Niebezpieczne zdarzenie w Opolu. Ewakuowano kilkadziesiąt osób
Niebezpieczne osuwisko w Opolu
Służby ratunkowe podjęły decyzję o ewakuacji 41 osób. Początkowo istniały obawy, że osuwisko może zagrażać nie tylko pobliskim budynkom, ale także dużemu dźwigowi stojącemu w pobliżu. Gdyby doszło do jego przewrócenia, skutki mogłyby być katastrofalne. Po dokładnym sprawdzeniu sytuacji okazało się jednak, że dźwig jest stabilny i nie ma ryzyka jego upadku. Po zakończeniu działań mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów.
Po przeprowadzeniu interwencji teren osuwiska odpowiednio zabezpieczono, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się problemu.
W jaki sposób powstają osuwiska?
Największe zagrożenie osuwiskami występuje w Karpatach, gdzie znajduje się 95% takich obszarów w Polsce. Inne rejony zagrożone to strefa brzegowa Bałtyku oraz doliny rzek na nizinach. Osuwiska w Polsce powstają z różnych przyczyn, jednak najczęściej wpływają na to trzy główne czynniki: specyficzna budowa geologiczna terenu, intensywne opady deszczu oraz działalność człowieka. W szczególności podcinanie zboczy, nadmierne obciążenie budynkami czy wibracje związane z pracami ziemnymi mogą uruchamiać takie procesy.