Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W katedrze w Gliwicach zakończyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej / PAP/Zbigniew Meissner

 

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, co z satysfakcją zaznaczył na początku uroczystości bp Jan Kopiec, administrator diecezji gliwickiej. - Traktujemy to jako dobry prognostyk do wzajemnej otwartości na współpracę, szanując reguły przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, ale zawsze z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców i wiernych naszej diecezji - powiedział dotychczasowy biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

Homilia

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski. Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił też uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. - Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

Sakra

Ks. prałat Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk pięciu hierarchów: abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Zawołanie biskupie bp. Sławomira Odera - „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). 

Listy gratulacyjne

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował bp. Oderowi zwłaszcza za “wspaniałą misję” postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Przypomniał, że polski papież “stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej”, a jego nauczanie pozostaje ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił bp. Odera o woli harmonijnej współpracy w służbie wspólnemu dobru.

List gratulacyjny odczytał podczas uroczystości także przewodniczący Episkopatu. “Niech Pan Bóg, wraz z tym urzędem, udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” - życzył abp Stanisław Gądecki.

“Kto wytrwa do końca, ten zyska odpust zupełny” - zażartował dziękując zgromadzonym w katedrze nowy biskup gliwicki. Podziękował papieżowi Franciszkowi, biskupom, rodzinie, przyjaciołom z Polski i zagranicy, a także osobom starszym i chorym za wsparcie modlitewne oraz przedstawicielom innych Kościołów za ich obecność na uroczystości.

***

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu m.in. funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

tk / Toruń


 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W katedrze w Gliwicach zakończyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej / PAP/Zbigniew Meissner

 

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, co z satysfakcją zaznaczył na początku uroczystości bp Jan Kopiec, administrator diecezji gliwickiej. - Traktujemy to jako dobry prognostyk do wzajemnej otwartości na współpracę, szanując reguły przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, ale zawsze z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców i wiernych naszej diecezji - powiedział dotychczasowy biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

Homilia

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski. Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił też uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. - Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

Sakra

Ks. prałat Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk pięciu hierarchów: abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Zawołanie biskupie bp. Sławomira Odera - „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). 

Listy gratulacyjne

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował bp. Oderowi zwłaszcza za “wspaniałą misję” postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Przypomniał, że polski papież “stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej”, a jego nauczanie pozostaje ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił bp. Odera o woli harmonijnej współpracy w służbie wspólnemu dobru.

List gratulacyjny odczytał podczas uroczystości także przewodniczący Episkopatu. “Niech Pan Bóg, wraz z tym urzędem, udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” - życzył abp Stanisław Gądecki.

“Kto wytrwa do końca, ten zyska odpust zupełny” - zażartował dziękując zgromadzonym w katedrze nowy biskup gliwicki. Podziękował papieżowi Franciszkowi, biskupom, rodzinie, przyjaciołom z Polski i zagranicy, a także osobom starszym i chorym za wsparcie modlitewne oraz przedstawicielom innych Kościołów za ich obecność na uroczystości.

***

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu m.in. funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

tk / Toruń



 

Polecane
Emerytury
Stażowe