Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość

Trwają obchody 60-lecia KGHM Polska Miedź SA. Z tej okazji w czerwcu w Lubinie odbyła się Akademia Jubileuszowa. Nie zabrakło życzeń od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczeń dla zasłużonych pracowników oraz... deklaracji o przyszłości KGHM.
 Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość
/ foto. Tygodnik Solidarność

Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź SA rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę górniczo-hutniczą. W czasie hymnu na ekranie telebimu pojawił się film przedstawiający zakłady koncernu, w tym podziemne miasto w kopalni. 
W uroczystości wzięli udział ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele administracji centralnej, samorządowcy oraz duchowni. Obecni byli też członkowie zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz jego byli i obecni pracownicy.

Ścisła czołówka 

W czasie uroczystości życzenia KGHM i jego pracownikom złożył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. – Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył też 40 pracowników medalami państwowymi za wzorową i sumienną pracę. W imieniu głowy państwa odznaczenia wręczyli ministrowie Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Maciej Małecki oraz wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Wbrew przeciwnościom 

List do uczestników akademii i pracowników KGHM przesłała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Życzenia koncernowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił znaczenie koncernu dla polskiej i światowej gospodarki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – powiedział Mateusz Morawiecki. 
Za pośrednictwem mediów z uczestnikami gali spotkał się również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

KGHM – firma odważnych

W czasie uroczystości głos zabrał również Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, który podkreślił znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata. – Hasło jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami – powiedział. Przypomnijmy, że miedź jest wykorzystywana dziś w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Stosuje się ją w budowie elementów systemów energetycznych, w tym tych, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wraz z nastaniem ery samochodów elektrycznych wzrośnie jej znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym. Do budowy „elektryków” wykorzystuje się czterokrotnie więcej miedzi niż do budowy samochodów spalinowych. 
Prezes Marcin Chludziński w swym wystąpieniu podziękował również pracownikom KGHM. – Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją – to firma dla ludzi takich jak Wy – mówił do uczestników. 
Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego. Zapis wideo całej Akademii można obejrzeć w popularnym serwisie społecznościowym. 

Akademia Jubileuszowa odbyła się w ramach obchodów 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Obok uroczystości w ramach obchodów powstał na budynku KGHM ZANAM w Legnicy okolicznościowy mural, przygotowano film o rozwoju KGHM oraz odkrywcy złóż miedzi w rejonie Legnickim – Janie Wyżykowskim, pracownicy KGHM wzięli udział w teleturniejach Telewizji Polskiej „Familiada” oraz Wielkim Teście o Skarbach Ziemi. 
Przez cztery miasta Zagłębia Miedziowego przemaszerowały uroczyste pochody. W miastach tych odbyły się też koncerty orkiestr górniczo-hutniczych. Przygotowano również mobilną wystawę o KGHM, która odwiedzi m.in. Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Pomorze. 
 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.


 

POLECANE
Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki tylko u nas
"Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki"

Niniejszy skrócony opis o wyjątkowo bliskiej mi Osobie, rozpocznę od rozważania o charakterze filozoficznym. Przedziwną bowiem refleksję wywołał we mnie artykuł Szymona Laksa Gry oświęcimskie. Autor przeżył obóz KL Auschwitz, i tak to uzasadnia: [...] Uszedłem z życiem. Czemu to zawdzięczam? Nie musiałem wyzbyć się ani jednej pospolitej cnoty ludzkiej, a przecież przetrwałem. Nie ulega dla mnie kwestii, że zawdzięczam to nieskończonej ilości cudów, a również, może przede wszystkim, zetknięciu się z kilkoma rodakami, obdarzonymi ludzką twarzą i ludzkim sercem. A było tego zastraszająco mało. Dokoła nas toczyła się między więźniami bezustanna, zaciekła walka o zwierzęcy byt, o kromkę chleba, o ogarek papierosa, o nożyk do golenia, o proszek aspiryny, o igłę i nici, o łyk wody pitnej.

Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny polityka
Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny

Ukraina chce szybkiego i sprawiedliwego pokoju, ale jeśli zaczynamy rozmawiać o suwerennych terytoriach, to format staje się przedłużeniem wojny, czego chce Rosja - oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski komentując doniesienia, że amerykański plan pokojowy przewiduje przekazanie Rosji okupowanych ziem ukraińskich.

Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło z ostatniej chwili
Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło

22 kwietnia urodziny obchodzi premier Donald Tusk. To, jakie emocje rozpala lider KO, dobitnie widać w związku z wpisem portalu Onet.pl na platformie X.

Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. Zgodnie z zapowiedzią... polityka
Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. "Zgodnie z zapowiedzią..."

"Państwo też mogą włączyć się w kampanię" – pisze na platformie X Jarosław Kaczyński, udostępniając wymowne zdjęcie swojego ogrodzenia.

Król Europy abdykował. Woli być w menu tylko u nas
Król Europy abdykował. Woli być w menu

E3 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania - przyp. red.) są przy stole i robimy to z europejską ambicją - powiedział anonimowo francuski dyplomata pewnemu dużemu zachodniemu medium, komentując udział Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w rozmowach z Amerykanami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej i sposobów jej zakończenia. W Paryżu w ubiegłym tygodniu byli też Ukraińcy.

Financial Times: Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie z ostatniej chwili
"Financial Times": Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie

Władimir Putin proponuje wstrzymanie inwazji na Ukrainę wzdłuż obecnej linii frontu - podał we wtorek po południu serwis internetowy dziennika "Financial Times".

Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu

Prezydent Donald Trump uda się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dniach 13-16 maja - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Wcześniej Trump przybędzie na pogrzeb papieża Franciszka.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier tylko u nas
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Agencja ratingowa Fitch Rating przyznała Węgrom wartość BBB minus już w zeszłym roku. Teraz Standard & Poor's oceniła kredytowanie Węgier podobnie, ale dodając do tego negatywną perspektywę na przyszłość.

Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar

Ponad 20 osób zginęło we wtorek, kiedy terroryści otworzyli ogień do turystów zwiedzających popularną dolinę w okolicy miasta Pahalgam w stanie Dżammu i Kaszmir - przekazała agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała z ostatniej chwili
Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała

"Po 30 latach pracy w sądownictwie – nienagannej – doczekałam się zarzutów dyscyplinarnych jak u Kafki" – pisze na platformie X przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

REKLAMA

Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość

Trwają obchody 60-lecia KGHM Polska Miedź SA. Z tej okazji w czerwcu w Lubinie odbyła się Akademia Jubileuszowa. Nie zabrakło życzeń od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczeń dla zasłużonych pracowników oraz... deklaracji o przyszłości KGHM.
 Patrząc w przyszłość, uczcić przeszłość
/ foto. Tygodnik Solidarność

Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź SA rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę górniczo-hutniczą. W czasie hymnu na ekranie telebimu pojawił się film przedstawiający zakłady koncernu, w tym podziemne miasto w kopalni. 
W uroczystości wzięli udział ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele administracji centralnej, samorządowcy oraz duchowni. Obecni byli też członkowie zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz jego byli i obecni pracownicy.

Ścisła czołówka 

W czasie uroczystości życzenia KGHM i jego pracownikom złożył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że KGHM Polska Miedź to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej gospodarki. – Należą Państwo do ścisłej światowej czołówki producentów miedzi i srebra. Dają przykład, jak dobrze wykorzystywać rodzimy potencjał, rozwijać polską myśl techniczną, kierować się patriotyzmem gospodarczym i dokonywać ekonomicznej ekspansji w skali globalnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył też 40 pracowników medalami państwowymi za wzorową i sumienną pracę. W imieniu głowy państwa odznaczenia wręczyli ministrowie Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Maciej Małecki oraz wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Wbrew przeciwnościom 

List do uczestników akademii i pracowników KGHM przesłała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Życzenia koncernowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił znaczenie koncernu dla polskiej i światowej gospodarki. – KGHM to szlachetny stop globalnej wizji i polskiej tradycji. Dlatego diamentowy jubileusz KGHM jest ważnym wydarzeniem zarówno dla krajowego górnictwa, jak i całego polskiego społeczeństwa. Dzieje KGHM to odważne pokonywanie przeciwności oraz konsekwentne budowanie marki o globalnym zasięgu – powiedział Mateusz Morawiecki. 
Za pośrednictwem mediów z uczestnikami gali spotkał się również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

KGHM – firma odważnych

W czasie uroczystości głos zabrał również Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, który podkreślił znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata. – Hasło jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami – powiedział. Przypomnijmy, że miedź jest wykorzystywana dziś w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Stosuje się ją w budowie elementów systemów energetycznych, w tym tych, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wraz z nastaniem ery samochodów elektrycznych wzrośnie jej znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym. Do budowy „elektryków” wykorzystuje się czterokrotnie więcej miedzi niż do budowy samochodów spalinowych. 
Prezes Marcin Chludziński w swym wystąpieniu podziękował również pracownikom KGHM. – Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją – to firma dla ludzi takich jak Wy – mówił do uczestników. 
Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego. Zapis wideo całej Akademii można obejrzeć w popularnym serwisie społecznościowym. 

Akademia Jubileuszowa odbyła się w ramach obchodów 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Obok uroczystości w ramach obchodów powstał na budynku KGHM ZANAM w Legnicy okolicznościowy mural, przygotowano film o rozwoju KGHM oraz odkrywcy złóż miedzi w rejonie Legnickim – Janie Wyżykowskim, pracownicy KGHM wzięli udział w teleturniejach Telewizji Polskiej „Familiada” oraz Wielkim Teście o Skarbach Ziemi. 
Przez cztery miasta Zagłębia Miedziowego przemaszerowały uroczyste pochody. W miastach tych odbyły się też koncerty orkiestr górniczo-hutniczych. Przygotowano również mobilną wystawę o KGHM, która odwiedzi m.in. Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Pomorze. 
 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe