24. Pielgrzymka “S” do Lichenia

Pielgrzymka pod hasłem “Matko Nadziei wspieraj Nas” rozpocznie się 26 kwietnia od Drogi Krzyżowej, którą poprowadzi ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.
Następnego dnia, po wprowadzeniu do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.
Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym powstanie NSZZ “Solidarność”, a także pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Papieża św. Jana Pawła II, którego 20 rocznica śmierci przypada właśnie w tym miesiącu.
Sanktuarium w Licheniu powstało na cześć Matki Bożej, która w maju 1850 objawiła się w Lesie Grąblińskim ubogiemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Maryja wzywała wtedy do modlitwy, pokuty, przemiany życia. Poleciła także, żeby zawieszony na sośnie obraz z Jej wizerunkiem przenieść w godniejsze miejsce. Ostrzegła również przed epidemią cholery, która nawiedziła Wielkopolskę w 1852 roku.
Obraz Matki Bożej został przeniesiony 29 września 1852 roku do kaplicy cmentarnej w Licheniu, która pełniła funkcję świątyni parafialnej, co dało początek licheńskiemu Sanktuarium.
"Bogu niech będą dzięki za tę świątynię!"
Papież św. Jan Paweł II nawiedził Licheń w czerwcu 1999 roku, odprawił nabożeństwo w tamtejszej Bazylice i poświęcił nowe Sanktuarium. Mówił wówczas, że “każde sanktuarium jest bowiem w jakimś sensie domem Elżbiety, który nawiedza Matka Syna Bożego, by być blisko swego umiłowanego ludu”.
– Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swym bogactwie architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryj i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego Sanktuarium – księżom Marianom, którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom. To właśnie z ich inicjatywy powstała ta świątynia – mówił św. Jan Paweł II modląc się wraz z wiernymi, aby Matka Boża wypraszała nam “wiarę żywą, która z ziarnka gorczycznego staje się drzewem życia Bożego. Wiarę, która każdego dnia karmi się modlitwą, umacnia sakramentami świętymi i czerpie z bogactwa Ewangelii Chrystusowej. Wiarę mocną, która nie lęka się żadnych trudności, ani cierpień czy niepowodzeń, bo oparta jest na przekonaniu, że «dla Boga nie ma nic niemożliwego»”.
ZOBACZ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie
ZOBACZ TAKŻE: Rosną płace w SEWS Cabind