Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej / PAP/Piotr Nowak

Historia

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach.

Szczegóły akcji

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.

W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi" - można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.

Dwa wymiary

- Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczył ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów, podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Akcja ma dwa wymiary: jeden zewnętrzny, marketingowy i wizerunkowy, który realizuje się poprzez obecność billboardów w przestrzeni miejskiej, rozdawanie przez młodzież rachunków sumienia przy centrach handlowych, aktywne zachęcanie w mediach społecznościowych do udziału w inicjatywie. Ten wymiar prowadzi do duchowego charakteru akcji, gdyż spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfesjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodał ks. Adamski.

Ks. Adamski podkreśla, że Noc Konfesjonałów z jednej strony jest zaproszeniem dla wiernych, aby przystąpili do spowiedzi, a z drugiej strony wpisuje się w najintensywniejszy okres posługi księży, którzy mimo czuwania w ciągu dnia, zasiadają do konfesjonałów także późnym wieczorem i w nocy.

Dialog z współczesną kulturą

Noc Konfesjonałów - tłumaczył - jest swoistym podjęciem dialogu ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem. - Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej zabiegany i aktywny, a z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc - mówił koordynator akcji.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiedź

Noc Konfesjonałów zostanie zorganizowana m.in. w Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jest to jedna ze stołecznych świątyń, którą zawsze można nawiedzić w celu przystąpieniu do spowiedzi. Zawsze jest tam duża liczba spowiedników i wielu wiernych odwiedzających konfesjonały.

- Spowiada się dużo młodych osób, szczególnie mężczyzn, co bardzo cieszy. Zawsze pytam, ile czekałeś lub czekałaś. Młodzi odpowiadają, że pół godziny, godzinę lub dwie i dodają: "ale się opłacało" - powiedział o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium.

Jezuita zachęcił jednak, aby przystępować do spowiedzi możliwie wcześniej z uwagi na duże zainteresowanie i kolejki przed konfesjonałami w Wielkim Tygodniu. 

- Wielkanoc jest swoistym okresem "duchowej wiosny", daru odkupienia. Chrystus oddał życie za nasze grzechy i te grzechy możemy oddać Chrystusowi właśnie w sakramencie pojednania, gdzie następuje swoista wymiana: my dajemy nasze grzechy i słabości, a otrzymujemy od Chrystusa miłość i miłosierdzie - przypomniał duchowny.

W tym roku

Na razie do tegorocznej akcji nie zgłosiło się wiele świątyń, ale jak tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, co roku proboszczowie dokonują zgłoszeń po Niedzieli Palmowej, czasem niemal w ostatniej chwili w Wielkim Tygodniu.

Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: [email protected]; wypełnić formularz online na stronie https://nockonfesjonalow.pl/ lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

lk / Warszawa


 

POLECANE
TVP wycofuje się z produkcji Lalki. Zdjęcia ruszają za dwa tygodnie Wiadomości
TVP wycofuje się z produkcji "Lalki". Zdjęcia ruszają za dwa tygodnie

Nie będzie nowego serialu opartego na adaptacji "Lalki" Bolesława Prusa - przekazał Radosław Drabik, producent filmu. Powodem jest rezygnacja TVP z realizacji serialu. Zastrzegł jednocześnie, że zdjęcia do filmu w wersji kinowej ruszają za dwa tygodnie. 

Komunikat dla użytkowników aplikacji mObywatel z ostatniej chwili
Komunikat dla użytkowników aplikacji mObywatel

Sejm przyjął wszystkie poprawki do nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel wprowadzającej nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta opartego na modelu sztucznej inteligencji.

Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen? Dwa ciężkie zarzuty z ostatniej chwili
Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen? Dwa ciężkie zarzuty

Parlament Europejski zagłosuje w czwartek nad wnioskiem o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej, na której czele stoi Ursula von der Leyen. Podpisy pod wnioskiem zbierał europoseł Gheorghe Piperea ze Związku Jedności Rumunów (AUR).

Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

''Polski rząd godzi się na umowę UE–MERCOSUR'' – pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie X. Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski – głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

REKLAMA

Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej / PAP/Piotr Nowak

Historia

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach.

Szczegóły akcji

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.

W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi" - można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.

Dwa wymiary

- Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczył ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów, podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Akcja ma dwa wymiary: jeden zewnętrzny, marketingowy i wizerunkowy, który realizuje się poprzez obecność billboardów w przestrzeni miejskiej, rozdawanie przez młodzież rachunków sumienia przy centrach handlowych, aktywne zachęcanie w mediach społecznościowych do udziału w inicjatywie. Ten wymiar prowadzi do duchowego charakteru akcji, gdyż spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfesjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodał ks. Adamski.

Ks. Adamski podkreśla, że Noc Konfesjonałów z jednej strony jest zaproszeniem dla wiernych, aby przystąpili do spowiedzi, a z drugiej strony wpisuje się w najintensywniejszy okres posługi księży, którzy mimo czuwania w ciągu dnia, zasiadają do konfesjonałów także późnym wieczorem i w nocy.

Dialog z współczesną kulturą

Noc Konfesjonałów - tłumaczył - jest swoistym podjęciem dialogu ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem. - Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej zabiegany i aktywny, a z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc - mówił koordynator akcji.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiedź

Noc Konfesjonałów zostanie zorganizowana m.in. w Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jest to jedna ze stołecznych świątyń, którą zawsze można nawiedzić w celu przystąpieniu do spowiedzi. Zawsze jest tam duża liczba spowiedników i wielu wiernych odwiedzających konfesjonały.

- Spowiada się dużo młodych osób, szczególnie mężczyzn, co bardzo cieszy. Zawsze pytam, ile czekałeś lub czekałaś. Młodzi odpowiadają, że pół godziny, godzinę lub dwie i dodają: "ale się opłacało" - powiedział o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium.

Jezuita zachęcił jednak, aby przystępować do spowiedzi możliwie wcześniej z uwagi na duże zainteresowanie i kolejki przed konfesjonałami w Wielkim Tygodniu. 

- Wielkanoc jest swoistym okresem "duchowej wiosny", daru odkupienia. Chrystus oddał życie za nasze grzechy i te grzechy możemy oddać Chrystusowi właśnie w sakramencie pojednania, gdzie następuje swoista wymiana: my dajemy nasze grzechy i słabości, a otrzymujemy od Chrystusa miłość i miłosierdzie - przypomniał duchowny.

W tym roku

Na razie do tegorocznej akcji nie zgłosiło się wiele świątyń, ale jak tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, co roku proboszczowie dokonują zgłoszeń po Niedzieli Palmowej, czasem niemal w ostatniej chwili w Wielkim Tygodniu.

Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: [email protected]; wypełnić formularz online na stronie https://nockonfesjonalow.pl/ lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

lk / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe