Senat przegłosował niższą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

58 senatorów było "za", 36 "przeciw" i 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Stanowczy sprzeciw "Solidarności"
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" przyjął dzisiaj stanowisko, w którym sprzeciwił się przyjętej przez Parlament RP zmianie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Delegaci zawnioskowali do Prezydenta RP o nie podpisywanie tej ustawy.
– Obniżka składki zdrowotnej wiąże się z uszczupleniem dochodów NFZ, a w konsekwencji obniżeniem poziomu finansowania ochrony zdrowia. Ograniczenie obciążeń indywidualnej działalności gospodarczej przełoży się na ograniczenia w dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych
– czytamy w stanowisku "S".
- Piotr Duda: Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą!
- "Tylko Razem". Relacja na żywo z XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów w Kołobrzegu!
- Strona społeczna RDS przeciwko łamaniu zasad dialogu społecznego przy procedowaniu obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
Furtka do samozatrudniania
Wcześniej Komisja Krajowa NSZZ "S" swoją negatywna opinię na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców tłumaczyła, "Nie do przyjęcia jest także to, że jeśli przepisy przegłosowane przez Sejm wejdą w życie, do NFZ nie wpłynie minimum 4 mld 700 mln złotych, a ta kwota może się jeszcze zwiększyć, ponieważ pracownicy będą zmuszani do przechodzenia z etatów na samozatrudnienie. Takie działanie rządu prowadzi do zapaści systemu służby zdrowia, która już obecnie jest w katastrofalnej sytuacji”.