Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z ostatnim księdzem katolickim w Gazie

Rozmowa telefoniczna
Wieczorem 13 października papież Franciszek po raz kolejny rozmawiał z jedynym księdzem katolickim, który pozostał w Gazie. O rozmowie poinformował kanał telewizyjny TV2000 Konferencji Biskupów Włoskich. Według tej informacji papież zadzwonił do wikarego, ks. Jussefa Assada, aby dowiedzieć się przede wszystkim o los dzieci i sióstr zakonnych pozostających w budynku kościelnym.
Ojciec Święty zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby im pomóc. Proboszcz parafii, ks. Gabriele Romanelli przebywa obecnie w Betlejem i z powodu wojny nie może wrócić do swojej parafii.
Przed niedawnym konfliktem na Bliskim Wschodzie w Strefie Gazy mieszkało około 140 katolików i 900 chrześcijan innych wyznań.
Tło polityczne
Przypomnijmy, że w sobotę 6 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.
Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.
W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazł się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.