojęzycznego – a na dodatek zwykle liberalni zwolennicy odprężenia z Moskwą sabotowali polecenia Białego Domu. Nie tylko w CIA, ale wszędzie w amerykańskim rządzie.

Pamiętajmy, że Reagan odziedziczył często lewacką i zdemoralizowaną administrację państwową po Carterze, Fordzie i Nixonie, którzy doświadczyli w latach siedemdziesiątych całego szeregu klęsk na polu polityki zagranicznej: od Wietnamu do Iranu. Kreml panoszył się wszędzie, opanowywał państwa afrykańskie jedno po drugim, wepchnął się do Ameryki Środkowej.

Reagan temu się przeciwstawiał. Zdecydował wspierać tych, którzy przeciwstawiają się komunie. Uznał, że najsłabszym miej- nr 42 | 19 października 2018 35 do 100 znaków do 95 znaków scem w imperium sowieckim jest Polska. Dowodem tego był wybuch Solidarności w latach 1980-1981 i jej podziemna walka do 1989 r. Reagan i Casey zgadzali się, że – odwrotnie niż w Afganistanie i gdzie indziej – w Polsce nie można dopuścić do zbrojnego powstania. Stąd pomoc miała być wyłącznie do walki bez użycia przemocy.

Prezydent podjął decyzję o tajnym wsparciu dla podziemnej Solidarności w listopadzie 1982 r. Operacja ruszyła w marcu 1983 r. Nadano jej kryptonim QUHELPFUL (czyli Pomocny). Richard Malzahn i inni oddelegowani do niej oficerowie założyli, że należy pomagać „umiarkowanym” w podziemiu. Wykluczono „ekstermistów”, czyli otwarcie nawołujących do odzyskania niepodległości, a przede wszystkim „Solidarności Walczącej”, która nie odżegnywała się w teorii od samoobrony. W rezultacie gros subsydiów szło głównie na „Tygodnik Mazowsze”, a także tym podobne (dziś gazetowyborcze) opcje oraz na Radio i Telewizję „Solidarność”. Notabene, znakomita większość funduszy wpłynęła po 1988 r.

Wygląda też na to, że bardzo wiele pieniędzy amerykańskich poszło na działalność emigrancką, prosolidarnościową – od Paryża do Meksyku. Wspierano często inicjatywy lewicowe, dużo pieniędzy dostał na przykład „Aneks” braci Smolarów. Liberalną „Kulturę” Jerzego Gedroyca finansowano w ramach osobnej operacji CIA niemal od samego początku istnienia pisma. Po stanie wojennym subsydia dla niego zwiększono. 

CIA postanowiła nie korzystać z istniejących zagranicznych struktur Solidarności, a ustanowić własne. Sprowadzało się to do wyszukiwania aktywistów emigracyjnych i uposażaniu ich w gotówkę. Wśród nich wyróżniał się choćby „Artur Kowalski”, czyli – jak z opisu wynika najpewniej – Piotr Jegliński. Tacy jak on działali na własną rękę, przeprowadzając prosolidarnościowe akcje w krajach swego zamieszkania oraz szmuglując pomoc dla Solidarności do Polski swymi kanałami (po części spenetrowanymi bądź po pewnym czasie namierzonymi przez SB).

Rola CIA sprowadzała się więc do bycia kasjerem. Taki „dobry wujek z Ameryki”. Albo ciocia. Jedną z nich była Cecilia „Celia” Larkin, która została przerzucona z białego wywiadu (FIBIS) w centrali do operacji na placówkę w Paryżu, bo znała polski. Jej przygotowanie operacyje było zupełnie nieadekwatne do potrzeb. Ale nadrobiła to entuzjazmem dla sprawy Solidarności. Dzisiaj na emeryturze w Waszyngtonie jest prezeską Polish -American Arts Association.

Kasjer nie kontrolował, jak pieniądze są wydawane. I nie wiedział szczegółowo, do kogo są one wysyłane. Wiedział natomiast przez kogo. Taki modus operandi CIA wynikał z przekonania, że nie trzeba działać bezpośrednio, ukrywając rolę wywiadu USA, aby nie skompromitować Solidarności. Chodziło o to, żeby KGB i SB nie potrafiły zdobyć namacalnego dowodu na udział CIA i nie wyzyskały tego do propagandy antysolidarnościowej. I udało się.

CIA pomogła Solidarności, szczególnie stawiając na Lecha Wałęsę jako symbol. Głównymi beneficjentami CIA była lewica, a przede wszystkim post-stalinowscy i post-trockistowscy doradcy Solidarności. Jones twierdzi ponadto, że z tak małego nakładu finansowego otrzymano dużo lepszy zwrot. Pomógł on Solidarności przeżyć i w rezultacie po 1989 r. wyrosła z tego niepodległość i demokracja parlamentarna. Jedno jest pewne: Solidarność powstała i walczyła sama, trwała bez pieniędzy CIA. I nigdy nie poddała się. Amerykańskie fundusze umożliwiły części kierownictwa Solidarności utrzymanie się na prominentnych pozycjach i kontrolowanie do pewnego stopnia związku, promowanie ludzi wobec nich spolegliwych, a sekowanie niepokornych, szczególnie tych, którzy otwarcie walczyli o niepodległość, a nie o reformowanie socjalizmu.

Książka „A Covert Action” jest miejscami ciekawa. Niestety liberalne uprzedzenia autora wyskakują stereotypowo na każdym kroku. Jest to najbardziej jaskrawe, jeśli chodzi o historię Polski (nie tylko dlatego, że nie zna polskiego). Ignorowanie i niedocenianie roli Jana Pawła II pokazuje to najlepiej. Obszerną hagiografię Lecha Wałęsy w oparciu o jego własne autobiografie pisane cudzą ręką należy w całości odrzucić. Krytyka tow. gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie powala na kolana, ale przynajmniej staje się on u Jonesa antybohaterem.

Ogólnie: monografia może być uznana jako skutek pierwszego wysiłku, ale temat trzeba nadal drążyć. Aby zrównoważyć takie wysiłki, IPN musi w końcu przetłumaczyć na angielski pracę Sławka Cenckiewicza i Piotrka Gontarczyka o TW „Bolku”. I wiele innych prac. Oświetli to dla Zachodu wiele spraw, a w tym – kto był, a kto nie był agenturą. I czyją.

Marek Jan Chodakiewicz
Los Angeles, 8 października 2018 
www.iwp.edu

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (42/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe