"Chcemy, by do MON trafił jasny sygnał". Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia przetargu na Black Hawki

Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia postępowania zakupowego śmigłowców S-70 Black Hawk.
Posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego / fot. NSZZ "S" w PZL Mielec

Stanowisko nie zostało przyjęte jednogłośnie! Radni koalicji 13 grudnia byli przeciw przyjęciu stanowiska z wyjątkiem radnych pochodzących z Mielca Pawła Pazdana oraz Jana Tarapaty, którzy – mimo przynależności do koalicji 13 grudnia – poparli stanowisko.

"Przemysł zbrojeniowy to siła napędowa nowoczesnej gospodarki"

Odnoszę się z niepokojem do anulowania przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, którego realizację miały podjąć zakłady z Mielca. Kontrakt na 30 maszyn został anulowany w sposób lakoniczny i niejasny. Uważamy, że województwo podkarpackie – jako ważny ośrodek przemysłu lotniczego i obronnego – zasługuje na konkretne wyjaśnienia. Chcemy, by do Ministerstwa Obrony trafił jasny sygnał, że domagamy się przejrzystości, bo przemysł zbrojeniowy to siła napędowa nowoczesnej gospodarki. Mamy wykwalifikowaną kadrę, potencjał, infrastrukturę. To tysiące miejsc pracy nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Śmigłowce S-70i i tzw. Black Hawki to sprzęt, którego polska armia potrzebuje – a my nie możemy pozwolić, by Podkarpacie zostało pominięte

– mówił radny Marcin Fijołek, przedstawiając stanowisko.

"W obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego"

Decyzja Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia S-70i, podjęta 23 maja 2025 roku, jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym i niezrozumiałym

– napisali autorzy stanowiska.

Sejmik Województwa Podkarpackiego z głębokim niepokojem przyjmuje informację o tej decyzji, która godzi w strategiczne interesy bezpieczeństwa państwa oraz funkcjonowanie polskiego przemysłu obronnego. Uzasadnienie Agencji Uzbrojenia powołujące się na „istotną zmianę okoliczności powodującą, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”, jest nie tylko lakoniczne, ale i budzące poważne wątpliwości. Brak merytorycznego uzasadnienia tej decyzji, mimo potencjalnie dalekosiężnych konsekwencji dla zdolności obronnych kraju, jest nie do przyjęcia. W obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, wyzwań geopolitycznych oraz trwającej wojny za naszą wschodnią granicą, rezygnacja z zakupu śmigłowców produkowanych w kraju i sprawdzonych w boju, jest posunięciem, które trudno racjonalnie wytłumaczyć

– podkreślają.

Przypominają, że Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, producent śmigłowców S-70i, stanowią kluczowy element krajowego systemu bezpieczeństwa i obronności. Są jednym z dwóch zakładów w Polsce produkujących statki powietrzne na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zakład ten jest objęty procesem militaryzacji, co podkreśla jego strategiczne znaczenie dla obronności kraju. Rozwój PZL Mielec, utrzymanie i rozbudowa mocy produkcyjnych oraz inwestowanie w nowoczesne technologie i kompetencje pracowników to kwestie o fundamentalnym znaczeniu dla interesu państwa.

Uważamy, że wszelkie zamówienia kierowane do krajowego przemysłu obronnego powinny być traktowane jako inwestycja w bezpieczeństwo narodowe

– piszą radni.

"Oczekujemy pełnej transparentności działań"

Unieważnienie tak istotnego postępowania, bez transparentnego i przekonującego uzasadnienia, jak twierdzą, podważa zaufanie do działań Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia. Osłabia to pozycję polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim uderza w pracowników, których zaangażowanie jest kluczowe dla realizacji zadań strategicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Zwracamy się do Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej, z pilnym apelem o ponowne rozważenie i zmianę niezrozumiałej decyzji dotyczącej unieważnienia postępowania. Żądamy natychmiastowego i pełnego wyjaśnienia przyczyn tej decyzji oraz podjęcia rozmów z zarządem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu celem wypracowania konstruktywnych rozwiązań

– piszą autorzy stanowiska.

Oczekujemy pełnej transparentności działań, poszanowania interesu narodowego oraz odpowiedzialności za przyszłość sektora lotniczego w Polsce

– dodają.


 

POLECANE
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji z ostatniej chwili
Ważna decyzja służb ws. Tadeusza Dudy. Jest komunikat małopolskiej policji

Małopolska policja przekazała, że wyznaczono nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych "za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy". Ponadto postępowanie zostało przejęte decyzją prokuratora okręgowego przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu.

Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić z ostatniej chwili
Wcale nie woda. Zobacz, jak najskuteczniej się nawodnić

Nad Polskę nadciąga fala upałów. By przetrwać ten trudny czas, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak wynika z najnowszych badań, to wcale nie woda najlepiej spełni to zadanie. Sprawdź, czym ją zastąpić.

Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek prokurator generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów? Wiadomości
Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów?

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest aż 138 965 osób z zaległościami za przejazdy bez biletu. Ich zobowiązania rosną. Kim są najczęściej gapowicze i w którym regionie jest ich najwięcej?

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj – w dwóch największych ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady z ostatniej chwili
Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady

Gizela Jagielska, lekarka związana ze szpitalem w Oleśnicy, złożyła rezygnację z pracy – poinformowała w mediach społecznościowych działaczka pro-life Kaja Godek. To właśnie Jagielska była w ostatnim czasie w centrum uwagi środowisk pro-life, gdyż to ona dokonała aborcji 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu, co wywołało oburzenie w kraju.

Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć! gorące
Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć!

W Parlamencie Europejskim odbyło się, z inicjatywy europosła PiS Arkadiusza Mularczyka i greckiego eurodeputowanego Emanuila Frangosa wysłuchanie publiczne „Zbrodnie wojenne i zadośćuczynienie – ochrona praworządności”. Podczas wysłuchania wybrzmiało mocne i niezwykle ważne wystąpienie dr Oskara Kidy – prawnika specjalizującego się w sprawach europejskich, który poruszył temat, o którym Bruksela woli milczeć: roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą z ostatniej chwili
Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że zacznie ona obowiązywać od 7 lipca.

Krytyka Tuska w niemieckich mediach. Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz Wiadomości
Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Niemiecki dziennik krytykuje polskiego premiera, opisując kampanię mającą na celu ponowne przeliczenie głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Członkowie partii koalicyjnych szybko starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk". Jednak, jak zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, polski szef rządu "znany jest z tego, że sam wychodzi przed szereg".

Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku z ostatniej chwili
Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku

Wygląda na to, że kondycja polskiego przemysłu uległa znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) dla sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 44,8 pkt, znacznie poniżej neutralnej granicy 50 pkt i poniżej oczekiwań analityków, którzy szacowali wynik na poziomie 48,1 pkt. Jak wskazuje PKO BP, to najniższy wskaźnik od października 2023 roku i jednocześnie największy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 roku.

REKLAMA

"Chcemy, by do MON trafił jasny sygnał". Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia przetargu na Black Hawki

Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia postępowania zakupowego śmigłowców S-70 Black Hawk.
Posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego / fot. NSZZ "S" w PZL Mielec

Stanowisko nie zostało przyjęte jednogłośnie! Radni koalicji 13 grudnia byli przeciw przyjęciu stanowiska z wyjątkiem radnych pochodzących z Mielca Pawła Pazdana oraz Jana Tarapaty, którzy – mimo przynależności do koalicji 13 grudnia – poparli stanowisko.

"Przemysł zbrojeniowy to siła napędowa nowoczesnej gospodarki"

Odnoszę się z niepokojem do anulowania przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, którego realizację miały podjąć zakłady z Mielca. Kontrakt na 30 maszyn został anulowany w sposób lakoniczny i niejasny. Uważamy, że województwo podkarpackie – jako ważny ośrodek przemysłu lotniczego i obronnego – zasługuje na konkretne wyjaśnienia. Chcemy, by do Ministerstwa Obrony trafił jasny sygnał, że domagamy się przejrzystości, bo przemysł zbrojeniowy to siła napędowa nowoczesnej gospodarki. Mamy wykwalifikowaną kadrę, potencjał, infrastrukturę. To tysiące miejsc pracy nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Śmigłowce S-70i i tzw. Black Hawki to sprzęt, którego polska armia potrzebuje – a my nie możemy pozwolić, by Podkarpacie zostało pominięte

– mówił radny Marcin Fijołek, przedstawiając stanowisko.

"W obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego"

Decyzja Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia S-70i, podjęta 23 maja 2025 roku, jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym i niezrozumiałym

– napisali autorzy stanowiska.

Sejmik Województwa Podkarpackiego z głębokim niepokojem przyjmuje informację o tej decyzji, która godzi w strategiczne interesy bezpieczeństwa państwa oraz funkcjonowanie polskiego przemysłu obronnego. Uzasadnienie Agencji Uzbrojenia powołujące się na „istotną zmianę okoliczności powodującą, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”, jest nie tylko lakoniczne, ale i budzące poważne wątpliwości. Brak merytorycznego uzasadnienia tej decyzji, mimo potencjalnie dalekosiężnych konsekwencji dla zdolności obronnych kraju, jest nie do przyjęcia. W obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, wyzwań geopolitycznych oraz trwającej wojny za naszą wschodnią granicą, rezygnacja z zakupu śmigłowców produkowanych w kraju i sprawdzonych w boju, jest posunięciem, które trudno racjonalnie wytłumaczyć

– podkreślają.

Przypominają, że Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, producent śmigłowców S-70i, stanowią kluczowy element krajowego systemu bezpieczeństwa i obronności. Są jednym z dwóch zakładów w Polsce produkujących statki powietrzne na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zakład ten jest objęty procesem militaryzacji, co podkreśla jego strategiczne znaczenie dla obronności kraju. Rozwój PZL Mielec, utrzymanie i rozbudowa mocy produkcyjnych oraz inwestowanie w nowoczesne technologie i kompetencje pracowników to kwestie o fundamentalnym znaczeniu dla interesu państwa.

Uważamy, że wszelkie zamówienia kierowane do krajowego przemysłu obronnego powinny być traktowane jako inwestycja w bezpieczeństwo narodowe

– piszą radni.

"Oczekujemy pełnej transparentności działań"

Unieważnienie tak istotnego postępowania, bez transparentnego i przekonującego uzasadnienia, jak twierdzą, podważa zaufanie do działań Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia. Osłabia to pozycję polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim uderza w pracowników, których zaangażowanie jest kluczowe dla realizacji zadań strategicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Zwracamy się do Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej, z pilnym apelem o ponowne rozważenie i zmianę niezrozumiałej decyzji dotyczącej unieważnienia postępowania. Żądamy natychmiastowego i pełnego wyjaśnienia przyczyn tej decyzji oraz podjęcia rozmów z zarządem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu celem wypracowania konstruktywnych rozwiązań

– piszą autorzy stanowiska.

Oczekujemy pełnej transparentności działań, poszanowania interesu narodowego oraz odpowiedzialności za przyszłość sektora lotniczego w Polsce

– dodają.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe