[Tylko u nas] Jakub Pacan: Czas laikatu aktywnego

W Polsce zbliża się czas laikatu świadomego swoich racji, odważnego i potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdy nie będą dominujące, to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, laicką większość. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce.
 [Tylko u nas] Jakub Pacan: Czas laikatu aktywnego
/ EPA/TATYANA ZENKOVICH Dostawca: PAP/EPA

Polski Kościół instytucjonalny przechodzi kryzys i właściwie można otwarcie powiedzieć, że spora część biskupów, kleru i aktywnych katolików szuka dla siebie nowej tożsamości w radykalnie zmieniającej się rzeczywistości. Radykalnie, bo ostatnie protesty feministek po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej miały charakter skrajnie antyklerykalny i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niespotykany. Przerywanie Mszy Świętych przez aborcjonistki, atakowanie nożem kapłanów w zakrystii, wypisywanie na murach świątyń obscenicznych wulgaryzmów - tego jeszcze w Polsce nie było.

 

W końcu empirycznie przekonaliśmy się, że nie ma co już co mówić o pokoleniu JPII i pocieszać się, że nasz katolicyzm ciągle ma się świetnie. Tak nie jest, konsumując jeszcze wielkie dobra duchowe po epoce wojtyliańskiej daliśmy się uśpić, usiedliśmy na kanapie, jak mówi papież Franciszek.

 

Marcie Lempart ufa aż 29 proc. respondentów – wynika z badania przeprowadzonego dla „Wprost” na panelu Ariadna. Według amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center – przepraszam, że znowu przywołuję ten raport – Polska jest tym krajem, w którym najszybciej dochodzi do zaniku praktyk religijnych wśród ludzi młodych.

 

Te dane powinny wzbudzać w polskim laikacie poważne ostrzeżenia i skłonić do przestawienia na zupełnie inny styl działania w przestrzeni społeczno-politycznej. Oczywiście nie jest tak, że głos katolickiej opinii publicznej jest w Polsce lekceważony, w sondażu sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z listopada br. aż 83 proc. badanych uznała, że pontyfikat Jana Pawła II był dobry.

 

Niemniej zbliża się u nas, podobnie jak zaczyna się to dziać w innych krajach Europy Zachodniej, czas laikatu świadomego swoich racji, heroicznego, odważnego i dobrze zorganizowanego potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Polscy katolicy bez nowego zaangażowania intelektualnego, odważnego ewangelizowania środowisk trudnych i wchodzenia na współczesne Areopagi zostaną zepchnięci na margines życia społecznego i politycznego jak stało się to z katolikami we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

W coraz bardziej laicyzującym się społeczeństwie coraz trudniej będzie bronić swoich racji i żądać liczenia się z wrażliwością osób głęboko wierzących np. w ustawodawstwie, lecz jest to konieczne z jednego bardzo ważnego powodu:

silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdyby nie były dominujące lub były mniejszościowe to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, urągliwą większość.

To trudna zmiana mentalna, przejąć taktykę przetrwania od mniejszości religijnych lub chrześcijan żyjących na co dzień jako dyskryminowana mniejszość. Im szybciej jednak zaczniemy się przeciwstawiać kulturowej lewicy w sposób zorganizowany, tym więcej katolickiej „narracji” w głównej agendzie politycznej zdołamy zachować. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce. I choć daleko nam do chrześcijan, którzy, by w ogóle funkcjonować i wytrzymać ucisk we wrogim środowisku, korzystają z podręczników na czas prześladowań i przechodzą na ten temat systematyczne szkolenia, to zdobyte przez nich doświadczenia, często za cenę krwi mogą być dla nas bezcenne. Nie musimy wyważać otwartych drzwi.

Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce

Marksizm kulturowy jeszcze w Polsce nie zwyciężył, katolicy mogą się u nas cieszyć swobodą o jakiej w Hiszpanii mogą tylko pomarzyć, i szkoda by było, gdybyśmy tym razem znowu byli mądrzy po szkodzie.

 

Jeśli nie podejmiemy tego wysiłku, to umysły naszych dzieci zostaną skolonizowane przez agresywną lewicę. - Mamy w Polsce wiele organizacji finansowanych z zewnątrz, które mają swoje cele polityczne i społeczne sprowadzające się najczęściej do zniszczenia świata chrześcijańskiego, by budować nową utopię. Pod płaszczykiem nowoczesności i europejskości stara się wprowadzić zupełnie nowy model życia. Te tzw. postępowe ośrodki, które żądają dla siebie tolerancji i wolności w przestrzeni publicznej nie mają najmniejszego szacunku dla wiary, symboli religijnych, a nawet normalnej katolickiej rodziny. Doszliśmy do etapu, w którym kandydujący o reelekcje prezydent musi bronić normalnej rodziny i jest za to bardzo mocno atakowany. Coraz częściej lewica próbuje nam narzucić jak mamy funkcjonować w życiu publicznym, na jakich zasadach, czego się mamy jako katolicy wstydzić, do kogo nie przyznawać – mówił jakiś czas temu w rozmowie z Tysol.pl ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który bada też dyskryminacje chrześcijan w Polsce.

 

I nie ma się co łudzić, że rewolucja odpuści katolikom. "Ktoś mógłby twierdzić, że można zachować duchową, wewnętrzną wolność bez jej wymiaru zewnętrznego, lecz większość wyznań religijnych utrzymuje, że autentyczna wolność religijna wyraża się zawsze poprzez oznaki zewnętrzne. W tym znaczeniu religijne przekonanie nie jest sprawą prywatną" – pisze Ninan Koshy w książce "Wolność religijna w zmieniającym się świecie”.


 

POLECANE
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

Umowa między UE a Ukrainą. Fatalna informacja dla Polski z ostatniej chwili
Umowa między UE a Ukrainą. "Fatalna informacja dla Polski"

Europosłowie PiS skrytykowali we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli nową umowę handlową między Unią Europejską a Ukrainą, której wynegocjowanie ogłosiła w poniedziałek Komisja Europejska. Wracamy do liberalizacji handlu. To jest fatalna informacja - powiedział eurodeputowany Waldemar Buda.

REKLAMA

[Tylko u nas] Jakub Pacan: Czas laikatu aktywnego

W Polsce zbliża się czas laikatu świadomego swoich racji, odważnego i potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdy nie będą dominujące, to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, laicką większość. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce.
 [Tylko u nas] Jakub Pacan: Czas laikatu aktywnego
/ EPA/TATYANA ZENKOVICH Dostawca: PAP/EPA

Polski Kościół instytucjonalny przechodzi kryzys i właściwie można otwarcie powiedzieć, że spora część biskupów, kleru i aktywnych katolików szuka dla siebie nowej tożsamości w radykalnie zmieniającej się rzeczywistości. Radykalnie, bo ostatnie protesty feministek po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej miały charakter skrajnie antyklerykalny i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niespotykany. Przerywanie Mszy Świętych przez aborcjonistki, atakowanie nożem kapłanów w zakrystii, wypisywanie na murach świątyń obscenicznych wulgaryzmów - tego jeszcze w Polsce nie było.

 

W końcu empirycznie przekonaliśmy się, że nie ma co już co mówić o pokoleniu JPII i pocieszać się, że nasz katolicyzm ciągle ma się świetnie. Tak nie jest, konsumując jeszcze wielkie dobra duchowe po epoce wojtyliańskiej daliśmy się uśpić, usiedliśmy na kanapie, jak mówi papież Franciszek.

 

Marcie Lempart ufa aż 29 proc. respondentów – wynika z badania przeprowadzonego dla „Wprost” na panelu Ariadna. Według amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center – przepraszam, że znowu przywołuję ten raport – Polska jest tym krajem, w którym najszybciej dochodzi do zaniku praktyk religijnych wśród ludzi młodych.

 

Te dane powinny wzbudzać w polskim laikacie poważne ostrzeżenia i skłonić do przestawienia na zupełnie inny styl działania w przestrzeni społeczno-politycznej. Oczywiście nie jest tak, że głos katolickiej opinii publicznej jest w Polsce lekceważony, w sondażu sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z listopada br. aż 83 proc. badanych uznała, że pontyfikat Jana Pawła II był dobry.

 

Niemniej zbliża się u nas, podobnie jak zaczyna się to dziać w innych krajach Europy Zachodniej, czas laikatu świadomego swoich racji, heroicznego, odważnego i dobrze zorganizowanego potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Polscy katolicy bez nowego zaangażowania intelektualnego, odważnego ewangelizowania środowisk trudnych i wchodzenia na współczesne Areopagi zostaną zepchnięci na margines życia społecznego i politycznego jak stało się to z katolikami we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

W coraz bardziej laicyzującym się społeczeństwie coraz trudniej będzie bronić swoich racji i żądać liczenia się z wrażliwością osób głęboko wierzących np. w ustawodawstwie, lecz jest to konieczne z jednego bardzo ważnego powodu:

silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdyby nie były dominujące lub były mniejszościowe to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, urągliwą większość.

To trudna zmiana mentalna, przejąć taktykę przetrwania od mniejszości religijnych lub chrześcijan żyjących na co dzień jako dyskryminowana mniejszość. Im szybciej jednak zaczniemy się przeciwstawiać kulturowej lewicy w sposób zorganizowany, tym więcej katolickiej „narracji” w głównej agendzie politycznej zdołamy zachować. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce. I choć daleko nam do chrześcijan, którzy, by w ogóle funkcjonować i wytrzymać ucisk we wrogim środowisku, korzystają z podręczników na czas prześladowań i przechodzą na ten temat systematyczne szkolenia, to zdobyte przez nich doświadczenia, często za cenę krwi mogą być dla nas bezcenne. Nie musimy wyważać otwartych drzwi.

Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce

Marksizm kulturowy jeszcze w Polsce nie zwyciężył, katolicy mogą się u nas cieszyć swobodą o jakiej w Hiszpanii mogą tylko pomarzyć, i szkoda by było, gdybyśmy tym razem znowu byli mądrzy po szkodzie.

 

Jeśli nie podejmiemy tego wysiłku, to umysły naszych dzieci zostaną skolonizowane przez agresywną lewicę. - Mamy w Polsce wiele organizacji finansowanych z zewnątrz, które mają swoje cele polityczne i społeczne sprowadzające się najczęściej do zniszczenia świata chrześcijańskiego, by budować nową utopię. Pod płaszczykiem nowoczesności i europejskości stara się wprowadzić zupełnie nowy model życia. Te tzw. postępowe ośrodki, które żądają dla siebie tolerancji i wolności w przestrzeni publicznej nie mają najmniejszego szacunku dla wiary, symboli religijnych, a nawet normalnej katolickiej rodziny. Doszliśmy do etapu, w którym kandydujący o reelekcje prezydent musi bronić normalnej rodziny i jest za to bardzo mocno atakowany. Coraz częściej lewica próbuje nam narzucić jak mamy funkcjonować w życiu publicznym, na jakich zasadach, czego się mamy jako katolicy wstydzić, do kogo nie przyznawać – mówił jakiś czas temu w rozmowie z Tysol.pl ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który bada też dyskryminacje chrześcijan w Polsce.

 

I nie ma się co łudzić, że rewolucja odpuści katolikom. "Ktoś mógłby twierdzić, że można zachować duchową, wewnętrzną wolność bez jej wymiaru zewnętrznego, lecz większość wyznań religijnych utrzymuje, że autentyczna wolność religijna wyraża się zawsze poprzez oznaki zewnętrzne. W tym znaczeniu religijne przekonanie nie jest sprawą prywatną" – pisze Ninan Koshy w książce "Wolność religijna w zmieniającym się świecie”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe