W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj


 

POLECANE
To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację pilne
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo z ostatniej chwili
Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo

Szokujące informacje nt. brudnych kulisów kampanii prezydenckiej zdradził w poniedziałek tygodnik "Wprost".

Co to za chory pomysł. Burza po programie TVN gorące
"Co to za chory pomysł". Burza po programie TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec tylko u nas
Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeit (FAZ) opublikowała w ostatnich dniach bardzo interesującą relacją na temat przemian na niemieckim rynku pracy, dotyczącą także Polaków.

Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie gorące
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50 - krotnie - przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Będziemy pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Upał utrzyma się jeszcze jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. Wystawiono dziesiątki mandatów z ostatniej chwili
Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. "Wystawiono dziesiątki mandatów"

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że członkowie Ruchu Obrony Granic (ROG) zostali ukarani przez policję licznymi mandatami. W sprawie jednej z osób prokuratura wszczęła śledztwo.

Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS z ostatniej chwili
Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS

Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe 10-procentowe cła na każdy kraj sprzyjający polityce BRICS - zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W brazylijskim Rio de Janeiro trwa dwudniowy szczyt tej nieformalnej organizacji.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi remonty ruszyły pełną parą. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzają stolicę, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w mieście.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

REKLAMA

W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic

W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Misjonarki miłości W Indiach rośnie wrogość wobec zakonnic
Misjonarki miłości / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Willuconquer - Own work

- Żyjemy w bardzo ciężkich czasach, gdy wszystko, co robimy, może być uznane za nawracanie [na chrześcijaństwo] – stwierdziła członkini Zgromadzenia Sióstr Prezentek (PBVM), wspólnoty misyjnej, założonej w 1775 roku w Irlandii. Zaznaczyła, że ekstremiści hinduistyczni atakują ze wzmożoną siłą także księży, świeckich katolików i chrześcijan innych wyznań.

Inna zakonnica – s. Sheela Savari Muthu ciągle jeszcze nie otrząsnęła się z traumy po oskarżeniu jej o naruszenie przepisów stanu Madhia Pradeś, zakazujących zmiany wyznawanej religii. - To bardzo bolesne, że naszą drobną inicjatywę, czyli zorganizowanie obozu zdrowotnego dla dzieci pracowników domowych, uznano za działalność konwersyjną – powiedziała siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego (SSpS; założonego w Koblencji w 1857 roku) w rozmowie z organizacją Global Sisters Report.

Prawo przeciw nawróceniom

16 lutego policja w Indore – gospodarczym centrum stanu Madhia Pradeś – oskarżyła s. Muthu i trzy inne osoby o złamanie miejscowego prawa przeciw nawróceniom. Podobne przepisy obowiązują w 12 z 28 stanów Indii i zakazują zmiany religii na drodze oszustwa, przymusu, gróźb, wpływów, małżeństwa lub innych środków uznanych za nieuczciwe. W stanie Uttar Pradeś kara za złamanie tych przepisów może wynosić od 20 lat do dożywocia.

Zakonnica  zaznaczyła, że CRI nie zajęła się dotychczas tym problemem na szczeblu krajowym, lecz reaguje lokalnie. Podkreśliła, że siostry potrzebują odpowiedniej wiedzy o tym, jak wspomniane ustawodawstwo wpływa na ich misję.

Oznajmiła ponadto, że władze miejskie zburzyły czteropiętrowy budynek, w którym mieściło się jej biuro w Indore. Należał on do jej zgromadzenia od 30 lat. Miejscowi urzędnicy stwierdzili, że obiekt był samowolą budowlaną i zignorowali prośby o wstrzymanie rozbiórki do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

- To była zaplanowana akcja – powiedziała s. Muthu, dodając, że nie dokonywano żadnych przeróbek budynku. - Dziś każda forma pomocy może zostać uznana za próbę nawracania i można za to zostać ukaranym. Nigdy wcześniej nie byliśmy w takiej sytuacji – powiedziała zakonnica.

Prześladowania

1 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła napaść hinduistycznych radykałów na katolicką pielgrzymkę w Jabalpurze. Napastnicy zaatakowali także wikariusza generalnego diecezji i jej ekonoma. "Nie wiemy, jak radzić sobie z tym nowym zjawiskiem. Zawsze służyliśmy ubogim przez działalność społeczną, edukację i opiekę zdrowotną", napisali indyjscy biskupi.

Współpracująca z Sądem Najwyższym s. Mary Scaria ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi (Sorores Caritatis Jesu et Mariae, założonego w Belgii w 1803 roku) powiedziała, że prześladowania chrześcijan w Indiach nasiliły się z chwilą dojścia do władzy nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party (BJP) w 2014 roku. Wygrała ona również kolejne wybory w latach 2019 i 2024. Zakonnica ujawniła, że niektóre siostry boją się poruszać po kraju w stroju zakonnym, a nawet noszenie ze sobą Biblii może być uznane za próbę nawracania na chrześcijaństwo i prowadzić do aresztowania. - Jest to oczywista dyskryminacja religijna – powiedziała s. Scaria.

Zwróciła przy tym uwagę, że „artykuł 25. Konstytucji Indii zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania i jego propagowania, ale dziś nawet ludzki gest ze strony chrześcijanina może zostać uznany za próbę nawracania”. Co gorsza, ekstremiści, nadużywający przepisów przeciw nawróceniom, pozostają bezkarni, atakując siostry i chrześcijan pomagających biednym.

6 czerwca 2023 roku siostra Vibha Kerketta, jej matka i inni krewni trafili do więzienia za zorganizowanie Mszy dziękczynnej we wsi Balachhapar w stanie Ćhattisgarh. Miejscowi nacjonaliści hinduistyczni oskarżyli rodzinę o działalność konwersyjną.

W styczniu 2022 roku 62-letnia zakonnica spędziła 40 dni w więzieniu w stanie Tamil Nadu po samobójstwie dziewczyny, która oglądała informacje w internecie zamieszczane przez zakon. Fundamentaliści hinduistyczni zarzucili siostrze, że dziewczynę zmuszono do przejścia na chrześcijaństwo, czego jednak nie potwierdziło dochodzenie Centralnego Biura Śledczego.

Siostra Jaisa Antony, przełożona Zgromadzenia Ducha Świętego (założonego przez Klaudiusza Poullarta des Places w 1703 roku we Francji) w środkowych Indiach, stwierdziła, że teraz potrzeba dużej ostrożności przy pracy misyjnej.

Zjednoczone Forum Chrześcijańskie (United Christian Forum)  – organizacja ekumeniczna z siedzibą w Nowym Delhi – odnotowuje średnio dwa przypadki prześladowań chrześcijan dziennie. W styczniu zarejestrowano 55 takich incydentów, a w lutym – 65.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku hinduiści stanowią około 80 proc. wśród prawie półtora miliarda mieszkańców Indii, a chrześcijanie – 2,5 proc.

o. jj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe