Kard. Krajewski otworzył w Neapolu łaźnię i pralnię Papieża Franciszka Wiadomości
Kard. Krajewski otworzył w Neapolu łaźnię i pralnię Papieża Franciszka

„Miłosierdzie staje się widzialne i namacalne w konkretnym działaniu” – mówił kard. Konrad Krajewski inaugurując w Neapolu łaźnię i pralnię Papieża Franciszka. Po Rzymie, Genui i Turynie jest to kolejny projekt skierowany do ubogich rodzin i osób bezdomnych. Za jego realizację odpowiedzialność wzięła Wspólnota św. Idziego a fundusze na zakup środków piorących oraz produktów higieny osobistej pochodzą z Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

Kościół wspomina dziś św. Hilarego – jednego z pierwszych wyznawców Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Hilarego – jednego z pierwszych wyznawców

Jeden z pierwszych wyznawców (świętych nie-męczenników), największy teolog Zachodu do czasów św. Augustyna, obrońca Galii, pierwszy autor hymnów łacińskich – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 13 stycznia przypada wspomnienie św. Hilarego (ok. 310-367), biskupa i doktora Kościoła. Jego relikwie znajdują się w Poitiers i Paryżu. Jest patronem wygnańców.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg jest inny Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg jest inny

„Bo myśli moje nie są myślami waszymi ni wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi” (Iz 55, 8-9).

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Łodzi zebrali ogromną kwotę dla domu dziecka Wiadomości
Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Łodzi zebrali ogromną kwotę dla domu dziecka

Na tegoroczny Dar dla Nowonarodzonego, na który złożyli się uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Łodzi, zebrano 110 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone dla Ochronki Bałuckiej, a konkretnie na budowę nowego placu zabaw dla dzieci, które na co dzień przebywają w tym domu dziecka, jak również dla tych, które przychodzą do „Ochronki” po szkole i w weekendy.

Boże Narodzenie 7 stycznia czy 25 grudnia? – przypadek Ukrainy Wiadomości
Boże Narodzenie 7 stycznia czy 25 grudnia? – przypadek Ukrainy

Przyjęło się mówić, że Kościoły wschodnie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia. Tymczasem wiele z nich świętuje 25 grudnia, tak jak Kościoły zachodnie. W dodatku nawet te, które świętują w styczniu, faktycznie obchodzą je również 25 grudnia, tyle że według starożytnego kalendarza juliańskiego. W powszechnie używanym na świecie kalendarzu gregoriańskim, juliański 25 grudnia przypada właśnie 7 stycznia.

Franciszek: W chrzcie Bóg czyni nas swoimi dziećmi na zawsze Wiadomości
Franciszek: W chrzcie Bóg czyni nas swoimi dziećmi na zawsze

- W chrzcie Bóg przychodzi do nas i czyni nas swoimi dziećmi na zawsze – mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Dziś większość chrześcijan wschodnich obchodzi Boże Narodzenie Wiadomości
Dziś większość chrześcijan wschodnich obchodzi Boże Narodzenie

Dzisiaj, 7 stycznia przypada Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli tzw. starego stylu. W tym terminie Wigilię obchodzi w Polsce większość wyznawców prawosławia i staroobrzędowcy.

Wszystkim naszym prawosławnym Czytelnikom życzymy Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego Wiadomości
Wszystkim naszym prawosławnym Czytelnikom życzymy Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego

W dniu Wigilii Świąt Narodzenia Pańskiego życzymy naszym prawosławnym czytelnikom wszelkich Łask Bożych!

W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek ochrzcił dziś szesnaścioro dzieci Wiadomości
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek ochrzcił dziś szesnaścioro dzieci

W Niedzielę Chrztu Pańskiego papież Franciszek ochrzcił 16 dzieci pracowników Watykanu, które przyszły na świat w ciągu minionego roku. Zwyczaj chrztu niemowląt w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził Jan Paweł II w 1981 roku i jest on kontynuowany przez kolejnych papieży.

Ewangelia na Święto Chrztu Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Święto Chrztu Pańskiego z komentarzem [video]

Chrzest Jezusa Chrystusa. Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Co magowie mają wspólnego z historią Mojżesza i egipskiego faraona? Wiadomości
Co magowie mają wspólnego z historią Mojżesza i egipskiego faraona?

Mateusz w Ewangelii ukazuje Heroda jako nowego faraona, a Jezusa jako nowego Mojżesza. Również magowie odegrali ważną rolę w egipskich losach narodu wybranego. Choć koncepcja Mesjasza jako „nowego Mojżesza” nie pojawiała się w tradycjach mesjańskich z czasów Drugiej Świątyni, to można ją zauważyć w późniejszych źródłach rabinicznych i Ewangeliach – pisze w komentarzu na Uroczystość Objawienia Pańskiego prof. Serge Ruzer, wykładowca Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie.

Warszawski Orszak Trzech Króli - niezwykła historia odtwórców roli św. Rodziny Wiadomości
Warszawski Orszak Trzech Króli - niezwykła historia odtwórców roli św. Rodziny

Otworzyli się na adopcję, mają ośmioro dzieci, a najmłodsze to ich pierwszy biologiczny potomek. Ona - germanistka i fotografka, która poświęciła się domowi, on - informatyk i przedsiębiorca. Magda i Łukasz Olkowie oraz ich synek Jaś wcielą się podczas warszawskiego Orszaku Trzech Króli w Świętą Rodzinę. "To niedościgniony wzór, czujemy jej opiekę nad nami, w tej historii Jezusa, Józefa, Maryi jest wiele elementów wspólnych dla każdej rodziny" - mówią Radiu Watykańskiemu państwo Olek.

Wiadomości
Komunikat Dykasterii Nauki Wiary: reakcje na „Fiducia supplicans” - pełne tłumaczenie

Publikujemy polskie tłumaczenie komunikatu prasowego podpisanego przez kard. Victora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, oraz ks. prałata Armando Matteo, sekretarza sekcji doktrynalnej. Dokument wyjaśnia, że doktryna o małżeństwie nie zmienia się, w gestii biskupów leży rozeznanie zastosowania tego, co zawarte w deklaracji, w zależności od kontekstu, a błogosławieństwa duszpasterskie nie są porównywalne z błogosławieństwami liturgicznymi i rytualnymi.

Papież pobłogosławił uczestników Orszaku Trzech Króli w Polsce Wiadomości
Papież pobłogosławił uczestników Orszaku Trzech Króli w Polsce

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz pozdrowił uczestników Orszaku Trzech Króli w Polsce.

Papież: Mędrcy adorowali „Boga, który przychodzi w małości Wiadomości
Papież: Mędrcy adorowali „Boga, który przychodzi w małości"

Boga, który przychodzi, znajdujemy nie w jakiejś pięknej teorii religijnej, ale szukając znaków Jego obecności w codziennej rzeczywistości. Mówił o tym papież Franciszek w homilii, jaką wygłosił w czasie Mszy św. odprawionej w uroczystość Objawienia Pańskiego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Zachęcił do odkrycia na nowo smaku modlitwy adoracji.

Abp Jędraszewski: Zadaniem Kościoła jest objawiać Chrystusa całemu światu Wiadomości
Abp Jędraszewski: Zadaniem Kościoła jest objawiać Chrystusa całemu światu

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu w Uroczystość Objawienia Pańskiego. W homilii zwrócił uwagę, że zadanie Kościoła, które jest przesłaniem dzisiejszego święta, to „objawiać Chrystusa całemu światu".

Kim byli Mędrcy ze Wschodu? – rozmowa z autorem biografii Trzech Króli Wiadomości
Kim byli Mędrcy ze Wschodu? – rozmowa z autorem biografii Trzech Króli

Kim byli Mędrcy ze Wschodu? Ilu ich mogło być? Co w zasadzie o nich wiadomo? Skąd wzięła się tradycja o Trzech Królach? – na te pytania odpowiada w rozmowie z KAI Roman Zając, biblista, autor książki „Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”.

Uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwana świętem Trzech Króli Wiadomości
Uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwana świętem Trzech Króli

Dopóki ufamy tylko sobie, liczymy na swój rozsądek i kierujemy się wyłącznie własnymi planami, możemy zostać królami i mędrcami, ale nigdy uczniami Chrystusa. Tymi stają się tylko ci, którzy idąc na co dzień za światłem Ewangelii, ofiarują Mu złoto, czyli dobre uczynki, kadzidło – modlitwę i uwielbienie, oraz mirrę, czyli swoje cierpienie i łzy – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ich relikwie znajdują się w Kolonii i Mediolanie.

Abp Gänswein: Słowa Benedykta XVI „Panie, kocham Cię” to synteza jego życia Wiadomości
Abp Gänswein: Słowa Benedykta XVI „Panie, kocham Cię” to synteza jego życia

W klimacie refleksji i wspomnień zakończyła się wczoraj konferencja poświęcona zmarłemu przed rokiem papieżowi-seniorowi. Zatytułowana „Benedykt XVI. Życie, nauczanie, dziedzictwo” dwudniowa konferencja odbyła się w Kolegium Teutońskim w Watykanie. Na jej zakończenie prof. Matthew Bunson rozmawiał z abp. Georgiem Gänsweinem, który przy Benedykcie XVI spędził prawie 20 lat.

W 2023 roku na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. Co jeszcze wydarzyło się w częstochowskim sanktuarium? Wiadomości
W 2023 roku na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. Co jeszcze wydarzyło się w częstochowskim sanktuarium?

W 2023 r. na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku. W zakonie paulinów był to rok poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Emerytury
Stażowe