Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona


 

POLECANE
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu

Prezydent Donald Trump uda się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dniach 13-16 maja - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Wcześniej Trump przybędzie na pogrzeb papieża Franciszka.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier tylko u nas
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Agencja ratingowa Fitch Rating przyznała Węgrom wartość BBB minus już w zeszłym roku. Teraz Standard & Poor's oceniła kredytowanie Węgier podobnie, ale dodając do tego negatywną perspektywę na przyszłość.

Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar

Ponad 20 osób zginęło we wtorek, kiedy terroryści otworzyli ogień do turystów zwiedzających popularną dolinę w okolicy miasta Pahalgam w stanie Dżammu i Kaszmir - przekazała agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała z ostatniej chwili
Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała

"Po 30 latach pracy w sądownictwie – nienagannej – doczekałam się zarzutów dyscyplinarnych jak u Kafki" – pisze na platformie X przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Potężna eksplozja na wschód od Moskwy. Ewakuacja mieszkańców z ostatniej chwili
Potężna eksplozja na wschód od Moskwy. Ewakuacja mieszkańców

Po wybuchu w obwodzie włodzimierskim w środkowej części Rosji trwa ewakuacja mieszkańców kilku miejscowości - podały we wtorek rosyjskie media. W regionie ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej.

Odmowa Interpolu ws. Romanowskiego może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz z ostatniej chwili
"Odmowa Interpolu ws. Romanowskiego może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz"

"Odmowa Interpolu ścigania Marcina Romanowskiego czerwoną notą może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz" – pisze w mediach społecznościowych poseł PiS Marcin Warchoł tłumacząc, na jakiej podstawie decyzje podejmuje Interpol.

Tylna furtka do eutanazji. Niepokojące zmiany w przepisach Wiadomości
"Tylna furtka do eutanazji". Niepokojące zmiany w przepisach

Zmiany przyjęte w tym roku w Kodeksie etyki lekarskiej budzą wątpliwości części ekspertów. Wprowadzają one zakaz stosowania terapii daremnej, podczas gdy we wcześniej obowiązujących przepisach mowa była o braku obowiązku stosowania takiej terapii. Specjaliści uważają, że może to być "furtka" do eutanazji. 

Nawrocki zyskuje w wewnętrznych sondażach PiS–u. W sztabie wzrasta optymizm polityka
"Nawrocki zyskuje w wewnętrznych sondażach PiS–u. W sztabie wzrasta optymizm"

W rozmowie na antenie podcastu "Stan Wyjątkowy" dziennikarz Jacek Gądek przekazał ciekawe informacje nt. Karola Nawrockiego.

Rosną szanse na papieża spoza Europy. Na tych kontynentach jest centrum Kościoła   Wiadomości
Rosną szanse na papieża spoza Europy. Na tych kontynentach jest centrum Kościoła

Potrzebujemy papieża "budowniczego mostów", kogoś, kto będzie umacniał jedność w Kościele i bronił przed jego upolitycznieniem - ocenił biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius przed wyjazdem do Watykanu

Komunikat dla mieszkańców Gdyni  Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni 

Miasto nie przejmie budynku najstarszego kina w Gdyni. Chodzi o kino "Fala", dawniej nazywanego "Zorzą". Filmów nie można tam już oglądać od 25 lat, ale część mieszkańców i radnych miasta chciało wskrzesić działalność w budynku

REKLAMA

Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona



 

Polecane
Emerytury
Stażowe