„Niewiedza jest wrogiem pokoju”; „W ogrodzie ludzkości igra się z ogniem”. Papież na Forum na rzecz Dialogu Wiadomości
„Niewiedza jest wrogiem pokoju”; „W ogrodzie ludzkości igra się z ogniem”. Papież na Forum na rzecz Dialogu

O podejmowanie modlitwy, wychowania i działań na rzecz pokoju i współistnienia zaapelował Franciszek zwracając się do uczestników kończącego się w Awali „Bahrajńskiego Forum na rzecz Dialogu: Wschód i Zachód dla ludzkiego współistnienia”. Papież wezwał uczestników tego spotkania „abyśmy razem byli prorokami współżycia, twórcami jedności, budowniczymi pokoju”.

Wiadomości
Chrześcijanie w krajach arabskich

W związku z rozpoczynającą się 3 listopada wizytą Franciszka w Bahrajnie przedstawiamy dane dotyczące liczby chrześcijan na Półwyspie Arabskim. Ocenia się, że w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie. Bahrajnie, Katarze, Omanie, Jemenie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ich 4-5 milionów. Większość stanowi około 3,5-milionowa wspólnota katolików, którymi opiekuje się około 140 księży. Niemal wszyscy wyznawcy Chrystusa na tych ziemiach to obcokrajowcy, głównie pracownicy sezonowi z Filipin, Indii, Bangladeszu i innych krajów azjatyckich, ale też z Libanu, Jordanii, Egiptu i z Europy.

„Przybywam tu jako wierzący, jako chrześcijanin”. Pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie Wiadomości
„Przybywam tu jako wierzący, jako chrześcijanin”. Pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie

Papież Franciszek rozpoczął dziś czterodniową podróż apostolską do Bahrajnu. Jej głównym celem jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Mottem papieskiej podróży są słowa: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Jest to 39. podróż zagraniczna obecnego papieża.

[Wywiad] Ksiądz towarzyszący w drodze do śmierci: Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, ale jest jego częścią Wiadomości
[Wywiad] Ksiądz towarzyszący w drodze do śmierci: Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, ale jest jego częścią

- Śmierć nie przeciwstawia się życiu. ale jest jego częścią. Życie jest ciągłością: my w nim jesteśmy, z chwilą narodzin wchodzimy w nie. Ale życie było zawsze, bo Bóg jest życiem. A zatem śmierć nie może być jego przeciwstawieniem, ale tkwi wewnątrz życia. Przeciwstawiają mu się natomiast nienawiść i brak miłości. Tak o życiu i śmierci opowiedział w rozmowie z KAI ks. Guidalberto Bormolini z Comunità dei Ricostruttori (Wspólnota Odbudowujących).

Franciszek do władz Bahrajnu: Pracujmy razem na rzecz wspólnoty i nadziei Wiadomości
Franciszek do władz Bahrajnu: Pracujmy razem na rzecz wspólnoty i nadziei

Papież przybył dziś do Królestwa Bahrajnu i spotkał się z królem tego islamskiego kraju Hamadem bin Isa Al Khalifa. - Pracujmy razem, pracujmy na rzecz wspólnoty, na rzecz nadziei – zaapelował Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu w Bahrajnie. Było ono skierowane do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusu dyplomatycznego.

Wiadomości
Bp Długosz: Człowiek buntuje się przeciwko śmierci, bo w duszy ma zaszczepioną wieczność

Po raz kolejny w Częstochowie w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada odbyły się Zaduszki Artystyczne. Zgromadzeni w świątyni św. Józefa Rzemieślnika modlili się w intencji zmarłych częstochowskich twórców i artystów: muzyków, plastyków, poetów, literatów, architektów oraz wszystkich, których pasje i talenty kształtowały kulturę regionu częstochowskiego i Polski.

Wiadomości
Franciszek zawierzył Matce Bożej podróż do Bahrajnu

Papież odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore w Rzymie, by modlić się przed ikoną Salus Populi Romani i zawierzyć Matce Bożej podróż do Królestwa Bahrajnu.

Wikariusz Arabii Płd.: Papieska wizyta w Bahrajnie jest szansą dla świata Wiadomości
Wikariusz Arabii Płd.: Papieska wizyta w Bahrajnie jest szansą dla świata

- Do tego spotkania dochodzi w poważnej sytuacji światowego niepokoju, ale w centrum owego wydarzenia stoi możliwe współistnienie dobra, pokoju, pojednania, budowania godnego życia dla wszystkich – tak o planowanym przyjeździe Papieża do Bahrajnu mówi wikariusz Arabii Południowej bp Paolo Martinelli. Hierarcha zaznacza, iż Franciszek odwiedzi tam Kościół imigrantów, a więc wspólnotę w zasadzie wielokulturową, a ponadto Ojciec Święty będzie też kontynuował dialog chrześcijańsko-muzułmański.

W uroczystość Wszystkich Świętych zmarł benedyktyn mający za sobą 87 lat ślubów zakonnych Wiadomości
W uroczystość Wszystkich Świętych zmarł benedyktyn mający za sobą 87 lat ślubów zakonnych

W wieku 104 lat zmarł 1 listopada w domu opieki w mieście Newport w hrabstwie Tipperary w płd. Irlandii o. Placid Murray – najstarszy zakonnik w tym kraju, a być może także na świecie. Święcenia kapłańskie przyjął prawie 81 lat temu a śluby w zakonie benedyktynów złożył 87 lat temu. Większą część swego życia zakonnego spędził w opactwie Glenstal w Murroe (hrabstwo Limerick w środkowej Irlandii) i na tamtejszym cmentarzu klasztornym zostanie pochowany 3 bm.

Wiadomości
Papież Franciszek jedzie do Bahrajnu

W dniach 3-6 listopada papież Franciszek złoży wizytę apostolska w Bahrajnie. Będzie to drugie, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 roku, państwo Półwyspu Arabskiego, goszczące głowę Kościoła katolickiego. Celem papieskiej wizyty jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.

Polskie cmentarze wojenne na świecie Wiadomości
Polskie cmentarze wojenne na świecie

Szczególne miejsce wśród odwiedzanych we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cmentarzy zajmują nekropolie wojenne, cmentarze uchodźców, zesłańców, ofiar represji. Szereg takich cmentarzy odwiedzają Polacy nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W ten sposób czczą nie tylko pamięć o poległych, ale przypominają o swojej tożsamości, często już w kolejnym pokoleniu na obczyźnie.

Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga [wywiad] Wiadomości
"Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga" [wywiad]

Pomaganie zmarłym nie polega na automatycznym wypełnianiu pewnych praktyk. Chodzi o duchowy dar. Najbardziej pomagamy duszom, kiedy sami zbliżamy się do Boga – mówi s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Jak podkreśla, w pomocy duszom nie tyle trzeba myśleć o zmarłym – o tym, czego on konkretnie potrzebuje – ale trzeba myśleć o Bogu. Zwraca też uwagę, że po „tamtej stronie” nic nie wygląda tak jak po naszej i możemy mówić o rzeczywistości po śmierci jedynie poprzez pewne podobieństwo do tego, co znamy.

Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara Wiadomości
Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara

Dziś, 2 listopada, Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki Wiadomości
[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki

Od czasów średniowiecza zrodziło się pojęcie “być jak ten święty”. Kiedy byłem dzieckiem proboszcz w mojej parafii mówił mi, że mam być takim, jak ten święty. I znowu chodziło o naśladowanie. Ja mam być sobą. Mam moją drogę do przebycia. Mam rozwinąć moją osobowość. Mam odpowiedzieć na wezwanie Ducha Świętego, który jest we mnie i który mnie kocha takim, jakim jestem. Także i mój grzech” - mówi w rozmowie z KAI o. Alessandro Barban OSB Cam, generał zakonu kamedułów. Włoski zakonnik podkreśla: “Jest też coś takiego jak świętość anonimowa, codzienna, wyrażona przez wiele kobiet i mężczyzn. Są oni wierni Ewangelii, pokonują próby, czynią miłosierdzie bez żadnego rozgłosu. Święci nie są VIP-ami. Żyją w zupełnej odwrotności do tego. Są bohaterami gestów miłosierdzia”.

Wiadomości
Bp Milewski w uroczystość Wszystkich Świętych: Po drugiej stronie jest życie

- Trudno dziś uciec od pytania, co jest po drugiej stronie? Dzisiejsza uroczystość nam odpowiada: życie – powiedział bp Mirosław Milewski w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu zabytkowym w Alejach Kobylińskiego w Płocku. W Eucharystii uczestniczyli wierni miasta Płocka i wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.

Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie Wiadomości
Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie

Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

Abp Kupny w TVP: Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców Wiadomości
Abp Kupny w TVP: Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców

Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców i nie jest też dodatkiem czy przestrzenią, w którą wchodzimy po pracy. Świętość to nasza codzienność - powiedział abp Józef Kupny w orędziu wyemitowanym w poniedziałek wieczorem w Programie 1 TVP w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Metropolita wrocławski zaznaczył, że święci żyją blisko nas: to rodzice opiekujący się dziećmi, ludzie doświadczający cierpienia i ich opiekunowie, wreszcie uchodźcy uciekający przed wojną na Ukrainie.

Wiadomości
Uroczystość Wszystkich Świętych - znanych i nieznanych, którzy doznają chwały nieba

1 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia – doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” – tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć.

Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna Wiadomości
Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna

Modlitwa i czuwanie przy relikwiach świętych, Korowody Świętych a także Bale Wszystkich Świętych dla dzieci – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych tego rodzaju inicjatywy pojawiają się w bardzo wielu polskich parafiach. To zapoczątkowana niedawno tradycja, której rozwój zahamowała nieco epidemia koronawirusa. Teraz odżywa na nowo.

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką Wiadomości
Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Emerytury
Stażowe