[Felieton TS] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: W poszukiwaniu masy krytycznej Wiadomości
[Felieton "TS"] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: W poszukiwaniu masy krytycznej

Obserwując nieporadne działania Koalicji Obywatelskiej, trwające tam nieustannie podchody pod fotel Borysa Budki, powtarzające się niemal co miesiąc kolejne wielkie otwarcia i kolejne jednoczenie się całej opozycji, a potem rozbieżne głosowania w Sejmie, można by odnieść wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość, nawet bez udziału Solidarnej Polski i Porozumienia, jest na dziś nieusuwalne, a popełniane błędy i tak nie są w stanie zachwiać rządem Matusza Morawieckiego. Tym bardziej że rosnące tempo szczepień, wygasająca powoli trzecia fala pandemii i perspektywa napływu gigantycznych środków z funduszu odbudowy będą niwelowały trudy rządzenia i samej pandemii. Najwyraźniej większość Polaków, nie tylko zwolenników PiS, nie widzi dziś alternatywy dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Taka komfortowa, co by nie mówić, sytuacja dla obozu władzy nie będzie trwała jednak wiecznie. Gdzieś zawsze jest wyczekiwana z wielkim utęsknieniem owa masa krytyczna, która ma w końcu obalić „znienawidzony reżim”. 

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Po śmierci Cyrankiewicza Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Po śmierci Cyrankiewicza

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami (Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim) zdołał uciec z obozu. W Auschwitz pozostawił silną organizację, a starannie przemyślana hierarchia wtajemniczenia miała chronić Związek Organizacji Wojskowej przed wsypą. Dodatkowym zabezpieczeniem była specjalna grupa, która likwidowała najgroźniejszych funkcyjnych i konfidentów. To jednak okazało się niewystarczające.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Pamiętajmy o Ujgurach Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Pamiętajmy o Ujgurach

Przymusowe sterylizacje, aborcje – to nadal jest narzędzie polityki w Chinach. I choć polityka jednego dziecka odeszła już w przeszłość, zastąpiona przez politykę dwojga dzieci, to nadal mniejszości etniczne są niszczone także za pomocą polityki medycznej.

Małach: Stres mnie dojechał przez wszystkie płyty, które zrobiłem dotychczas Wiadomości
Małach: "Stres mnie dojechał przez wszystkie płyty, które zrobiłem dotychczas"

Wk….. mnie to, że ilość włożonej pracy, nie jest wypadkową tego, jak później będzie to odebrane. Praca włożona w powstawanie płyty, nie jest zbyt mocno doceniana. Bardzo często rzeczy napisane na kolanie, są lepiej odbierane i mogą zajść dalej i szerzej niż dopieszczone produkcje nad którymi twórca spędza setki godzin – mówi Małach, raper, autor tekstów, producent, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

[Fellieton TS] Karol Gac: Rzecznik Praw Opozycji Wiadomości
[Fellieton "TS"] Karol Gac: Rzecznik Praw Opozycji

Pięć lat to pięć lat – stwierdził, wydawać by się mogło oczywistość, Trybunał Konstytucyjny. Tym samym za trzy miesiące skończy się kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Czeka nas jeszcze zapewne kolejny polityczny spektakl, ale niewątpliwie zbliżamy się już do końca. 

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Narodowy bolszewizm Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Narodowy bolszewizm

Oksymoroniczne zjawisko narodowego bolszewizmu funkcjonowało również poza środowiskiem żydowskim. W Polsce, na przykład, praktykował to w latach późnych pięćdziesiątych do końca sześćdziesiątych XX w. Władysław Gomułka. Była to przysłowiowa kwadratura koła. Jednak odwrotnie niż sowieccy kolaboranci w PRL czy też autarkiczni narodowi komuniści w Albanii w podobnym okresie narodowi bolszewicy z Poalej Syjon nie mieli własnego terytorium, nie mieli państwa. W związku z tym sytuacja ich była inna w Związku Sowieckim. Odnieśmy się ponownie do Gurevitza:

Wiosna Jazzowa w Zakopanem! Wiadomości
Wiosna Jazzowa w Zakopanem!

Przypadający na 30 kwietnia Międzynarodowy Dzień Jazzu to doskonały moment na skupienie uwagi na wykonawcach oraz miłośnikach tego gatunku muzyki. Z tej właśnie okazji w Zakopanem odbywa się co roku polska edycja festiwalu Wiosna Jazzowa Zakopane, będąca częścią dużego wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym United Europe Jazz Festival. Z czasem Wiosna Jazzowa stała się jednym z najbardziej znaczących festiwali jazzowych w Polsce, przyciągając pod Tatry rzesze wiernych fanów oraz goszcząc plejadę polskich i zagranicznych gwiazd. To festiwal, który na stałe wpisał się w kulturalno-muzyczny kalendarz Zakopanego. W tym roku odbędzie się jego 17. edycja.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: O polskiej sprawczości… Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: O polskiej sprawczości…

Minął 1989 rok. Polonia z nadzieją czekała na wyciągniętą od państwa polskiego rękę. Ostatnim aktem sprawczym Polonii amerykańskiej był zryw aktywności prowadzony od 1994 roku przez Edwarda Moskala, ostatniego charyzmatycznego lidera Kongresu Polonii Amerykańskiej.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”:  Zrażanie do siebie kolejnych grup społecznych stało się symbolem drugiej kadencji Zjednoczonej Prawicy  Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. „TS”:  Zrażanie do siebie kolejnych grup społecznych stało się symbolem drugiej kadencji Zjednoczonej Prawicy 

Druga kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy upływa pod znakiem toczących się wojen i wojenek, wzajemnych przepychanek i połajanek, zupełnie jakby politycy nie dostrzegali, że temu wszystkiemu przyglądają się ich wyborcy

Najnowszy numer TS Piotr Duda: Ostrzegam Panie Premierze Wiadomości
Najnowszy numer "TS" Piotr Duda: Ostrzegam Panie Premierze

– Za każdym razem, gdy pan premier Mateusz Morawiecki wyjeżdżał na szczyt UE związany z polityką klimatyczną i tzw. Zielonym Ładem, drżałem. I miałem rację... – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. W rozmowie numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność” pojawiają się również tematy sprawiedliwej transformacji energetycznej, w tym kłopotów w Tauronie, napiętej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i kryzysu wywołanego przez koronawirus.

Piotr Duda: Zawsze, gdy pan premier Morawiecki wyjeżdżał na szczyt UE związany z tzw. Zielonym Ładem, drżałem. Miałem rację Wiadomości
Piotr Duda: Zawsze, gdy pan premier Morawiecki wyjeżdżał na szczyt UE związany z tzw. Zielonym Ładem, drżałem. Miałem rację

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność", który jutro ukaże się w kioskach będzie można przeczytać obszerny wywiad z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przeprowadzony przez Mateusza Kosińskiego.

[NASZ WYWIAD] Agnieszka Romaszewska-Guzy: Na Białorusi nie ma wrogości do Polski, jest poczucie, że Polska rozumie i pomaga Wiadomości
[NASZ WYWIAD] Agnieszka Romaszewska-Guzy: Na Białorusi nie ma wrogości do Polski, jest poczucie, że Polska rozumie i pomaga

Na pewno czeka Białorusinów dokręcenie śruby. Będzie to intensywne, ale nie może toczyć się bez końca, jeszcze trochę i Białoruś dojdzie do poziomu Korei Północnej – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 

[Felieton TS] Jakub Zgierski („Młot na marksizm”) : Pasożytnictwo lewicowych aktywistów Wiadomości
[Felieton "TS"] Jakub Zgierski („Młot na marksizm”) : Pasożytnictwo lewicowych aktywistów

Po co pracować, skoro można się „samorealizować”, prawda? Pójść do roboty jest trudno, a dostać pieniążki od Sorosa banalnie łatwo. A jeśli można jeszcze przy tym wszystkim dobrze się bawić, to już w ogóle – bajka.

[Felieton TS] Karol Gac: AWS-bis? Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: AWS-bis?

Od dłuższego czasu Zjednoczona Prawica podąża ścieżką, która może się skończyć dla niej tragicznie. Wzajemne oskarżenia, mocne wypowiedzi i narastający brak sterowności – nic dziwnego, że coraz częściej słychać o procesie „awuesizacji” koalicji rządzącej. 

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Młodzież i rewolucja Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Młodzież i rewolucja

Być może Haberer naświetla sprawę w pomocny sposób, szczególnie jeśli chodzi o wstępny okres rewolucyjnego wrzenia w drugiej połowie XIX w. w Rosji. Walter Laqueur dodaje, że na przełomie wieków rewolucyjna młodzież żydowska o orientacji marksistowsko-nacjonalistycznej (Poalej Syjon) składała się z dwóch nurtów. Pierwszy wywodził się głównie z Kresów Północno-Wschodnich. Jego przedstawiciele pochodzili przede wszystkim ze sztetlowych rodzin tradycyjnych i z warstw niższych. Mówili w jidisz, chociaż niektórzy liznęli też hebrajski. Byli raczej tradycjonalistyczni w swej żydowskości. „Dla nich Biblia i literatura żydowska stanowiły silniejsze źródło formowania niż doktryna socjalistyczna”. 

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: O prawach i obowiązkach Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: O prawach i obowiązkach

Filozoficzny spór o istnienie „praw zwierząt” będzie się toczył, jak wiele innych, nierozwiązywalnych – choćby z powodu odmiennych założeń i definicji – sporów filozoficznych przez wieki. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że dobrostan zwierząt trzeba chronić. I to nawet jeśli nie uznaje się konceptu „praw zwierząt”.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Kto i kiedy zabił księdza Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Kto i kiedy zabił księdza

22 kwietnia 1985 r. komunistyczny Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki wobec zabójców księdza Jerzego Popiełuszki: Adama Pietruszki, Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękali i Waldemara Chmielewskiego. Potem kara była wielokrotnie łagodzona tak, że wszyscy mordercy są od dawna na wolności. Trzeba od razu dodać, że to mordercy domniemani. Bo od lat powraca pytanie: kto i kiedy zabił kapelana Solidarności.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu wartości atlantyckich Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu wartości atlantyckich

Sojusz Północnoatlantycki to układ wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949 r. Celem utworzenia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich. Po zakończeniu zimnej wojny i przekształceniu się porządku polityczno-ekonomicznego na świecie kraje skupione w tym sojuszu wykazują już inne kierunki zainteresowań

M. Ossowski, red. nacz. TS: Solidaryzm na Białorusi będzie potrzebny  Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS": Solidaryzm na Białorusi będzie potrzebny 

Niedawno świętowaliśmy 40. rocznicę powstania „Tygodnika Solidarność”, a istotnym elementem naszych obchodów była medialna publikacja filmu animowanego przedstawiającego „Tygodnik” na przestrzeni wieków walki o wolność słowa, która jest składową częścią wolności szerzej rozumianej.

[Felieton TS] Cezary Krysztopa: To nie fair Wiadomości
[Felieton "TS"] Cezary Krysztopa: To nie fair

Lubię zjeść. I nic się z tym nie da zrobić. Już „za szczeniaka” zjadałem trzy obiady dziennie. Jeden u siebie w szkole, drugi w szkole u siostry, bo ona nie chciała, a trzeci w domu. A w domu miałem specjalny głęboki talerz. Trochę koślawy, brzydki, ale największy. Zresztą rzadko go używałem, najczęściej po tym, jak wszyscy nalali sobie już zupy z garnka, ja brałem garnek.

Emerytury
Stażowe