Benjamin Netanjahu korzysta z okazji. Izrael przeprowadza naloty na Syrię
Agencja Associated Press przekazała, że izraelskie lotnictwo zbombardowało również prawdopodobne składy broni chemicznej i broni dalekiego zasięgu.
Izrael korzysta z okazji?
Portal Times of Israel podał, że od upadku syryjskiego rządy, Siły Obronne Izraela zaatakowały kilkadziesiąt celów w Syrii, aby broń tamtejszych sił zbrojnych nie dostała się w ręce ugrupowań terrorystycznych. Według AFP, izraelskie siły przeprowadziły w Syrii ponad 100 bombardowań.
Izraelskie lotnictwo niszczy również śmigłowce, samoloty, czołgi i zakłady produkcji broni oraz jej składy
- dodał Times of Israel.
Również w poniedziałek izraelski minister ds. wywiadu Elazar Stern, oświadczył w wywiadzie radiowym, że nie można zezwolić Syrii na posiadanie broni chemicznej. Jego wypowiedź jest związana z ujawnieniem raportu o namierzaniu syryjskich magazynów broni chemicznej przez Izrael - podała AP.
Raport został opublikowany przez dziennik Washington Post. Izraelski minister nie odniósł się bezpośrednio do zawartych w nim doniesień o dwukrotnych atakach Izraela - w 2021 r. i 2020 r. - mających na celu zniszczenie syryjskich składów broni chemicznej.
Syria dołączyła do Konwencji o zakazie broni chemicznej we wrześniu 2013 r. pod naciskiem Rosji. W sierpniu 2014 r. rząd Asada oświadczył, że cała broń chemiczna, która była w posiadaniu Syrii, została zniszczona, jednak inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej oskarżyli syryjski rząd o trzy ataki chemiczne w 2017 r.
-
Nieoficjalnie: Rząd Tuska planuje zmienić prawo wyborcze pod wybory prezydenckie
-
Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. "Bardzo ciężko walczy"
-
Wraca sprawa oskarżeń o pedofilię syna Jacka Kurskiego. Jest oświadczenie byłego prezesa TVP
Upadek rządów Baszara al-Asada
Warto przypomnieć, że w nocy z soboty na niedzielę syryjscy rebelianci, dowodzeni przez dżihadystyczną organizację Hajat Tahrir asz-Szam, przejęli kontrolę nad Damaszkiem, ogłaszając upadek prezydenta Asada po 24 latach jego rządów.
W wyniku błyskawicznej ofensywy, która rozpoczęła się 27 listopada, zdobyto m.in. Aleppo, Hamę oraz Dara, co pozwoliło rebeliantom dotrzeć na południowe obrzeża stolicy. Asad opuścił Damaszek i według niepotwierdzonych informacji miał przylecieć do Moskwy.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, wszystkie więzienia zostały otwarte, a osadzeni uwolnieni.