Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

Osiem osób zginęło w nalocie na Chan Junus na południu Strefy Gazy, cztery kolejne w ataku na miasto Gaza na północy, a 12 następnych w siedmiu oddzielnych uderzeniach na różne miejsca palestyńskiego terytorium - wyliczyła AFP.
Od kiedy Izrael 18 marca wznowił wojnę z Hamasem, zginęło ponad 2,3 tys. Palestyńczyków; od początku jej trwania od jesieni 2023 r. - ponad 52,4 tys.
- poinformowało w czwartek kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. We wcześniejszych komunikatach resortu informowano, że dużą część ofiar stanowią cywile, kobiety i dzieci.
Jeszcze przed wznowieniem wojny Izrael odciął dostawy pomocy, w tym żywności, paliwa i leków, oraz elektryczności, co zdaniem organizacji pomocowych pogłębiło kryzys humanitarny panujący w zrujnowanym wojną terytorium. Według ONZ sytuacja jest najgorsza od wybuchu wojny. Większość organizacji pomocowych musiała zawiesić lub znacznie ograniczyć swoją działalność.
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów
- "Może warto być bardziej ogarniętą". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad
- Niemieckie pieniądze i kult "niemieckiego dziedzictwa" na zachodzie Polski
Kryzys humanitarny pogłębia się
W środę wieczorem tysiące uchodźców wtargnęło do siedziby oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA w Gazie, kradnąc m.in. leki. Tego samego dnia doszło też do grabieży sklepów i punktów wydających żywność.
Te grabieże pokazują, jak poważna jest sytuacja w Strefie Gazy - szerzy się głód, ludzie są zdesperowani, nie mają nadziei, nikt nie pilnuje prawa i porządku
- powiedział Amdżad al-Szawa, szef Palestyńskiej Sieci Organizacji Pozarządowych w Strefie Gazy.
Rząd Izraela podkreśla, że jego działania są wymierzone w Hamas, który grabi pomoc i odsprzedaje ją z zyskiem, finansując w ten sposób swoją terrorystyczną działalność. Podczas trwającego niespełna dwa miesiące rozejmu Hamas rozmieścił na ulicach kilka tysięcy policjantów, ale po wznowieniu walk ci funkcjonariusze ponownie się ukryli.
O zniesienie izraelskiej blokady i wpuszczenie pomocy apelowały m.in. ONZ, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
Władze w Jerozolimie deklarują też, że wznowiły walki, ponieważ Hamas nie chce zgodzić się na przedłużenie rozejmu i uwolnienie wciąż przetrzymywanych zakładników. Palestyńskie ugrupowanie deklaruje, że jest gotowe na porozumienie, ale musi ono gwarantować zakończenie wojny, jak przewidywała pierwotna umowa.
Konflikt w Strefie Gazy
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas zaatakował południe Izraela, zabijając około 1200 osób i uprowadzając 251. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 porwanych.