Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 


 

POLECANE
Był świadkiem miłości. Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka Wiadomości
"Był świadkiem miłości". Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka

"Papież Franciszek był świadkiem wiary, nadziei i głębokiej miłości", która szuka człowieka na peryferiach, dla którego Kościół musi być szpitalem polowym, który leczy jego rany - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Zaznaczył, że to był pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka.

Nie żyje legenda piłki nożnej Wiadomości
Nie żyje legenda piłki nożnej

W wieku 80 lat zmarł Hugo Orlando Gatti - legenda argentyńskiego futbolu i jeden z najbardziej charakterystycznych bramkarzy w historii. Kibice zapamiętali go nie tylko z powodu ogromnych umiejętności, ale także nietypowego stylu gry. Znany był jako „El Loco”.

Runąłem na ziemię. Lider Kultu przekazał niepokojące wieści Wiadomości
"Runąłem na ziemię". Lider Kultu przekazał niepokojące wieści

W ostatnich tygodniach fani zespołu Kult z niepokojem śledzili doniesienia o stanie zdrowia Kazika Staszewskiego. W marcu grupa poinformowała o odwołaniu koncertów, jednak wtedy nie ujawniono powodów tej decyzji.

Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie gorące
Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu

Od piątku 26 kwietnia ponownie obowiązuje biletowany wstęp na molo w Kołobrzegu. Po jesienno-zimowej przerwie wraca opłata, a ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Watykan przygotowuje się do konklawe. Kardynałowie wybiorą następcę Franciszka z ostatniej chwili
Watykan przygotowuje się do konklawe. Kardynałowie wybiorą następcę Franciszka

135 kardynałów z ponad 70 krajów świata wybierze nowego papieża na konklawe. Ponad 100 purpuratów to kardynałowie mianowani przez Franciszka. Wielu z nich reprezentuje najdalsze zakątki świata. Będą mieli istotny wpływ na wybór następcy Franciszka. Konklawe odbędzie się w ciągu miesiąca. W najbliższych dniach kardynałowie ustalą jego termin.

W takich słowach Donald Trump pożegnał papieża Franciszka Wiadomości
W takich słowach Donald Trump pożegnał papieża Franciszka

Nie żyje papież Franciszek. Jego odejście poruszyło cały świat. Ojca Świętego pożegnał m.in. prezydent USA Donald Trump.

Awantura na pokładzie. Samolot z Warszawy musiał pilnie lądować Wiadomości
Awantura na pokładzie. Samolot z Warszawy musiał pilnie lądować

Niedzielny lot linii Wizz Air z Warszawy do hiszpańskiego Bilbao nie przebiegł zgodnie z planem. Na pokładzie doszło do poważnego incydentu z udziałem agresywnego pasażera, który - jak relacjonują świadkowie - był pod wpływem alkoholu.

Nie żyje papież Franciszek. Nowy komunikat Watykanu Wiadomości
Nie żyje papież Franciszek. Nowy komunikat Watykanu

Nie żyje papież Franciszek. Watykańskie biuro prasowe wydało nowy komunikat

Nasze serca są ciężkie. Pałac Buckingham żegna papieża Franciszka Wiadomości
"Nasze serca są ciężkie". Pałac Buckingham żegna papieża Franciszka

Nie żyje papież Franciszek. Na oficjalnym profilu Pałac Buckingham wydał poruszający komunikat.

REKLAMA

Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe