Blisko 90 proc. naruszeń wolności religijnej w Polsce w 2022 r. dotyczyła wprost katolicyzmu, ale to nie wszystko

Fizyczne ataki na osoby wierzące, znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych oraz ograniczanie publicznego wyznawania wiary. Aż 87,69 proc. przypadków to zdarzenia przeciwko wyznaniu katolickiemu - głosi raport przygotowany przez Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Treść raportu jest prezentowana na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie przez Laboratorium i Katolicką Agencję Informacyjną. Łącznie w 2022 roku było to 130 przypadków naruszeń prawa do wolności religijnej.
zdjęcie poglądowe Blisko 90 proc. naruszeń wolności religijnej w Polsce w 2022 r. dotyczyła wprost katolicyzmu, ale to nie wszystko
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Couleur

Konstytucja RP w art. 53 deklaruje prawo do wolności sumienia i religii, mimo to na terenie Polski odnotowuje się różne formy ataków na osoby wierzące, miejsca kultu i symbole religijne.

Czwarta już edycja raportu mówi o 130 przypadkach naruszeń prawa do wolności religijnej w Polsce, do których doszło od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Zostały one podane do wiadomości publicznej za pośrednictwem mediów oraz zgłoszone do Ośrodka Informacyjno-Konsultacyjnego Laboratorium Wolności Religijnej.

Naruszenia obejmują m.in. fizyczne ataki na osoby wierzące, niszczenie i znieważanie miejsc kultu, symboli religijnych i przedmiotów czci religijnej, ograniczanie publicznego wyznawania wiary oraz dyskryminację ze względu na przekonania religijne.

Statystyki

Aż 87,69% odnotowanych naruszeń prawa do wolności religii w Polsce w podanym okresie dotyczyło zdarzeń przeciwko wyznaniu katolickiemu (114 przypadków). Ofiarami ataków z powodu swej wiary były także osoby/wspólnoty przynależne do wyznania prawosławnego (1 przypadek), ewangelicko-augsburskiego (2 przypadki) oraz wyznawcy judaizmu (2 przypadki) i hinduizmu (1 przypadek). 10 naruszeń zostało przyporządkowanych jako akty znieważające wartości wspólne dla wszystkich chrześcijan. Chodzi tu o profanacje krzyża lub akty wandalizmu dokonane na terenach nekropolii.

Województwa z największą ilością naruszeń w roku 2022 to: pomorskie - 20 aktów (15,37%), śląskie - 15 aktów (11,54%), dolnośląskie i wielkopolskie – po 12 aktów (9,23%) oraz mazowieckie i małopolskie – po 11 aktów (8,45%).

Kategorie

Naruszenia podzielono na siedem kategorii:

- fizyczne ataki na osoby wierzące (duchownych i świeckich) - 3

- niszczenie i znieważanie miejsc kultu (kościoły, kapliczki, cmentarze) - 87

- niszczenie i znieważanie symboli religijnych i przedmiotów czci religijnej (krzyże, figurki, obrazy świętych) - 19

- ograniczanie publicznego wyznawania wiary (złośliwe zakłócanie sprawowania aktów religijnych: modlitwy, liturgii) - 6

- dyskryminacja ze względu na przekonania religijne (ograniczanie praw z powodu wyznawanej wiary) - 1

- nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych albo znieważanie grupy ludności lub jakiejś osoby z powodu jej przynależności wyznaniowej - 4

- inne - 10

Porównanie z latami poprzednimi

Analiza Laboratorium Wolności Religijnej wskazuje na utrzymującą się od 1 stycznia 2020 r. wysoką skalę dyskryminacji osób wierzących, a także dewastacji miejsc kultu, znieważania i niszczenia znaków oraz symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Ogólna liczba naruszeń dokonanych w 2022 r. zmniejszyła się w porównaniu do roku 2020 (odnotowano wówczas 311 przypadków) czy roku 2021 (158 przypadków), znacznie jednak przewyższa liczbę aktów motywowanych antyreligijnie z roku 2019 (łącznie 72 przypadki).

Podobnie jak latach 2019-2021, najliczniejszą grupę naruszeń prawa do wolności religii w roku 2022, obejmującą 66,92% przypadków, stanowiły akty niszczenia i znieważania miejsc kultu: katedr, sanktuariów, kościołów, cmentarzy i przydrożnych kapliczek. 

Z analizy doniesień medialnych wynika, że ataki wobec chrześcijan ze względu na ich przynależność religijną rodzą napięcia społeczne, wywołują niepokój we wspólnotach lokalnych, powodują poczucie zagrożenia i nieakceptowania ze względu na swoją przynależność religijną i chęć jej manifestowania.

W podsumowaniu autorzy raportu stwierdzają, że rok 2022 nie przyniósł większych zmian w stanie wolności religijnej na świecie. W dalszym ciągu obawy budzić może dostrzegalne w różnych krajach i różnych kręgach kulturowych dążenie do sekularyzacji sfery publicznej. "Tendencje te wynikają z autorytarnej polityki władz lub motywowane są wartościami 'demokratycznymi' – troską o respektowanie wolności przekonań i swobody wyrażania opinii różnych grup społecznych" - brzmi jeden z wniosków raportu.

Dyskryminacje

Na drugim biegunie sytuują się naruszenia praw osób wierzących, które stanowią mniejszość religijną w państwach rządzonych przez silną, wpływową grupę religijną. W krajach zachodniego kręgu kulturowego nie dochodzi wprawdzie do prześladowań z powodu wyznawanej wiary, ale wolność sumienia i religii bywa naruszana aktami dyskryminacji. Jako jedno z fundamentalnych praw człowieka stanowi często przedmiot orzekania sądów na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Rozpatrywane sprawy dotyczą najczęściej obszarów, w których wolność religijna jednostki lub grupy styka się ze sferą publiczną: ekonomią (zwłaszcza z działalnością gospodarczą i środowiskiem pracy), systemem edukacji czy systemem opieki zdrowotnej.

Ukraina

W perspektywie wolności sumienia i religii jako znamienne dla roku 2022 raport wskazuje na skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdzie wojska agresora na wielką skalę niszczą świątynie i miejsca kultu, a także prześladują duchownych.

Według danych udostępnionych we wrześniu 2022 r. przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (DESS) od momentu rozpętania przez Rosję wojny wojska agresora zniszczyły na Ukrainie co najmniej 270 kościołów, cerkwi i innych obiektów kultu religijnego w przynajmniej 14 obwodach. W wyniku bombardowań i ostrzałów uszkodzonych zostało 136 budynków sakralnych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, 30 świątyń Kościoła Prawosławnego Ukrainy, 30 kościołów wyznań protestanckich, 5 muzułmańskich i 5 żydowskich domów modlitwy, 4 świątynie katolickie, 3 greckokatolickie, 66 Sal Królestwa świadków Jehowy. Rosjanie nie tylko niszczą miejsca kultu religijnego, lecz również prześladują i mordują duchownych.

Laboratorium Wolności Religijnej

Laboratorium Wolności Religijnej powstało w 2020 r. w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae, działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego głównym celem jest działalność na rzecz ochrony wolności sumienia i religii. Realizowana jest ona poprzez działania prewencyjne i profilaktyczne, a także różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne służące przeciwdziałaniu naruszeniom wolności sumienia i religii oraz dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawaną religię.

Laboratorium podejmuje aktywność związaną z monitorowaniem oraz reagowaniem na wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej. W tym celu corocznie przygotowywany jest raport przedstawiający przypadki naruszenia prawa do wolności religijnej na terenie Polski. Jego opracowanie w oparciu o analizę zebranych danych, wraz z ukazaniem tendencji i zmian w stosunku do roku poprzedniego oraz w odniesieniu do skali zjawiska w wybranych krajach europejskich, odbywa się pod koniec każdego roku kalendarzowego.

Wolność religii lub przekonań to podstawowe prawo człowieka, które od 1966 r. jest gwarantowane przez prawo międzynarodowe w ramach Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Zasadniczą treścią wolności religijnej jest prawo do posiadania, manifestowania oraz zmiany swojej religii lub przekonań zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie.

lk, Laboratorium Wolności Religijnej / Warszawa


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Blisko 90 proc. naruszeń wolności religijnej w Polsce w 2022 r. dotyczyła wprost katolicyzmu, ale to nie wszystko

Fizyczne ataki na osoby wierzące, znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych oraz ograniczanie publicznego wyznawania wiary. Aż 87,69 proc. przypadków to zdarzenia przeciwko wyznaniu katolickiemu - głosi raport przygotowany przez Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Treść raportu jest prezentowana na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie przez Laboratorium i Katolicką Agencję Informacyjną. Łącznie w 2022 roku było to 130 przypadków naruszeń prawa do wolności religijnej.
zdjęcie poglądowe Blisko 90 proc. naruszeń wolności religijnej w Polsce w 2022 r. dotyczyła wprost katolicyzmu, ale to nie wszystko
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Couleur

Konstytucja RP w art. 53 deklaruje prawo do wolności sumienia i religii, mimo to na terenie Polski odnotowuje się różne formy ataków na osoby wierzące, miejsca kultu i symbole religijne.

Czwarta już edycja raportu mówi o 130 przypadkach naruszeń prawa do wolności religijnej w Polsce, do których doszło od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Zostały one podane do wiadomości publicznej za pośrednictwem mediów oraz zgłoszone do Ośrodka Informacyjno-Konsultacyjnego Laboratorium Wolności Religijnej.

Naruszenia obejmują m.in. fizyczne ataki na osoby wierzące, niszczenie i znieważanie miejsc kultu, symboli religijnych i przedmiotów czci religijnej, ograniczanie publicznego wyznawania wiary oraz dyskryminację ze względu na przekonania religijne.

Statystyki

Aż 87,69% odnotowanych naruszeń prawa do wolności religii w Polsce w podanym okresie dotyczyło zdarzeń przeciwko wyznaniu katolickiemu (114 przypadków). Ofiarami ataków z powodu swej wiary były także osoby/wspólnoty przynależne do wyznania prawosławnego (1 przypadek), ewangelicko-augsburskiego (2 przypadki) oraz wyznawcy judaizmu (2 przypadki) i hinduizmu (1 przypadek). 10 naruszeń zostało przyporządkowanych jako akty znieważające wartości wspólne dla wszystkich chrześcijan. Chodzi tu o profanacje krzyża lub akty wandalizmu dokonane na terenach nekropolii.

Województwa z największą ilością naruszeń w roku 2022 to: pomorskie - 20 aktów (15,37%), śląskie - 15 aktów (11,54%), dolnośląskie i wielkopolskie – po 12 aktów (9,23%) oraz mazowieckie i małopolskie – po 11 aktów (8,45%).

Kategorie

Naruszenia podzielono na siedem kategorii:

- fizyczne ataki na osoby wierzące (duchownych i świeckich) - 3

- niszczenie i znieważanie miejsc kultu (kościoły, kapliczki, cmentarze) - 87

- niszczenie i znieważanie symboli religijnych i przedmiotów czci religijnej (krzyże, figurki, obrazy świętych) - 19

- ograniczanie publicznego wyznawania wiary (złośliwe zakłócanie sprawowania aktów religijnych: modlitwy, liturgii) - 6

- dyskryminacja ze względu na przekonania religijne (ograniczanie praw z powodu wyznawanej wiary) - 1

- nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych albo znieważanie grupy ludności lub jakiejś osoby z powodu jej przynależności wyznaniowej - 4

- inne - 10

Porównanie z latami poprzednimi

Analiza Laboratorium Wolności Religijnej wskazuje na utrzymującą się od 1 stycznia 2020 r. wysoką skalę dyskryminacji osób wierzących, a także dewastacji miejsc kultu, znieważania i niszczenia znaków oraz symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Ogólna liczba naruszeń dokonanych w 2022 r. zmniejszyła się w porównaniu do roku 2020 (odnotowano wówczas 311 przypadków) czy roku 2021 (158 przypadków), znacznie jednak przewyższa liczbę aktów motywowanych antyreligijnie z roku 2019 (łącznie 72 przypadki).

Podobnie jak latach 2019-2021, najliczniejszą grupę naruszeń prawa do wolności religii w roku 2022, obejmującą 66,92% przypadków, stanowiły akty niszczenia i znieważania miejsc kultu: katedr, sanktuariów, kościołów, cmentarzy i przydrożnych kapliczek. 

Z analizy doniesień medialnych wynika, że ataki wobec chrześcijan ze względu na ich przynależność religijną rodzą napięcia społeczne, wywołują niepokój we wspólnotach lokalnych, powodują poczucie zagrożenia i nieakceptowania ze względu na swoją przynależność religijną i chęć jej manifestowania.

W podsumowaniu autorzy raportu stwierdzają, że rok 2022 nie przyniósł większych zmian w stanie wolności religijnej na świecie. W dalszym ciągu obawy budzić może dostrzegalne w różnych krajach i różnych kręgach kulturowych dążenie do sekularyzacji sfery publicznej. "Tendencje te wynikają z autorytarnej polityki władz lub motywowane są wartościami 'demokratycznymi' – troską o respektowanie wolności przekonań i swobody wyrażania opinii różnych grup społecznych" - brzmi jeden z wniosków raportu.

Dyskryminacje

Na drugim biegunie sytuują się naruszenia praw osób wierzących, które stanowią mniejszość religijną w państwach rządzonych przez silną, wpływową grupę religijną. W krajach zachodniego kręgu kulturowego nie dochodzi wprawdzie do prześladowań z powodu wyznawanej wiary, ale wolność sumienia i religii bywa naruszana aktami dyskryminacji. Jako jedno z fundamentalnych praw człowieka stanowi często przedmiot orzekania sądów na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Rozpatrywane sprawy dotyczą najczęściej obszarów, w których wolność religijna jednostki lub grupy styka się ze sferą publiczną: ekonomią (zwłaszcza z działalnością gospodarczą i środowiskiem pracy), systemem edukacji czy systemem opieki zdrowotnej.

Ukraina

W perspektywie wolności sumienia i religii jako znamienne dla roku 2022 raport wskazuje na skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdzie wojska agresora na wielką skalę niszczą świątynie i miejsca kultu, a także prześladują duchownych.

Według danych udostępnionych we wrześniu 2022 r. przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (DESS) od momentu rozpętania przez Rosję wojny wojska agresora zniszczyły na Ukrainie co najmniej 270 kościołów, cerkwi i innych obiektów kultu religijnego w przynajmniej 14 obwodach. W wyniku bombardowań i ostrzałów uszkodzonych zostało 136 budynków sakralnych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, 30 świątyń Kościoła Prawosławnego Ukrainy, 30 kościołów wyznań protestanckich, 5 muzułmańskich i 5 żydowskich domów modlitwy, 4 świątynie katolickie, 3 greckokatolickie, 66 Sal Królestwa świadków Jehowy. Rosjanie nie tylko niszczą miejsca kultu religijnego, lecz również prześladują i mordują duchownych.

Laboratorium Wolności Religijnej

Laboratorium Wolności Religijnej powstało w 2020 r. w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae, działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego głównym celem jest działalność na rzecz ochrony wolności sumienia i religii. Realizowana jest ona poprzez działania prewencyjne i profilaktyczne, a także różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne służące przeciwdziałaniu naruszeniom wolności sumienia i religii oraz dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawaną religię.

Laboratorium podejmuje aktywność związaną z monitorowaniem oraz reagowaniem na wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej. W tym celu corocznie przygotowywany jest raport przedstawiający przypadki naruszenia prawa do wolności religijnej na terenie Polski. Jego opracowanie w oparciu o analizę zebranych danych, wraz z ukazaniem tendencji i zmian w stosunku do roku poprzedniego oraz w odniesieniu do skali zjawiska w wybranych krajach europejskich, odbywa się pod koniec każdego roku kalendarzowego.

Wolność religii lub przekonań to podstawowe prawo człowieka, które od 1966 r. jest gwarantowane przez prawo międzynarodowe w ramach Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Zasadniczą treścią wolności religijnej jest prawo do posiadania, manifestowania oraz zmiany swojej religii lub przekonań zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie.

lk, Laboratorium Wolności Religijnej / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe