„Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Ponad 30 wydarzeń, panele dyskusyjne, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku – to oferta, jaką dla wszystkich miłośników historii przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad Pomorskim Kongresem Pamięci Narodowej objął „Tygodnik Solidarność”.
 „Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
/ fot. Tygodnik Solidarność

Pomorski Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” to wydarzenie organizowane przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miłośnicy historii spotkają się 20–21 listopada w Gdańsku na terenie obiektu AmberExpo. 

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał dziś dyrektor gdańskiego IPN Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku Krzysztof Drażba. 

„Dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii”

– Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to wyraz przejęcia Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze kształtowania, budowania i unowocześniania edukacji historycznej. Chcemy być instytucją, która odpowiada na współczesne zapotrzebowania edukacyjne w obszarze ich formy i treści. Kongres to także odpowiedź na badania przeprowadzone przez IPN i opublikowane jako Edukacja dla Pamięci. O tych badaniach chcemy dyskutować, chcemy wyciągać z nich wnioski i pokazać, jak są ważne w perspektywie kształtowania nowoczesnego nauczania najnowszej historii Polski – mówił dr Marek Szymaniak. 

Dla uczestników Kongresu przygotowano ponad 30 wydarzeń, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne. 

– Kongres to także panele tematyczne, w trakcie których będziemy poruszali wątki dotyczące m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będziemy rozmawiać o Gdańsku jako miejscu, w którym kształtowała, budowała i finalizowała się polska droga do wolności. Będziemy również rozmawiać o takich wydarzeniach, jak współczesne perspektywy edukacji historycznej, będziemy przyglądać się jej bilansowi i będziemy patrzeć na horyzont ich rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy przez te dwa dni byli razem dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii – podkreślił dyrektor Szymaniak. 

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność obudziła Lublin na niepodległość

ZOBACZ TAKŻE: "Jako inżynier nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić". Prof. Mielczarski uderza w Zielony Ład

Co więcej, w trakcie Kongresu odbędzie się również gala wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny „Tygodnika Solidarność”. 

Ponadto w związku z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w drugi dzień Kongresu zostanie wyświetlony film przygotowany przez gdański oddział IPN pod nazwą „Popiełuszko – testament wolności”. 

Najważniejsze projekty IPN

W trakcie briefingu prasowego naczelnik gdańskiego oddziału IPN Justyna Pazda zachęcała do zapoznania się z trzema najważniejszym merytorycznie projektami realizowanymi od kilku lat przez archiwistów i pracowników Instytutu. 

Pierwszy z nich pod nazwą „straty.pl” był realizowany w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. 

Drugi to baza zbrodni i ofiar ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1945 dostępna na portalu „zbrodniawolynska.pl”. 

Natomiast trzeci projekt to „Archiwum pełne pamięci”, w ramach którego gromadzone były dokumenty, pamiątki rodzinne i artefakty przekazane przez osoby prywatne do zasobów IPN. Z projektem można zapoznać się na stronie „archiwumpamieci.pl”. 

– Archiwiści obsługujący poszczególne stanowiska opowiedzą państwu o tym, jak pracujemy nad tymi projektami, z jakich dokumentów korzystamy, uzupełniając bazę danych, oraz o tym, jak poszczególne bazy funkcjonują – zapraszała naczelnik Justyna Pazda. 

Strefa edukacyjna

Do odwiedzenia strefy edukacji na Kongresie zachęcał z kolei Krzysztof Drażba. 

– Strefa edukacji to ponad 40 stoisk na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych. Zapraszamy odbiorców w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora. Proponujemy warsztaty interaktywne, warsztaty tworzenia z papieru w trójwymiarze opowieści historycznych, minispektakle teatralne, wystawy multimedialne, jak np. „Szlaki nadziei”, wystawę pokazującą szlaki żołnierzy gen. Andersa i Maczka. Strefa edukacji to również nowe technologie i stoisko z okularami VR, gdzie będzie można wcielić się w postacie polskich lotników z czasów II wojny światowej czy zobaczyć opowieść o bł. rodzinie Ulmów z Markowej – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

– Na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii, zwłaszcza tej najnowszej. Tych, którzy nie interesują się historią, zapraszamy szczególnie, aby przekonali się, że historia nie jest nudna, ma znaczenie, jest nauczycielką życia i jest potrzebna w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy – zakończył Krzysztof Drażba. 


 

POLECANE
Tusk pochwalił się wydatkiem na CPK. Tymczasem jest to kwota... 3 razy za mała z ostatniej chwili
Tusk pochwalił się wydatkiem na CPK. Tymczasem jest to kwota... 3 razy za mała

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek o przekazaniu w tym roku 3,5 mld zł w formie papierów skarbowych na budowę CPK. Jednakże uchwała rady ministrów z października 2023 r. mówi o kilkukrotnie wyższej kwocie.

Krzysztof Skiba uderza w Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Krzysztof Skiba uderza w Karola Nawrockiego

Lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba dał się w ostatnich latach poznać nie tylko jako artysta i osobowość telewizyjna, ale także komentator spraw społecznych czy politycznych. Skiba w komentarzach niejednokrotnie przekraczających granicę dobrego smaku nie ukrywa swojej wielkiej niechęci do PiS; tym razem zaatakował kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.

Nie żyje legendarny polski piłkarz Jan Furtok z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny polski piłkarz Jan Furtok

Informację o śmierci Jana Furtoka, legendarnego polskiego piłkarza i trenera, przekazał GKS Katowice.

Nowa Sucha: Ciężarówka wjechała pod pociąg Intercity z ostatniej chwili
Nowa Sucha: Ciężarówka wjechała pod pociąg Intercity

Ciężarówka wjechała pod pociąg IC w miejscowości Nowa Sucha (pow. sochaczewski). Lekko rannych zostało 3 pasażerów. Ruch kolejowy na trasie Warszawa – Łowicz został wstrzymany w obu kierunkach.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Jak wynika z komunikatu IMGW, dzisiejsza pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu, a wieczorem dodatkowo czekają nas oblodzenia.

Reuters: Rosjanie zajmują nowe tereny najszybciej od początku wojny pilne
Reuters: Rosjanie zajmują nowe tereny najszybciej od początku wojny

Siły rosyjskie obecnie zajmują nowe tereny na Ukrainie najszybciej od początku pełnowymiarowej napaści; w ciągu ostatniego miesiąca zajęły obszar odpowiadający połowie powierzchni Londynu – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na analityków i blogerów.

Rząd Tuska podejmie uchwałę ws. zabójczej dla rolnictwa umowy z Mercosur. Ekspert: Piłka jest w grze tylko u nas
Rząd Tuska podejmie uchwałę ws. zabójczej dla rolnictwa umowy z Mercosur. Ekspert: Piłka jest w grze

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ma zostać podjęta uchwała sprzeciwiająca się umowie handlowej UE – Mercosur, która jest korzystna dla niemieckiego przemysłu, ale zabójcza dla rolnictwa innych krajów członkowskich, również Polski. Sama uchwała nie ma żadnej mocy prawnej, jednak ekspert ds. hodowli bydła Jacek Zarzecki widzi w niej pewną szansę.

Cztery sondy, cztery miażdżące wygrane jednego kandydata gorące
Cztery sondy, cztery miażdżące wygrane jednego kandydata

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Rypinie ogłosił, że oficjalna kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2025 rozpocznie się dopiero 8 stycznia przyszłego roku. De facto jednak "prekampania" trwa już w najlepsze.

Andrzej Mleczko zerwał współpracę z Polityką, sugerując cenzurę. Jest odpowiedź tygodnika z ostatniej chwili
Andrzej Mleczko zerwał współpracę z "Polityką", sugerując cenzurę. Jest odpowiedź tygodnika

"Wczorajsze oświadczenie Andrzeja Mleczki odczytaliśmy jak dowcip, ale taki z Radia Erewań" – głosi oświadczenie tygodnika "Polityka", odnoszące się do wypowiedzi słynnego rysownika.

Katastrofa samolotu w Wilnie. Odnaleziono czarne skrzynki pilne
Katastrofa samolotu w Wilnie. Odnaleziono czarne skrzynki

Jak poinformowało litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości, odnaleziono czarne skrzynki samolotu towarowego, który w poniedziałek rozbił się nieopodal wileńskiego lotniska.

REKLAMA

„Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Ponad 30 wydarzeń, panele dyskusyjne, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku – to oferta, jaką dla wszystkich miłośników historii przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad Pomorskim Kongresem Pamięci Narodowej objął „Tygodnik Solidarność”.
 „Historia mówi przez pokolenia”. Gdański IPN zaprasza na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
/ fot. Tygodnik Solidarność

Pomorski Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” to wydarzenie organizowane przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miłośnicy historii spotkają się 20–21 listopada w Gdańsku na terenie obiektu AmberExpo. 

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęcał dziś dyrektor gdańskiego IPN Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Justyna Pazda oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku Krzysztof Drażba. 

„Dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii”

– Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to wyraz przejęcia Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze kształtowania, budowania i unowocześniania edukacji historycznej. Chcemy być instytucją, która odpowiada na współczesne zapotrzebowania edukacyjne w obszarze ich formy i treści. Kongres to także odpowiedź na badania przeprowadzone przez IPN i opublikowane jako Edukacja dla Pamięci. O tych badaniach chcemy dyskutować, chcemy wyciągać z nich wnioski i pokazać, jak są ważne w perspektywie kształtowania nowoczesnego nauczania najnowszej historii Polski – mówił dr Marek Szymaniak. 

Dla uczestników Kongresu przygotowano ponad 30 wydarzeń, dziesiątki stref edukacyjnych, koncerty, pokazy filmów, wystawy multimedialne, spektakle i warsztaty skierowane do osób w każdym wieku. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne. 

– Kongres to także panele tematyczne, w trakcie których będziemy poruszali wątki dotyczące m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będziemy rozmawiać o Gdańsku jako miejscu, w którym kształtowała, budowała i finalizowała się polska droga do wolności. Będziemy również rozmawiać o takich wydarzeniach, jak współczesne perspektywy edukacji historycznej, będziemy przyglądać się jej bilansowi i będziemy patrzeć na horyzont ich rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy przez te dwa dni byli razem dla naszej wspólnej pamięci o polskiej historii – podkreślił dyrektor Szymaniak. 

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność obudziła Lublin na niepodległość

ZOBACZ TAKŻE: "Jako inżynier nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić". Prof. Mielczarski uderza w Zielony Ład

Co więcej, w trakcie Kongresu odbędzie się również gala wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją, którą poprowadzi dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny „Tygodnika Solidarność”. 

Ponadto w związku z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w drugi dzień Kongresu zostanie wyświetlony film przygotowany przez gdański oddział IPN pod nazwą „Popiełuszko – testament wolności”. 

Najważniejsze projekty IPN

W trakcie briefingu prasowego naczelnik gdańskiego oddziału IPN Justyna Pazda zachęcała do zapoznania się z trzema najważniejszym merytorycznie projektami realizowanymi od kilku lat przez archiwistów i pracowników Instytutu. 

Pierwszy z nich pod nazwą „straty.pl” był realizowany w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. 

Drugi to baza zbrodni i ofiar ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1945 dostępna na portalu „zbrodniawolynska.pl”. 

Natomiast trzeci projekt to „Archiwum pełne pamięci”, w ramach którego gromadzone były dokumenty, pamiątki rodzinne i artefakty przekazane przez osoby prywatne do zasobów IPN. Z projektem można zapoznać się na stronie „archiwumpamieci.pl”. 

– Archiwiści obsługujący poszczególne stanowiska opowiedzą państwu o tym, jak pracujemy nad tymi projektami, z jakich dokumentów korzystamy, uzupełniając bazę danych, oraz o tym, jak poszczególne bazy funkcjonują – zapraszała naczelnik Justyna Pazda. 

Strefa edukacyjna

Do odwiedzenia strefy edukacji na Kongresie zachęcał z kolei Krzysztof Drażba. 

– Strefa edukacji to ponad 40 stoisk na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych. Zapraszamy odbiorców w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora. Proponujemy warsztaty interaktywne, warsztaty tworzenia z papieru w trójwymiarze opowieści historycznych, minispektakle teatralne, wystawy multimedialne, jak np. „Szlaki nadziei”, wystawę pokazującą szlaki żołnierzy gen. Andersa i Maczka. Strefa edukacji to również nowe technologie i stoisko z okularami VR, gdzie będzie można wcielić się w postacie polskich lotników z czasów II wojny światowej czy zobaczyć opowieść o bł. rodzinie Ulmów z Markowej – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

– Na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii, zwłaszcza tej najnowszej. Tych, którzy nie interesują się historią, zapraszamy szczególnie, aby przekonali się, że historia nie jest nudna, ma znaczenie, jest nauczycielką życia i jest potrzebna w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy – zakończył Krzysztof Drażba. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe