[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy

Pierwszym autorem pomysłu o Stanach Zjednoczonych Europy był bodaj Immanuel Kant, niemiecki filozof tzw. oświecenia. W 1795 roku napisał esej „O wiecznym pokoju” (Immanuel Kant, „Perpetual Peace”, 1795, https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/kant/kant1.htm.). Twierdził tam między innymi, że republiki i demokracje są z natury pokojowe. Tylko monarchie są złe i stale dążą do wojen.
 [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy
/ Foto T. Gutry

Kant proponował więc pozbycie się monarchii i ustanowienie republik. Republiki zjednoczą się w ramach federacji, która będzie oparta na europejskim państwie prawa. Prawo międzynarodowe będzie obowiązywać każdego człowieka, który racjonalnie mu się podporządkuje. Dzięki temu każdy będzie żył w harmonii. A szczególnie uważał on, że republikański rząd światowy – oparty na „prawie światowego obywatelstwa” – rozwiąże wszystkie problemy, a w tym i zażegna wojny. I będziemy mieli – rzekomo – „wieczny pokój”.

Kant naturalnie jest jednym z laickich świętych Unii Europejskiej. Innym fantastą eurofederacyjnym był postępowy pisarz francuski Victor Hugo (Victor Hugo, „My Revenge is Fraternity – 1”, https://www.ellopos.net/politics/hugo-addresses-europe.asp). W sierpniu 1849 roku na tzw. Międzynarodowym Kongresie Pokojowym Hugo wygłosił przemówienie o przyszłych „Stanach Zjednoczonych Europy”. Na ich czele miał stać „wielki suwerenny senat”. Wzorowany miał być na legislaturach niemieckich, francuskich i angielskich. Dzięki takiemu systemowi skończą się wojny. Ludzie staną się braćmi. Jednym słowem raj na ziemi. Trzeba tylko o tym poinformować Władimira Putina, szefa Federacji Rosyjskiej.

We wrześniu 1946 roku – zarówno przerażony swą własną głupotą w Teheranie i Jałcie, jak również rezultatem jeszcze większej głupoty amerykańskiego prezydenta F.D. Roosevelta, który oddał pół kontynentu Stalinowi – Winston Churchill zastanawiał się, jak zabezpieczyć pokój i postawić tamę komunizmowi w Europie. Podczas wykładu na uniwersytecie w Zurychu brytyjski polityk uznał, że najlepszym sposobem na zapobiegnięcie wojnom w Europie, które bezwzględnie rozlały się już dwukrotnie po całym świecie, jest utworzenie „swojego rodzaju Zjednoczonych Stanów Europy” (Winston Churchill, „United States of Europe”, International Churchill Society, September 18, 1946, https://winstonchurchill.org/resources/speeches/1946-1963-elder-statesman/united-states-of-europe).
Notabene, prawie zawsze zwolennicy molocha UE odwołują się do zagrożenia wojną, czyli: podporządkuj się i siedź cicho, bo inaczej będzie wojna.

W każdym razie w maju 1948 roku prominentny działacz amerykański J. William Fulbright powtórzył argumenty Churchilla. II wojna światowa wybuchła i szalała ze względu na to, że w Europie dominował model państwa narodowego. Tylko federacyjne „Stany Zjednoczone Europy” mogą zbawić kontynent od przyszłych konfliktów. (J William Fulbright, „A United States of Europe?”, The Annals of the American Academy of Political and Social Science, Peace Settlements of World War II, 257 (1948): s. 151–56). Argument taki naturalnie ignoruje fakt, że większość państw narodowych Europy, takich jak Dania, Polska czy Bułgaria, II wojny światowej nie wywołało. Wojna wybuchła ze względu na szowinizm wielkich imperiów i potęg: narodowych socjalistów z III Rzeszy i międzynarodowych socjalistów ze Związku Sowieckiego. Państwa narodowe same w sobie nie są złem. Imperia natomiast mają agresję wpisaną w swoje DNA.

Ale Fulbright szczodrze argumentował, że właśnie małe państwa europejskie nie mają szans ani pozostać neutralne, ani wybronić się przed agresją, stąd muszą podporządkować się „federacji”. Fulbright uważał, że tylko taki system obroni Europę przed komunizmem. A więc bez straszaka komunizmu Europa Fulbrighta nie byłaby aż tak scentralizowana i unitarna. Stany Zjednoczone Europy jako system obronny wobec sowieckiego totalitaryzmu. Ale teraz już sowieckiego totalitaryzmu nie ma. Jest protototalitaryzm Brukseli dyktowany przez polityczną poprawność. W każdym razie nie jest jasne, czy ci myśliciele chcieli dokładnej repliki USA w Europie, czy też inspirowali się tylko amerykańskim przykładem systemowym, aby przeciąć pasmo wojny i przemocy na Starym Kontynencie. Churchill mówił o „czymś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Europy” (kind of United States of Europe), a nie o dokładnej kopii amerykańskiego systemu. Nie przewidywał całkowitego pozbycia się suwerenności narodowej. Czyli według niego miały być suwerenne państwa narodowe w ramach federalnej struktury europejskiej. Nawet Kant wnet pozwolił sobie martwić się o swój utopijny projekt, bo zgadywał, że jego wymarzona republika światowa może zostać przetransfomowana w uniwersalną monarchię pod berłem hegemona (Immanuel Kant, „First Supplement to Perpetual Peace”, 1795, https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/kant/firstsup.htm). Czyli Kant antycypował, że takie mocarstwa jak Prusy czy Rosja mogą przejąć jego „republikański” projekt federacyjny. Jak się ma do tego federacja?
Waszyngton, DC, 15 marca 2023 r.

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy

Pierwszym autorem pomysłu o Stanach Zjednoczonych Europy był bodaj Immanuel Kant, niemiecki filozof tzw. oświecenia. W 1795 roku napisał esej „O wiecznym pokoju” (Immanuel Kant, „Perpetual Peace”, 1795, https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/kant/kant1.htm.). Twierdził tam między innymi, że republiki i demokracje są z natury pokojowe. Tylko monarchie są złe i stale dążą do wojen.
 [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy
/ Foto T. Gutry

Kant proponował więc pozbycie się monarchii i ustanowienie republik. Republiki zjednoczą się w ramach federacji, która będzie oparta na europejskim państwie prawa. Prawo międzynarodowe będzie obowiązywać każdego człowieka, który racjonalnie mu się podporządkuje. Dzięki temu każdy będzie żył w harmonii. A szczególnie uważał on, że republikański rząd światowy – oparty na „prawie światowego obywatelstwa” – rozwiąże wszystkie problemy, a w tym i zażegna wojny. I będziemy mieli – rzekomo – „wieczny pokój”.

Kant naturalnie jest jednym z laickich świętych Unii Europejskiej. Innym fantastą eurofederacyjnym był postępowy pisarz francuski Victor Hugo (Victor Hugo, „My Revenge is Fraternity – 1”, https://www.ellopos.net/politics/hugo-addresses-europe.asp). W sierpniu 1849 roku na tzw. Międzynarodowym Kongresie Pokojowym Hugo wygłosił przemówienie o przyszłych „Stanach Zjednoczonych Europy”. Na ich czele miał stać „wielki suwerenny senat”. Wzorowany miał być na legislaturach niemieckich, francuskich i angielskich. Dzięki takiemu systemowi skończą się wojny. Ludzie staną się braćmi. Jednym słowem raj na ziemi. Trzeba tylko o tym poinformować Władimira Putina, szefa Federacji Rosyjskiej.

We wrześniu 1946 roku – zarówno przerażony swą własną głupotą w Teheranie i Jałcie, jak również rezultatem jeszcze większej głupoty amerykańskiego prezydenta F.D. Roosevelta, który oddał pół kontynentu Stalinowi – Winston Churchill zastanawiał się, jak zabezpieczyć pokój i postawić tamę komunizmowi w Europie. Podczas wykładu na uniwersytecie w Zurychu brytyjski polityk uznał, że najlepszym sposobem na zapobiegnięcie wojnom w Europie, które bezwzględnie rozlały się już dwukrotnie po całym świecie, jest utworzenie „swojego rodzaju Zjednoczonych Stanów Europy” (Winston Churchill, „United States of Europe”, International Churchill Society, September 18, 1946, https://winstonchurchill.org/resources/speeches/1946-1963-elder-statesman/united-states-of-europe).
Notabene, prawie zawsze zwolennicy molocha UE odwołują się do zagrożenia wojną, czyli: podporządkuj się i siedź cicho, bo inaczej będzie wojna.

W każdym razie w maju 1948 roku prominentny działacz amerykański J. William Fulbright powtórzył argumenty Churchilla. II wojna światowa wybuchła i szalała ze względu na to, że w Europie dominował model państwa narodowego. Tylko federacyjne „Stany Zjednoczone Europy” mogą zbawić kontynent od przyszłych konfliktów. (J William Fulbright, „A United States of Europe?”, The Annals of the American Academy of Political and Social Science, Peace Settlements of World War II, 257 (1948): s. 151–56). Argument taki naturalnie ignoruje fakt, że większość państw narodowych Europy, takich jak Dania, Polska czy Bułgaria, II wojny światowej nie wywołało. Wojna wybuchła ze względu na szowinizm wielkich imperiów i potęg: narodowych socjalistów z III Rzeszy i międzynarodowych socjalistów ze Związku Sowieckiego. Państwa narodowe same w sobie nie są złem. Imperia natomiast mają agresję wpisaną w swoje DNA.

Ale Fulbright szczodrze argumentował, że właśnie małe państwa europejskie nie mają szans ani pozostać neutralne, ani wybronić się przed agresją, stąd muszą podporządkować się „federacji”. Fulbright uważał, że tylko taki system obroni Europę przed komunizmem. A więc bez straszaka komunizmu Europa Fulbrighta nie byłaby aż tak scentralizowana i unitarna. Stany Zjednoczone Europy jako system obronny wobec sowieckiego totalitaryzmu. Ale teraz już sowieckiego totalitaryzmu nie ma. Jest protototalitaryzm Brukseli dyktowany przez polityczną poprawność. W każdym razie nie jest jasne, czy ci myśliciele chcieli dokładnej repliki USA w Europie, czy też inspirowali się tylko amerykańskim przykładem systemowym, aby przeciąć pasmo wojny i przemocy na Starym Kontynencie. Churchill mówił o „czymś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Europy” (kind of United States of Europe), a nie o dokładnej kopii amerykańskiego systemu. Nie przewidywał całkowitego pozbycia się suwerenności narodowej. Czyli według niego miały być suwerenne państwa narodowe w ramach federalnej struktury europejskiej. Nawet Kant wnet pozwolił sobie martwić się o swój utopijny projekt, bo zgadywał, że jego wymarzona republika światowa może zostać przetransfomowana w uniwersalną monarchię pod berłem hegemona (Immanuel Kant, „First Supplement to Perpetual Peace”, 1795, https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/kant/firstsup.htm). Czyli Kant antycypował, że takie mocarstwa jak Prusy czy Rosja mogą przejąć jego „republikański” projekt federacyjny. Jak się ma do tego federacja?
Waszyngton, DC, 15 marca 2023 r.

 

 

 

 

 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe