32. Bieg Szlakiem Męczeńskiej Drogi Jerzego Popiełuszki
Pamięć trwa
Biegacze wystartowali 6 października sprzed bydgoskiego kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie Patron Solidarności odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą. Później trasa prowadziła przez Górsk, gdzie kapłan został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB, i zakończyła się w tamtejszym Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki. Bieg sztafetowy podzielony był na cztery etapy.
– 32. edycja biegu przypadła w 40. rocznicę śmierci kapelana Solidarności. Bieg ku jego czci to nie tylko sportowe wyzwanie, ale przede wszystkim hołd złożony jego pamięci oraz wartościom, które przekazywał swoim życiem i posługą – zaznaczył Tomasz Jeziorek, szef regionu toruńsko-włocławskiego, który wraz z członkiem Prezydium Regionu Przemysławem Morgulskim, szefem bydgoskiej "S" Sebastianem Gawronkiem oraz dyrektorem gdańskiego oddziału IPN Markiem Szymaniakiem wręczyli pamiątkowe medale uczestnikom biegu.
Przewodniczący Regionu Bydgoskiego Sebastian Gawronek zwrócił uwagę, że bieg "to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także głęboki hołd dla odwagi i niezłomnej postawy ks. Jerzego w walce o lepszą Polskę".
"Modlimy się o rychłą kanonizację ks. Jerzego"
Przed rozpoczęciem biegu w Sanktuarium Nowych Męczenników odprawiono Mszę Świętą, której przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk. W nabożeństwie uczestniczył również ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium na Wyżynach.
– Dziękuję biegaczom, to jest wspaniałe doświadczenie, to wy jesteście głównymi bohaterami. Dajecie świadectwo wiary, ale też czci, którą oddajecie przez ten bieg ks. Jerzemu. Jednocześnie to jest szansa na przeżycia duchowe, żeby wspomnieć tę piękną osobę. Modlimy się o rychłą kanonizację ks. Jerzego. Ten wysiłek i trud fizyczny temu sprzyja. To, co macie przygotowane przez ducha i ciało, niech to dzisiaj będzie pokazane w tym biegu – mówił do biegaczy biskup Włodarczyk.
– To szansa, by pomyśleć o tym, który taką drogę przebył i jest dziś orędownikiem, więc pomaga nam przeżyć bieg życia. By dobiec do mety, potrzebujemy wsparcia – podkreślał duchowny.
Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki.
Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja "Światło-Życie" Ośrodek w Bydgoszczy, Region Bydgoski NSZZ "S", Region Toruńsko-Włocławski NSZZ "S" oraz Instytut Pamięci Narodowej.
ZOBACZ TAKŻE: Piotr Duda w Gdańsku: Inne związki wywiesiły białą flagę
ZOBACZ TAKŻE: Pracownicy zbrojeniówki pielgrzymowali do Matki Bożej Ostrobramskiej