[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Sfałszowane wybory na „demokratów” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Sfałszowane wybory na „demokratów”

1 listopada 1939 r. Rada Najwyższa ZSRS podjęła decyzję o przyłączeniu anektowanych ziem wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej do Białoruskiej oraz Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Polakom nadano sowieckie obywatelstwo.

Nierozerwalność miłości i odpowiedzialności. Tak Jan Paweł II mówił o rodzinie z ostatniej chwili
Nierozerwalność miłości i odpowiedzialności. Tak Jan Paweł II mówił o rodzinie

Święty Jan Paweł II konsekwentnie podkreślał w swoim nauczaniu nierozerwalność miłości i odpowiedzialności – które to pojęcia zawarł zresztą w tytule swojego najsłynniejszego dzieła poświęconemu etyce chrześcijańskiej rodziny.

Michael Reagan: Mój ojciec wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego z ostatniej chwili
Michael Reagan: Mój ojciec wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego

– Mój ojciec naprawdę wierzył w Opatrzność Bożą. I wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego. Jego wizją było zburzenie Muru Berlińskiego i przyniesienie wolności tej części świata. Papież Jan Paweł i mój tata dużo na ten temat rozmawiali. Cały czas byli ze sobą w kontakcie telefonicznym – mówi Michael Reagan, syn Ronalda Reagana, amerykański komentator polityczny, dziennikarz i autor książek, w rozmowie z Moniką Jabłońską opublikowanej na łamach jej książki pt. „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II”.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak głosowała Polonia? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak głosowała Polonia?

Na świecie żyje aż 20 milionów osób, które są dumne z polskiego pochodzenia. Te wszystkie osoby to olbrzymi potencjał, który trzeba połączyć, aby służył w świecie Polsce i pomagał tworzyć nowoczesny wizerunek naszego kraju, naszej kultury, nauki i ekonomii. Czas, aby ten przekaz dotarł do polskich i polonijnych elit. Mamy jedną z największych diaspor na świecie! Polska diaspora jest piątą najliczniejszą grupą w krajach OECD. Ponad jedną czwartą polskich emigrantów (28,8 proc.) stanowią ludzie z wyższym wykształceniem.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Chłopaki nie płaczą (polityczny savoir-vivre) z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Chłopaki nie płaczą (polityczny savoir-vivre)

Żaden inny okres w politycznym kalendarzu nie może się równać z tym zaraz po wyborach i ogłoszeniu ich oficjalnych wyników, jeśli chodzi o poziom sympatii okazywanej wzajemnie przez polityków konkurencyjnych ugrupowań. To jeden z elementów tańca godowego, którego uwieńczeniem ma być zawiązanie rządowej koalicji i – w jej ramach – podział politycznych łupów. Z boku wygląda to… dość zabawnie.

Ewa Zydorek: Chodzi o to, żebyśmy realizowali to, czego rzeczywiście potrzebują ludzie z ostatniej chwili
Ewa Zydorek: Chodzi o to, żebyśmy realizowali to, czego rzeczywiście potrzebują ludzie

– Nowi członkowie przychodzą do Komisji Krajowej bogaci w doświadczenia i wiedzę wyniesioną z pracy w tych niższych jednostkach organizacyjnych, gdzie – jakby na to nie patrzeć – inaczej się widzi działalność Związku. […] Przyjdzie ten moment, w którym oni swoje doświadczenia z poziomów branż czy z poziomu podstawowych jednostek będą w stanie przekazać na poziom ogólnokrajowy. Przecież chodzi o to, żebyśmy realizowali to, czego rzeczywiście potrzebują ludzie, a nie to, co nam się wydaje, że potrzebują. Chcemy odpowiadać na realne potrzeby pracowników – mówi Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Wiara Jana Pawła II w Europę może się dziś wydawać wręcz zuchwała z ostatniej chwili
Wiara Jana Pawła II w Europę może się dziś wydawać wręcz zuchwała

Papież wierzył w Europę mimo jej błędów i odwrócenia się plecami do Ewangelii. Do tej samej wiary połączonej z radosnym jej przeżywaniem namawiał Europejczyków.

tylko u nas
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Michael Reagan: „Polska jest kluczem” – fragment książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”

„Mój ojciec naprawdę wierzył w Opatrzność Bożą. I wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego”. To słowa Michaela Reagana, syna słynnego prezydenta USA Ronalda Reagana, w jego rozmowie z Moniką Jabłońską, opublikowanej w książce „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II”. Właśnie ta niezwykle ciekawa lektura oraz sama sylwetka Papieża Polaka i jego wpływ na świat jest temat numeru nowego „Tygodnika Solidarność”.

Ten, kto pierwszy wypracuje prawo dotyczące SI, narzuci je całemu światu z ostatniej chwili
Ten, kto pierwszy wypracuje prawo dotyczące SI, narzuci je całemu światu

Przynajmniej kilka państw i organizacji międzynarodowych stara się dzisiaj jak najszybciej wypracować prawo regulujące zasady działania i funkcjonowania sztucznej inteligencji. Ten, kto zrobi to pierwszy, narzuci to prawo całemu światu. Wyścig jest poważny, bo w grę wchodzi nie tylko tempo rozwoju tej technologii, ale również pozycja SI w świecie ludzi, a docelowo pozycja człowieka w świecie SI. To sprawa dużo poważniejsza niż wyśmiewane testy internetowe, w których musimy udowadniać algorytmom, że… nie jesteśmy algorytmami, a właśnie ludźmi. To sprawa, które może zaważyć na przyszłości następnych pokoleń.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność realizuje swoje własne postulaty i robi to skutecznie z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Solidarność realizuje swoje własne postulaty i robi to skutecznie

Porozumienia Sierpniowe, na bazie których powołano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, wywarły niekwestionowany wpływ na najnowsze dzieje Polski. Proces, który rozpoczął się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i dojrzał w sierpniu 1980 roku, spowodował wyłom w żelaznej kurtynie, a po upływie niespełna dekady całkowity jej upadek. Był to największy sukces w historii Solidarności, któremu ze względów polityczno-historycznych trudno będzie dorównać.

W Bukareszcie toczy się gra o gigantyczne pieniądze na odbudowę powojennej Ukrainy z ostatniej chwili
W Bukareszcie toczy się gra o gigantyczne pieniądze na odbudowę powojennej Ukrainy

Na zorganizowanym w Bukareszcie Forum „Odbudowywanie Ukrainy” przy jednym stole zasiedli przedstawiciele biznesu, rządów i organizacji broniących praw człowieka. Ukraina jest zainteresowana wsparciem ekonomicznym i odbudową kraju – to oczywiste. Jednak odbudowa ta musi zacząć się jak najszybciej, w przeciwnym razie nadchodząca zima spowoduje albo kolejny wielki exodus Ukraińców na Zachód, albo kolejne niepotrzebne śmierci – tym razem nie od rosyjskich bomb i rakiet spadających na ukraińskie miasteczka, ale od chorób czy po prostu z zimna.

Świat znalazł się na krawędzi konfliktu nuklearnego z ostatniej chwili
Świat znalazł się na krawędzi konfliktu nuklearnego

Rozpoczęte pod koniec października nuklearne ćwiczenia NATO – największe w tej skali od dekad i pierwsze od zakończenia zimnej wojny – pokazują, jak bardzo świat znalazł się na krawędzi konfliktu nuklearnego. Dzisiaj nie ważne są już żadne traktaty dotyczące nuklearnego rozbrojenia – z większości w tym roku wycofała się Rosja, w jednym nie pojawili się Amerykanie. Wszystkie kraje posiadające nuklearny arsenał przygotowują swoje instalacje i głowice do ewentualnego wystrzelenia.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Pyrrusowe zwycięstwo z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Pyrrusowe zwycięstwo

Chociaż Prawo i Sprawiedliwość trzeci raz z rzędu wygrało wybory parlamentarne, to z dużym prawdopodobieństwem odda władzę liberalno-lewicowej opozycji. I choć polska polityka uczy pokory oraz nieustannie potrafi zaskakiwać, to sprawa ta wydaje się raczej przesądzona. Swoje rządy w Polsce rozpocznie niebawem Donald Tusk.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Geopolitycznie po wyborach z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Geopolitycznie po wyborach

Rzućmy okiem na geopolitykę: regionalną, europejską i światową. Wypunktujmy pewne ruchy i niebezpieczeństwa z nimi związane. Niektóre są dostrzegalne znad Wisły, inne zupełnie niezauważalne.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Podpiszesz? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Podpiszesz?

27 października 1900 r. w Żytomierzu urodził się Franciszek Niepokólczycki, pułkownik WP, w czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK; od 1943 r. zastępca komendanta Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej; w latach 1945–1946 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Historia konfliktu palestyńsko-izraelskiego sięga czasów biblijnych z ostatniej chwili
Historia konfliktu palestyńsko-izraelskiego sięga czasów biblijnych

Historia konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest tak długa, jak historia samego Izraela, a nawet jeszcze dłuższa, bo sięgająca czasów biblijnych i protoplastów dzisiejszych narodów zamieszkujących te tereny.

Obecnie Hamas ma na celu nie tyle osiągnięcie wolnej Palestyny, co zlikwidowanie Izraela z ostatniej chwili
Obecnie Hamas ma na celu nie tyle osiągnięcie wolnej Palestyny, co zlikwidowanie Izraela

7 października ponad 2000 terrorystów Hamasu przedarło się przez barierę bezpieczeństwa Gazy w skoordynowanym ataku lądowym, powietrznym i morskim. Wczesnym rankiem terroryści zaatakowali większość cywilnych izraelskich osiedli w pobliżu granicy Strefy Gazy. Brutalnie zamordowali około 1500 osób i porwali do Gazy 200–250 zakładników. Był szabat. Izrael w szoku dopiero po kilku godzinach odpowiedział zorganizowaną próbą obrony. Tak zaczęła się kolejna wojna na Bliskim Wschodzie.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Polska po wyborach z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Polska po wyborach

Można jeszcze snuć przypuszczenia, że uda się Prawu i Sprawiedliwości wypracować porozumienie z ugrupowaniem opozycyjnym, by utworzyć wspólny rząd, ale szanse na to są znikome. Zmiana polityczna w Polsce stała się faktem i pozostaje już tylko domykanie układu, w którym prym wiodą Niemcy. Na długie lata zamyka się droga do budowania potęgi Polski w Europie, a 14 października stała ona jeszcze otworem.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Bardzo osobiście z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Bardzo osobiście

Niestety nie głosowałem w tych najważniejszych wyborach w Europie. Zostałem bowiem pozbawiony prawa głosowania korespondencyjnego. Mieszkam w Kansas, a najbliższy lokal wyborczy znajdował się w polskim sklepie w Dallas w Teksasie. Zdaje się, że wojna polsko-polska wkroczyła w nowy etap, a wahadło wyborcze zgodnie ze swoim ruchem przechyliło się w lewą stronę.

Andrzej Duda dla Tygodnika Solidarność i Tysol.pl: Mają szczęście, że ja jestem cały czas prezydentem z ostatniej chwili
Andrzej Duda dla Tygodnika Solidarność i Tysol.pl: Mają szczęście, że ja jestem cały czas prezydentem

– Gdyby okazało się, że dzisiejsza opozycja będzie sprawowała rządy i będzie miała trwałą większość w parlamencie, która pozwoli na głosowanie ustaw, uchwalanie prawa, to powiem tak: ma szczęście, że ja jestem cały czas prezydentem. Bo w ten sposób nie będzie mogła zlikwidować tych wszystkich świadczeń, które zostały w ostatnim czasie ludziom przyznane. Będę stał na straży tych przyznanych ludziom programów wsparcia, przede wszystkim tych dla rodzin, ale także tych dla emerytów – mówi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w rozmowie z Cezarym Krysztopą i Michałem Ossowskim.

Emerytury
Stażowe