Z. Kuźmiuk: Polska już od czterech miesięcy liderem wśród krajów UE o najniższym bezrobociu

W poprzednim tygodniu ukazał się komunikat Eurostatu, z którego wynika, że Polska na koniec kwietnia 2021 roku, była już czwarty miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu pośród krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie bezrobocia.
 Z. Kuźmiuk: Polska już od czterech miesięcy liderem wśród krajów UE o najniższym bezrobociu
/ pixabay.com

Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce na koniec kwietnia 2021 roku, ustalana tzw. metodą BAEL (opartą na aktywności ekonomicznej ludzi w wieku zdolności do pracy), wyniosła tylko 3,1 proc. i była zaledwie o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w marcu 2020 roku, a więc tuż przed rozpoczęciem pierwszej fali pandemii koronawirusa (wtedy wynosiła 3,0 proc.). Polska była jak wspomniałem już czwarty miesiąc z rzędu liderem wśród krajów o najniższym poziomie bezrobocia w UE, w liczbach bezwzględnych według wspomnianej metody BAEL, bezrobocie na koniec kwietnia w naszym kraju wynosiło około 524 tysięcy osób. Tuż za Polską wg. danych Eurostatu, podobnie jak w marcu, znalazły się Czechy, które przez wiele miesięcy były krajem o najniższym bezrobociu w UE, teraz ten wskaźnik wynosi tam 3,4 proc., na 3 miejscu znalazła się Holandia - 3,4 proc., na 4 miejscu Malta -3,8 proc., na 5 miejscu Węgry -4,3 proc., na 6 miejscu Niemcy z bezrobociem wynoszącym 4,4 proc., na 7 miejscu znalazła się Bułgaria z bezrobociem w wysokości 4,7 proc., w pozostałych krajach UE, bezrobocie wyraźnie przekraczało 5 proc..

Najwyższy z kolei poziom bezrobocia w marcu odnotowano tradycyjnie w Grecji, która już 10 rok „wychodzi z kryzysu” w wysokości 15,8 proc. (przy czym dane dla tego kraju są za styczeń 2021 roku) i mającej ciągle poważne problemy gospodarcze i polityczne Hiszpanii -15,4 proc., z dużych gospodarek na kolejnych miejscach od końca uplasowały się Włochy z bezrobociem na poziomie ponad 10,7 proc., wysoko w tym niekorzystnym rankingu jest także Francja z bezrobociem na poziomie 7,3 proc.. Tak, więc poza Niemcami, trzy unijne kolejne kraje o największych gospodarkach (Francja, Włochy i Hiszpania), mają najwyższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej, co pokazuje, że kraje Południa strefy euro, są w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej. Jeszcze większe wrażenie niż wskaźniki stopy bezrobocia, robią liczby bezrobotnych szczególnie jeżeli chodzi o duże gospodarki, Niemcy prawie 2 mln bezrobotnych, Hiszpania ponad 3,5 mln bezrobotnych, Włochy prawie 2,7 mln bezrobotnych, Francja- ponad 2,2 mln bezrobotnych, z tego duża część to ludzie młodzi do 25 roku życia. Taka sytuacja, połączona z ograniczeniami swobód obywatelskich spowodowanymi pandemią koronawirusa, może być mieszanką wybuchową i powodować niepokoje społeczne na duża skalę, zwłaszcza, że większość bezrobotnych w tych krajach to ludzie młodzi (w Hiszpanii stopa bezrobocia wśród młodych do 25 roku życia wynosi blisko 40% i jest to prawie 600 tysięcy osób).

Z kolei przeciętna stopa bezrobocia we wszystkich 27 krajach UE na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła 7,3 proc., natomiast średnia stopa w 19 krajach strefy euro była wyraźnie wyższa i wyniosła aż 8,0 proc. Bezrobocie w krajach strefy euro było więc o 0,7 punktu procentowego wyższe niż średnio w całej Unii i nie ulega wątpliwości, że to głównie kraje posługujące się własnymi walutami, obniżają średni poziom bezrobocia w całej UE. Okazuje się, że w 7 krajach spoza strefy euro, bezrobocie jest wyraźnie niższe niż średnia w strefie euro: Polska 3,1 proc., Czechy -3,4 proc., Węgry -4,3 proc., Bułgaria -4,7 proc., Rumunia -5,7 proc., Dania -5,7 proc. czy Chorwacja -7,5 proc., tylko w Szwecji było trochę wyższe i wyniosło 9,1 proc..

Natomiast według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który mierzy bezrobocie liczbą zarejestrowanych bezrobotnych w stosunku do cywilnej liczby ludności aktywnej zawodowo, stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła 6,3 proc. i zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 punktu procentowego. W liczbach bezwzględnych według metodologii GUS w koniec kwietnia 2021 roku bezrobotnych było 1,053 tys. osób i w porównaniu do końca marca bezrobocie zmalało o ok. 25 tys. osób, co oznacza że druga fala pandemii koronawirusa nie spowodowała wzrostu bezrobocia ,wręcz przeciwnie jego spadek.

Wszystkie te bardzo pozytywne tendencje na rynku pracy, wyróżniające Polskę także w Unii Europejskiej (od 4 miesięcy lider wśród krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia), mają miejsce po ponad pięciu latach rządzenia Zjednoczonej Prawicy i utrzymują się mimo trwających już ponad rok problemów w gospodarce spowodowanych pandemią koronawirusa.

Rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął jak widać właściwą strategię wspierania przedsiębiorców i pracowników, kolejne Tarcze rządowe i dwie Tarcze finansowe, na które wydatkowano już ponad 210 mld zł, są nakierowane na zapewnienie płynności przedsiębiorcom, pod warunkiem jednak, że będą chronili miejsca pracy i po niskim poziomie bezrobocia widać, że to się udaje.


 

POLECANE
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów

Już w najbliższy poniedziałek 14 lipca 2025 r. w godz. 23:00–00:00 aplikacja IKO banku PKO BP może działać wolniej. Zaplanuj operacje wcześniej.

Pierwszy raz zapytano o partię Brauna. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Pierwszy raz zapytano o partię Brauna. Jest nowy sondaż

Pracownia CBOS po raz pierwszy zamieściła w swoim badaniu poparcia dla partii politycznych Konfederację Korony Polskiej – ugrupowanie prowadzone przez Grzegorza Brauna.

Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat

W piątek po południu MSZ Rosji poinformowało o zamknięciu polskiego konsulatu w Królewcu od 29 sierpnia 2025 roku.

Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do marszałka Sejmu o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie tzw. komisji ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro konsekwentnie odmawia stawienia się przed komisją, z powodu tego, że komisja działa nielegalnie – wyłączył ją z obiegu prawnego Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z września 2024 r. 

Symbol Krakowa zepsuty. Miasto wysłało komunikat Wiadomości
Symbol Krakowa zepsuty. Miasto wysłało komunikat

Smok Wawelski nie będzie ział ogniem. Jedna z najsłynniejszych atrakcji i symbol Krakowa musi przejść remont instalacji gazowej. Zaszkodziły jej m.in. ostatnie ulewne deszcze. 

Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę tylko u nas
Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę

Niemiecka minister edukacji Karin Prien podkreśliła, że Niemcy borykają się z problemami wynikającymi z niekontrolowanej migracji. Wskazała na konieczność przyspieszenia nauki języka niemieckiego przez dzieci imigrantów, co jest kluczowe dla ich integracji. Niemiecka gazeta „Der Tagesspiegel” napisała, że w grę wchodzi ewentualny limit do 40% migrantów na szkołę.

Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość niemal zrównują się w najnowszym badaniu poparcia dla partii politycznych, przeprowadzonych przez pracownię Opinia24. Trzecie miejsce na podium zajęła Konfederacja.

Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły z ostatniej chwili
Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły

Szef resortu spraw zagranicznych USA Marco Rubio oświadczył, że straty ponoszone przez Rosję na froncie wojny z Ukrainą gwałtownie wzrosły od początku roku. Według niego od stycznia Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Wypowiedź Rubio przytoczył w piątek portal Moscow Times.

Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem z ostatniej chwili
Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego z PO, podał się do dymisji. To konsekwencja wyjątkowo niebezpiecznej jazdy i kolizji drogowej, do której doprowadził pod koniec czerwca.  

REKLAMA

Z. Kuźmiuk: Polska już od czterech miesięcy liderem wśród krajów UE o najniższym bezrobociu

W poprzednim tygodniu ukazał się komunikat Eurostatu, z którego wynika, że Polska na koniec kwietnia 2021 roku, była już czwarty miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu pośród krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie bezrobocia.
 Z. Kuźmiuk: Polska już od czterech miesięcy liderem wśród krajów UE o najniższym bezrobociu
/ pixabay.com

Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce na koniec kwietnia 2021 roku, ustalana tzw. metodą BAEL (opartą na aktywności ekonomicznej ludzi w wieku zdolności do pracy), wyniosła tylko 3,1 proc. i była zaledwie o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w marcu 2020 roku, a więc tuż przed rozpoczęciem pierwszej fali pandemii koronawirusa (wtedy wynosiła 3,0 proc.). Polska była jak wspomniałem już czwarty miesiąc z rzędu liderem wśród krajów o najniższym poziomie bezrobocia w UE, w liczbach bezwzględnych według wspomnianej metody BAEL, bezrobocie na koniec kwietnia w naszym kraju wynosiło około 524 tysięcy osób. Tuż za Polską wg. danych Eurostatu, podobnie jak w marcu, znalazły się Czechy, które przez wiele miesięcy były krajem o najniższym bezrobociu w UE, teraz ten wskaźnik wynosi tam 3,4 proc., na 3 miejscu znalazła się Holandia - 3,4 proc., na 4 miejscu Malta -3,8 proc., na 5 miejscu Węgry -4,3 proc., na 6 miejscu Niemcy z bezrobociem wynoszącym 4,4 proc., na 7 miejscu znalazła się Bułgaria z bezrobociem w wysokości 4,7 proc., w pozostałych krajach UE, bezrobocie wyraźnie przekraczało 5 proc..

Najwyższy z kolei poziom bezrobocia w marcu odnotowano tradycyjnie w Grecji, która już 10 rok „wychodzi z kryzysu” w wysokości 15,8 proc. (przy czym dane dla tego kraju są za styczeń 2021 roku) i mającej ciągle poważne problemy gospodarcze i polityczne Hiszpanii -15,4 proc., z dużych gospodarek na kolejnych miejscach od końca uplasowały się Włochy z bezrobociem na poziomie ponad 10,7 proc., wysoko w tym niekorzystnym rankingu jest także Francja z bezrobociem na poziomie 7,3 proc.. Tak, więc poza Niemcami, trzy unijne kolejne kraje o największych gospodarkach (Francja, Włochy i Hiszpania), mają najwyższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej, co pokazuje, że kraje Południa strefy euro, są w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej. Jeszcze większe wrażenie niż wskaźniki stopy bezrobocia, robią liczby bezrobotnych szczególnie jeżeli chodzi o duże gospodarki, Niemcy prawie 2 mln bezrobotnych, Hiszpania ponad 3,5 mln bezrobotnych, Włochy prawie 2,7 mln bezrobotnych, Francja- ponad 2,2 mln bezrobotnych, z tego duża część to ludzie młodzi do 25 roku życia. Taka sytuacja, połączona z ograniczeniami swobód obywatelskich spowodowanymi pandemią koronawirusa, może być mieszanką wybuchową i powodować niepokoje społeczne na duża skalę, zwłaszcza, że większość bezrobotnych w tych krajach to ludzie młodzi (w Hiszpanii stopa bezrobocia wśród młodych do 25 roku życia wynosi blisko 40% i jest to prawie 600 tysięcy osób).

Z kolei przeciętna stopa bezrobocia we wszystkich 27 krajach UE na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła 7,3 proc., natomiast średnia stopa w 19 krajach strefy euro była wyraźnie wyższa i wyniosła aż 8,0 proc. Bezrobocie w krajach strefy euro było więc o 0,7 punktu procentowego wyższe niż średnio w całej Unii i nie ulega wątpliwości, że to głównie kraje posługujące się własnymi walutami, obniżają średni poziom bezrobocia w całej UE. Okazuje się, że w 7 krajach spoza strefy euro, bezrobocie jest wyraźnie niższe niż średnia w strefie euro: Polska 3,1 proc., Czechy -3,4 proc., Węgry -4,3 proc., Bułgaria -4,7 proc., Rumunia -5,7 proc., Dania -5,7 proc. czy Chorwacja -7,5 proc., tylko w Szwecji było trochę wyższe i wyniosło 9,1 proc..

Natomiast według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który mierzy bezrobocie liczbą zarejestrowanych bezrobotnych w stosunku do cywilnej liczby ludności aktywnej zawodowo, stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła 6,3 proc. i zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 punktu procentowego. W liczbach bezwzględnych według metodologii GUS w koniec kwietnia 2021 roku bezrobotnych było 1,053 tys. osób i w porównaniu do końca marca bezrobocie zmalało o ok. 25 tys. osób, co oznacza że druga fala pandemii koronawirusa nie spowodowała wzrostu bezrobocia ,wręcz przeciwnie jego spadek.

Wszystkie te bardzo pozytywne tendencje na rynku pracy, wyróżniające Polskę także w Unii Europejskiej (od 4 miesięcy lider wśród krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia), mają miejsce po ponad pięciu latach rządzenia Zjednoczonej Prawicy i utrzymują się mimo trwających już ponad rok problemów w gospodarce spowodowanych pandemią koronawirusa.

Rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął jak widać właściwą strategię wspierania przedsiębiorców i pracowników, kolejne Tarcze rządowe i dwie Tarcze finansowe, na które wydatkowano już ponad 210 mld zł, są nakierowane na zapewnienie płynności przedsiębiorcom, pod warunkiem jednak, że będą chronili miejsca pracy i po niskim poziomie bezrobocia widać, że to się udaje.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe