ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe