Nie żyje gen. Zdzisław Baszak, bohater kampanii wrześniowej i AK
Jak przekazano podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek na cmentarzu komunalnym w tarnowskim Krzyżu.
Zdzisław Baszak był ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy obronnej kampanii wrześniowej
Zdzisław Baszak urodził się w 1920 r. w Woli Gręboszowskiej niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej. W wieku 18 lat przeszedł przeszkolenie na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Piechoty przy 6. Dywizji Piechoty w Krakowie i został przydzielony do 16. Pułku Piechoty w Tarnowie. Jako dowódca plutonu ckm przemierzył cały szlak bojowy. Był ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy obronnej kampanii wrześniowej stoczonej pod Pszczyną w dniach 1–2 września 1939 r.
W październiku 1939 r. został zwerbowany do Służby Zwycięstwu Polski. Po aresztowaniu przez gestapo i ucieczce ukrywał się do czerwca 1944 r. Kiedy wyszedł z ukrycia, przeprowadził szereg akcji wymierzonych w okupanta.
- Podejrzenie chińskiego statku o uszkodzenie kabli na Bałtyku. Pekin zabiera głos
- O tyle wzrosły ceny od ostatniego miesiąca. GUS podał najnowsze dane nt. inflacji
- Były szef SLD opuścił areszt. Sąd odrzucił wniosek prokuratury
Liczne odznaczenia
W 1982 r. przeszedł jako kombatant na wcześniejszą emeryturę. Po utworzeniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wstąpił do tej organizacji, zostając kierownikiem Inspektoratu Tarnów, a po reorganizacji i utworzeniu Okręgu Tarnów – prezesem. Najpierw został awansowany do stopnia pułkownika w stanie spoczynku, następnie do stopnia generała.
Generał Baszak otrzymał wiele odznaczeń za zasługi dla kraju. Nadano mu m.in. tytuł „Weterana walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz złotą odznakę za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. (PAP)
W wieku 104 lat zmarł gen. Zdzisław Baszak. Był ostatnim z żyjących żołnierzy bitwy pod Pszczyną oraz oficerem AK, który brał udział w operacji przetransportowania do alianckiej bazy we Włoszech https://t.co/aRiAujIuHz. elementów tajnej broni Hitlera.https://t.co/5BQDtNS82y
— Historia - Polskie Radio (@Historia_PR) November 29, 2024