Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona


 

POLECANE
Wybory parlamentarne w Gruzji. Podano wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory parlamentarne w Gruzji. Podano wyniki exit poll

W Gruzji o godz. 20 (18 w Polsce) zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, postrzegane przez wielu Gruzinów jako referendum na temat przyszłości ich kraju i wybór między Zachodem a zbliżeniem z Rosją. 

To nasz cel. Tusk ujawnił strategię na nadchodzące wybory z ostatniej chwili
"To nasz cel". Tusk ujawnił strategię na nadchodzące wybory

Premier Donald Tusk zaprezentował wspólną strategię Koalicji 15X na nadchodzące wybory prezydenckie. Jak wynika z jego wpisu jest ona oparta na trzech kluczowych fundamentach.

Biedroń wskazał potencjalnych kandydatów Lewicy na prezydenta z ostatniej chwili
Biedroń wskazał potencjalnych kandydatów Lewicy na prezydenta

Będziemy wybierali kandydata na prezydenta albo w formule prawyborów, albo decyzję ogłosimy na początku stycznia. Wybór będzie najprawdopodobniej pomiędzy minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk a wicemarszałkinią Magdaleną Biejat - powiedział w sobotę europoseł, lider Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Gwiazdor M jak miłość padł ofiarą perfidnego oszustwa z ostatniej chwili
Gwiazdor "M jak miłość" padł ofiarą perfidnego oszustwa

Znany aktor Kacper Kuszewski, który przez wiele lat grał Marka Mostowiaka w popularnym serialu "M jak Miłość", padł ofiarą perfidnego oszustwa. Pomimo że aktor odszedł z serialu i zajął się nowymi projektami, jego popularność wciąż przyciąga uwagę, w tym niestety nieuczciwych osób. 

Nie żyje muzyk legendarnego zespołu z ostatniej chwili
Nie żyje muzyk legendarnego zespołu

W piątek rano w wieku 84 lat zmarł Phil Lesh, basista i współzałożyciel legendarnego amerykańskiego zespołu Grateful Dead. Informację o jego śmierci przekazano na oficjalnym profilu muzyka w mediach społecznościowych. Lesh „odszedł w spokoju, otoczony rodziną oraz pełen miłości” - napisano na jego Instagramie.

Jest nowy Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce z ostatniej chwili
Jest nowy Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce

Sławomir Szmal został wybrany na stanowisko prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) w trakcie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego, które zakończyło się w Warszawie. Otrzymał 57 głosów, a jego kontrkandydat Damian Drobik - 21.

Mariusz Błaszczak: Chcemy stworzyć Konstytucję Bezpieczeństwa Rzeczypospolitej z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak: Chcemy stworzyć Konstytucję Bezpieczeństwa Rzeczypospolitej

– Stworzenie Konstytucji Bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, czyli żelaznych zasad obronności, które obowiązywałyby w Polsce bez względu, kto sprawuje władzę, jest naszym celem – powiedział były szef MON w rządzie PiS Mariusz Błaszczak w sobotę podczas I Kongresu Armia w Stalowej Woli.

Bezczelny wpis Gasiuk-Pihowicz. Ksiądz O. powinien podziękować min. Bodnarowi z ostatniej chwili
Bezczelny wpis Gasiuk-Pihowicz. "Ksiądz O. powinien podziękować min. Bodnarowi"

"Skończyliśmy z ziobrową praktyką trzymania  w areszcie podejrzanych latami, żeby wymusić na nich zeznania" - pisze na platformie X poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz. W sieci zawrzało.

Pilne oświadczenie Pałacu Buckingham. To słodko-gorzkie pożegnanie z ostatniej chwili
Pilne oświadczenie Pałacu Buckingham. "To słodko-gorzkie pożegnanie"

Oświadczenie dotyczy wizyty króla Karola III wraz z żoną, królową Kamilą na wyspie Samoa. Trwa najdłuższa i najdalsza wizyta zagraniczna brytyjskiego monarchy od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu.

Zaskakująca inicjatywa Kosiniaka-Kamysza. Chciałbym zaprosić partnerów z koalicji z ostatniej chwili
Zaskakująca inicjatywa Kosiniaka-Kamysza. "Chciałbym zaprosić partnerów z koalicji"

Prezes PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił w sobotę swoich partnerów z koalicji rządzącej - Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i Lewicę do wspólnego wyłonienia kandydata na prezydenta. Jak stwierdził, "nie stać nas dzisiaj na kolejne kłótnie i spory".

REKLAMA

Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona



 

Polecane
Emerytury
Stażowe