Kolejna umowa na okres próbny? Czy to dopuszczalne? Wiadomości
Kolejna umowa na okres próbny? Czy to dopuszczalne?

Co do zasady umowa na okres próbny jest jednorazowa. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli ma on być przyjęty do wykonywania innego rodzaju pracy.

Pozasądowe rozwiązywanie sporu – ważne informacje Wiadomości
Pozasądowe rozwiązywanie sporu – ważne informacje

Ustawę o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich stosuje się przy rozwiązywaniu sporów  konsumenckich, które zaistniały między konsumentami mieszkającym w Polsce lub innym kraju UE, a przedsiębiorcą mającym siedzibę na terytorium RP. Ustawa swym zasięgiem obejmuje zarówno sklepy tradycyjne jak i internetowe. 

Czym karmią chorych w szpitalach? Wiadomości
Czym karmią chorych w szpitalach?

Szpitale powinny być miejscem, gdzie w szczególnie troskliwy sposób dba się o prawidłowe, a więc wartościowe i zdrowe odżywianie pacjentów. Kontrole ujawniły jednak coś wręcz odwrotnego.

Urlop wypoczynkowy – niezbywalne prawo, ale i obowiązek Wiadomości
Urlop wypoczynkowy – niezbywalne prawo, ale i obowiązek

Prawo i obowiązek – tak pracownika, jak i pracodawcy, czyli – urlop wypoczynkowy. Jego celem jest regeneracja sił pracownika, z której nie tylko nie powinien, ale wręcz nie może rezygnować. Nie bez powodu też, ów wypoczynek przynajmniej raz w roku powinien trwać co najmniej 2 tygodnie. Wtedy bowiem, według badań, organizm może się skutecznie zregenerować. Z praktyki wiemy, że z tymi urlopami jednak różnie bywa.

Prawo spadkowe - testament Wiadomości
Prawo spadkowe - testament

Testament jest to czynność prawna, w której spadkodawca decyduje o przyszłości swojego majątku na wypadek śmierci. Zasadniczo w doktrynie prawniczej określa się trzy nadrzędne cechy, które stanowią o tym, czy dana czynność prawna ma cechy testamentu, czy też nie.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jak to przeprowadzić? Wiadomości
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jak to przeprowadzić?

W art. 30 § 1 Kodeksu pracy ustawodawca przewidział cztery sposoby ustania stosunku pracy, w tym najbardziej dotkliwy, czyli rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Ze względu na dolegliwość tego sposobu szczególnie istotnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowej formy jego dokonania.

Jak zostać przedsiębiorcą Wiadomości
Jak zostać przedsiębiorcą

Przedsiębiorstwo, czy mówiąc potocznie firmę, można prowadzić na różne sposoby. Może to być działalność na własne nazwisko – prowadzona indywidualnie bądź w formie spółki.

Operator Inea zwróci pieniądze klientom za bezprawne podniesienie opłat Wiadomości
Operator Inea zwróci pieniądze klientom za bezprawne podniesienie opłat

Spółka telekomunikacyjna Inea, która w sposób niezgodny z prawem podniosła opłaty swym klientom, będzie musiała je zwrócić. Aktualni odbiorcy mają miesiąc na zgłoszenie się do operatora po nienależnie pobrane opłaty, natomiast byli abonenci – trzy miesiące. Sprawdź, czy nie jesteś jednym z nich.

Jak wyrwać komornikowi swoje auto? Wiadomości
Jak wyrwać komornikowi swoje auto?

Przepisy pozwalają na zajęcie przedmiotu (nieruchomości) będących w posiadaniu dłużnika. Nie zawsze są one jego własnością. Zdarza się więc, że w toku administracyjnego postępowania egzekucyjnego może dojść do zajęcia rzeczy lub praw majątkowych osoby trzeciej (niebędącej zobowiązanym).

Na to warto zwrócić uwagę, wybierając prezenty dla dzieci Wiadomości
Na to warto zwrócić uwagę, wybierając prezenty dla dzieci

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas podarków, zwłaszcza dla najmłodszych. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając prezenty dla dzieci.

Spory konsumenckie  będą rozstrzygane  także poza sądem Wiadomości
Spory konsumenckie będą rozstrzygane także poza sądem

W dniu 10 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, wdrażająca unijną dyrektywę. Nie tylko skróci ona i uprości długotrwałe procesy sądowe klientów ze sprzedawcami. Dzięki mediacji pozwoli przedsiębiorcom uniknąć kosztownych postępowań, a także wzmocni dobre imię ich firmy.

Dożywotnia renta za nieruchomość. Uwaga na nieuczciwych przedsiębiorców! Wiadomości
Dożywotnia renta za nieruchomość. Uwaga na nieuczciwych przedsiębiorców!

Aby skusić potencjalnych klientów, nieuczciwi przedsiębiorcy manipulowali informacjami o rencie dożywotniej tak, by oferta wydawała się bardziej atrakcyjna i godna zaufania, niż jest w rzeczywistości.

Postępowanie egzekucyjne - Jak złożyć skargę na komornika? Wiadomości
Postępowanie egzekucyjne - Jak złożyć skargę na komornika?

Działanie komornika z założenia jest postępowaniem przymusowym, w trakcie którego komornik na podstawie posiadanego tytułu wykonawczego prowadzi egzekucję z majątku. Może przy tym dojść do naruszenia zasad, a nawet do złamania prawa. Co robić w takiej sytuacji?

Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki? Wiadomości
Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki?

Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki, chociaż jesteś mężem, żoną, synem bądź innym członkiem rodziny adresata i mieszkasz z nim pod jednym dachem?

Miejsce wykonywania pracy a podróż służbowa Wiadomości
Miejsce wykonywania pracy a podróż służbowa

Sporo wątpliwości, zwłaszcza w przypadkach, gdy normalnym sposobem świadczenia pracy przez pracownika jest jej wykonywanie nie w jednym konkretnym punkcie, budzi określenie, kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową, a co za tym idzie, ze szczególnymi obowiązkami pracodawcy (np. wypłata diety, zwrot kosztów przemieszczania się pracownika).

Sytuacja prawna społecznego inspektora pracy Wiadomości
Sytuacja prawna społecznego inspektora pracy

W trzech poprzednich artykułach, które ukazały się na łamach działu „Twoje prawo”, pisaliśmy o nadzorze i kontroli nad przestrzeganiem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na poziomie zakładu pracy. Szczególną rolę w tym zakresie odgrywa Społeczna Inspekcja Pracy (SIP) kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.

Intercyza: plusy i minusy rozdzielności majątkowej Wiadomości
Intercyza: plusy i minusy rozdzielności majątkowej

Stereotypy na temat intercyzy budzą niezdrowe emocje. Tymczasem ten instrument prawny warto potraktować jako regulator rodzinnego budżetu. W dodatku elastyczny, bo zawsze można zmienić jego zakres lub w ogóle go znieść. Zależnie od formy zabezpieczy na wypadek ryzyka zadłużenia firmy przez partnera, zapewni też sprawiedliwy podział majątku w razie rozwodu.

Wiesz co je twoje dziecko? Inspektorzy sprawdzili jak są karmieni uczniowie i studenci Wiadomości
Wiesz co je twoje dziecko? Inspektorzy sprawdzili jak są karmieni uczniowie i studenci

Młodzi ludzie, których organizmy stale się rozwijają, powinni szczególnie dobrze się odżywiać. Dlatego inspektorzy Inspekcji Handlowej postanowili sprawdzić, jak i czym są karmieni uczniowie oraz studenci.

Zanim podpiszesz umowę - przeczytaj bardzo uważnie! Wiadomości
Zanim podpiszesz umowę - przeczytaj bardzo uważnie!

Niemal codziennie spotykamy się z różnego rodzaju umowami. Kuszeni jesteśmy w sklepach, bankach, przed telewizorami, przez telefon. Bardzo często przypisujemy poszczególnym zwrotom zawartym w umowach potoczne znaczenie. Niestety, ich znaczenie w języku prawniczym jest zupełnie inne.

Jak zdobyć rekompensaty za utracone emerytury pomostowe? Wiadomości
Jak zdobyć rekompensaty za utracone emerytury pomostowe?

Około 700 tys. osób ma prawo do rekompensat za utratę prawa do wcześniejszej emerytury – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Eksperci wyliczają, że ich emerytury mogą wzrosnąć o kwotę od 100 do 300 złotych miesięcznie. Osoby zainteresowane muszą jednak same wystąpić z wnioskiem o wyliczenie takiej rekompensaty, a mało kto o tym wie. Eksperci podkreślają, że naliczanie powinno odbywać się z urzędu.

Emerytury
Stażowe