[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: GOP na niebezpiecznym zakręcie

Partia Republikańska nigdy jeszcze nie była tak podzielona jak dzisiaj. Po jednej stronie mamy młodego kongresmana z Illinois Adama Kinzingera, jednego z 10 republikańskich kongresmanów, którzy głosowali za usunięciem Donalda Trumpa z urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ wikipedia

42-letni weteran US Air Force prowadzi właśnie kampanię pod hasłem: „Country 1st PAC”, która jest nowym ruchem po prawej stronie sceny politycznej. Nic dziwnego, że Kinzinger zapraszany jest prawie do wszystkich mediów głównego nurtu, wliczając takie prestiżowe programy jak NBC „Meet the Press”. W swojej retoryce zdecydowanie odcinania się od byłego prezydenta Donalda Trumpa. Kinzingerowi wtóruje kongresmenka Liz Cheney z Wyoming. To ona wystąpiła w ostatnim tygodniu w ekskluzywnym wywiadzie dla telewizji FOX. Warto zdać sobie z tego sprawę, że za krytyką Trumpa w ramach GOP („Grand Old Party”), czyli Partii Republikańskiej, stoją wielkie republikańskie klany rodzinne i połączone z nimi grupy lobbystów naftowych i koncernów zbrojeniowych, którym uprowadzenie GOP przez Trumpa nie było i nie jest w smak. Punktem zwrotnym w polityce GOP jest data 6 stycznia i interpretacja tego, co właściwie się stało. Trzeba przyznać, jak podaje NBC, że po 6 stycznia zanotowano spadki wśród zarejestrowanych Republikanów w stanach: Pensylwania –12 tys. osób, Północna Carolina – 8 tys., Arizona – 9,2 tys. i Kalifornia – 4,7 tys. Są to dopiero dane początkowe. Po drugiej stronie mamy kongresmenkę z Georgii – Marjorie Taylor Greene, która wraz z kongresmanem z Florydy Mattem Gaetzem są bezkompromisowymi obrońcami polityki Donalda Trumpa. W tle mamy raczej wspieranie kontrowersyjnych teorii z pogranicza fantastyki o żydowskim satelicie, który za pomocą lasera podpala corocznie Kalifornię itd. Coraz więcej poważnych polityków zwraca uwagę, aby teorie spiskowe z pogranicza QAnon przestały mieć istotny wpływ na amerykańską politykę. Jednym z nich jest niewątpliwie republikański senator Ben Sasse z Nebraski, który w swoim ostatnim wystąpieniu przypomina konserwatywnym kolegom i wyborcom, że wiara w jedną dominującą osobowość nie jest konserwatywna, że teorie spiskowe nie są konserwatywne, opowiadanie historii o skradzionych wyborach też nie jest konserwatywne. Najostrzej do tej pory wypowiedział się na temat sytuacji w GOP były senator John Danforth z Missouri. Według niego GOP stała się „groteskową karykaturą”, realizującą populistyczny program rodem z krajów rozwijających się. Tymczasem liderzy senackiej i kongresowej GOP próbują łagodzić problemy. Ciekawe, jak zareaguje Senat w sprawie usunięcia Trumpa ze sceny politycznej. W momencie ukazania się tego tekstu wynik będzie znany. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w Senacie nie będzie konstytucyjne, bo Trump już nie jest Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Partia Republikańska jest na zakręcie, a to bardzo dobra sytuacja dla Demokratów, którzy za pomocą dekretów Prezydenta Joe Bidena wprowadzają w życie swoją agendę. Przypomnijmy tylko, że Prezydent Biden podpisał do tej pory 29 dekretów prezydenckich, omijających debatę parlamentarną, pozostawiając GOP daleko w tyle poza konstytucyjną dyskusją o przyszłości Stanów Zjednoczonych. 
Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: GOP na niebezpiecznym zakręcie

Partia Republikańska nigdy jeszcze nie była tak podzielona jak dzisiaj. Po jednej stronie mamy młodego kongresmana z Illinois Adama Kinzingera, jednego z 10 republikańskich kongresmanów, którzy głosowali za usunięciem Donalda Trumpa z urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ wikipedia

42-letni weteran US Air Force prowadzi właśnie kampanię pod hasłem: „Country 1st PAC”, która jest nowym ruchem po prawej stronie sceny politycznej. Nic dziwnego, że Kinzinger zapraszany jest prawie do wszystkich mediów głównego nurtu, wliczając takie prestiżowe programy jak NBC „Meet the Press”. W swojej retoryce zdecydowanie odcinania się od byłego prezydenta Donalda Trumpa. Kinzingerowi wtóruje kongresmenka Liz Cheney z Wyoming. To ona wystąpiła w ostatnim tygodniu w ekskluzywnym wywiadzie dla telewizji FOX. Warto zdać sobie z tego sprawę, że za krytyką Trumpa w ramach GOP („Grand Old Party”), czyli Partii Republikańskiej, stoją wielkie republikańskie klany rodzinne i połączone z nimi grupy lobbystów naftowych i koncernów zbrojeniowych, którym uprowadzenie GOP przez Trumpa nie było i nie jest w smak. Punktem zwrotnym w polityce GOP jest data 6 stycznia i interpretacja tego, co właściwie się stało. Trzeba przyznać, jak podaje NBC, że po 6 stycznia zanotowano spadki wśród zarejestrowanych Republikanów w stanach: Pensylwania –12 tys. osób, Północna Carolina – 8 tys., Arizona – 9,2 tys. i Kalifornia – 4,7 tys. Są to dopiero dane początkowe. Po drugiej stronie mamy kongresmenkę z Georgii – Marjorie Taylor Greene, która wraz z kongresmanem z Florydy Mattem Gaetzem są bezkompromisowymi obrońcami polityki Donalda Trumpa. W tle mamy raczej wspieranie kontrowersyjnych teorii z pogranicza fantastyki o żydowskim satelicie, który za pomocą lasera podpala corocznie Kalifornię itd. Coraz więcej poważnych polityków zwraca uwagę, aby teorie spiskowe z pogranicza QAnon przestały mieć istotny wpływ na amerykańską politykę. Jednym z nich jest niewątpliwie republikański senator Ben Sasse z Nebraski, który w swoim ostatnim wystąpieniu przypomina konserwatywnym kolegom i wyborcom, że wiara w jedną dominującą osobowość nie jest konserwatywna, że teorie spiskowe nie są konserwatywne, opowiadanie historii o skradzionych wyborach też nie jest konserwatywne. Najostrzej do tej pory wypowiedział się na temat sytuacji w GOP były senator John Danforth z Missouri. Według niego GOP stała się „groteskową karykaturą”, realizującą populistyczny program rodem z krajów rozwijających się. Tymczasem liderzy senackiej i kongresowej GOP próbują łagodzić problemy. Ciekawe, jak zareaguje Senat w sprawie usunięcia Trumpa ze sceny politycznej. W momencie ukazania się tego tekstu wynik będzie znany. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w Senacie nie będzie konstytucyjne, bo Trump już nie jest Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Partia Republikańska jest na zakręcie, a to bardzo dobra sytuacja dla Demokratów, którzy za pomocą dekretów Prezydenta Joe Bidena wprowadzają w życie swoją agendę. Przypomnijmy tylko, że Prezydent Biden podpisał do tej pory 29 dekretów prezydenckich, omijających debatę parlamentarną, pozostawiając GOP daleko w tyle poza konstytucyjną dyskusją o przyszłości Stanów Zjednoczonych. 
Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe