Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy

Już od 1992 roku do Krynicy - zwanej „polskim Davos” - co roku przyjeżdżają elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej, by po raz kolejny podjąć dialog o przyszłości naszego kontynentu i świata. Nie inaczej było i w tym roku. 6 września rozpoczęła się trzydniowa, 26. edycja Forum Ekonomicznego, a temat przewodni to: „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.
P. Tracz Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy
P. Tracz / KPRM

Jedyną pewną dziś rzeczą jest niepewność

– takimi słowami minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozpoczął Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. A jeszcze przed oficjalnym otwarciem minister zdradził nowy plan na rozwój gospodarczy Polski:

– Eksportujemy do Europy, ale teraz chcemy podbić świat – oświadczył i zapowiedział powołanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać eksport i inwestycje zagraniczne polskich firm. (…) Trzeba zwiększyć eksport firm z polskim kapitałem. Dziś 80 proc. eksportu z Polski należy do firm zagranicznych.

(Gazeta Pomorska, 07.09.2016, „Forum Ekonomiczne: Europa szuka dziś recepty na kryzys”)
 
Publicyści wielokrotnie konstatowali, że tegoroczne Forum było przesiąknięte polityką i to ona wysuwała się na plan pierwszy. Przedstawiciele administracji państwowej uczestniczyli w wielu panelach dotyczących nie tylko strategii biznesowych, ale także tłumaczyli zebranym swoją wizję rozwoju kraju. Po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego głos zabrała premier Beata Szydło, która spotkała się  z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej:  

– Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską

– powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło. Dodała, że UE powinna postawić na parlamenty europejskie i być bliżej obywateli, nie może zmuszać państw  do prowadzenia konkretnej polityki migracyjnej. Polska premier zaznaczyła, że wspólne stanowisko wobec wyzwań UE grupa V4 przedstawi po szczycie zaplanowanym na  16 września.
(Dziennik Polski, 07.09.2016, „Czas na husarię ekonomiczną”) 

– Rozmawialiśmy o tym, co czeka UE po Brexicie. Już niedługo w Bratysławie odbędzie się spotkanie szefów państw UE. Zastanawialiśmy się, z czym ma tam pojechać nasza grupa

– mówiła premier polskiego rządu Beata Szydło.

– Mamy receptę na UE. Wiemy,  co zrobić, by Unia stała się lepsza, bliższa Europejczykom

– przekonywała.
(Gazeta Wyborcza, 07.09.2016, ORBÁN Z KACZYŃSKIM BRYLUJĄ W KRYNICY)  
 

Media  szeroko komentowały przyznanie nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego węgierskiemu premierowi Victorowi Orbanowi:

Brexit jest przejawem kryzysu tożsamości narodowej w Europie, możemy go przezwyciężyć przypominając, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - zgodzili się we wtorek w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban. Obaj politycy wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. (…)  Następnie na uroczystej gali Orban został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku.


(polsatnews.pl, 07.09.2016, „Orban i Kaczyński jednym głosem o przyszłości Europy. Jedyną alternatywą są zmiany”)  
Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów  do tej nagrody ze Środkowej Europy:

- Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany,  że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni

– mówił.
(24kurier.pl, 07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”)

Nie wszystkim podobało się wyróżnienie premiera Węgier. Swój sprzeciw wyraziła opozycja:  

Politycy PO byli zdziwieni przyznaniem tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi. Uważają, że polski rząd takimi gestami coraz bardziej marginalizuje swoją pozycję w Unii Europejskiej.

(24kurier.pl,  07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”) 

W czwartek 8 września sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy:

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje.  W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

(whystory.pl, 12.09.2016, „XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy dobiegło końca”)  

Na Forum - jak co roku – padało wiele deklaracji, dyskutowano o planach, wizjach rozwoju itd. Niektóre  z biznesowych spotkań zaowocowały konkretnymi umowami:  

 Polski Holding Nieruchomości i ENEA nawiązały współpracę w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez Eneę do nieruchomości wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości. (…) Spółki podpisały umowę w pawilonie Polskiej Fundacji Narodowej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

(proseedmag.pl, 12.09.2016, „Polski Holding Nieruchomości i Enea rozpoczynają współpracę”)

Również w kuluarach wymieniano się informacjami: 
 

- Zapisy w transzy indywidualnej planujemy przyjmować w pierwszych dniach stycznia 2017 r., natomiast szczegółowy harmonogram opublikujemy wraz z postępem prac nad prospektem i ofertą publiczną

- powiedziała Zaleska w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy”. (wp.pl, 09.09.2016, „GPW planuje zapisy w transzy detalicznej obligacji na pierwsze dni stycznia”)

Krynica już od kilkunastu lat co roku na trzy dni staje się kolebką światowego biznesu. Z roku na rok ranga tego wydarzenia wzrasta. Goszczą na nim najbardziej prominentni ludzie biznesu i polityki. W tym roku podczas forum doszło do ważnych rozmów premierów Grupy Wyszehradzkiej i to wydarzenie było najszerzej komentowane w Polsce i w Europie. Jednak nie można zapominać, że: 
 

Forum Ekonomiczne w Krynicy, mimo mocnego politycznego akcentu, to jednak przede wszystkim setki spotkań i paneli. Podczas XXVI edycji imprezy odbyło się sześć debat plenarnych, 150 paneli tematycznych i setki, jeśli nie tysiące, spotkań i rozmów nieformalnych z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury, samorządów, organizacji społecznych oraz – znów – polityki (zarejestrowanych było ponad 3 tys. uczestników z 50 państw świata).

(Wprost, 12.09.2016, str. 44, „Polityka, biznes i… polityka”)  

Spotkania XXVI Forum Ekonomicznego relacjonowała rekordowa liczba dziennikarzy. Burmistrz KrynicyZdroju uważa, że w tym roku wartość czasu antenowego i miejsca w gazetach, czasopismach i serwisach internetowych, w których pojawiały się relacje z miasta nad Kryniczanką przerośnie znacznie ubiegłoroczny wskaźnik 7,5 mln zł.  

źródło: NEWTON Media

 

POLECANE
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny gorące
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny

Przygotowałem we współpracy z Electromobility Poland reportaż o tym, że w Polsce powstać ma ogromny hub technologiczny. Wartość inwestycji to 2 miliardy zł.

Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - Tak zaczyna się nasz hymn narodowy, dając nadzieję, że jako naród, my Polacy będziemy zawsze mieli suwerenną ojczyznę, naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Jeszcze Polska nie zginęła, póki mamy niezwisłych, niezależnych sędziów, którzy stoją na straży Konstytucji a nie interesu tej wąskiej grupy zawodowej, która przyznała sobie bezprawnie monopol na wszystkie rodzaje władz, a więc oprócz sprawowania zgodnie z Konstytucją władzy sądowniczej, także ustawodawczej i wykonawczej.

Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy

Aby pojąć pewne zjawiska zachodzące w polityce należy wydarzenia je poprzedzające odkładać na osi czasu. Dlatego, by zrozumieć nagły militarny zryw Niemiec – ten z połowy maja roku 2025 – musimy odbyć wędrówkę w czasie oraz przestrzeni i przyjrzeć się pewnym decyzjom podjętym pod koniec kwietnia 2025 roku w Brukseli, gdyż to one dały bodziec Bellonie, która niespodziewanie zaczęła roztaczać swego ducha nad Berlinem. Problem w tym, że nie o wojsko tu chodzi, a – jak prawie zawsze – wyłącznie o pieniądze

Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują Wiadomości
Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują

Modele AI takie jak ChatGPT czy Gemini mogą być hakowane, by przekazywać wiedzę o przestępstwach – alarmują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego?  Dziękuję za rekomendację z ostatniej chwili
Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego? "Dziękuję za rekomendację"

Karol Nawrocki w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich chce, aby jego głównym doradcą był wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Przypomniał też, że asystentem Saryusz-Wolskiego był kiedyś Rafał Trzaskowski, który teraz oceniany jest przez niego jako polityk "nieudolny".

Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. Ja wolę Sorosa niż Orbana z ostatniej chwili
Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. "Ja wolę Sorosa niż Orbana"

Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o zagraniczne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych. Kandydat KO odpowiedział, że woli Sorosa od Orbana i zaprzeczył obcemu finansowaniu.

Potężne powodzie w Australii. Są ofiary Wiadomości
Potężne powodzie w Australii. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło, a około 50 tys. mieszkańców zostało odciętych od świata przez rekordowe powodzie w Nowej Południowej Walii w Australii.

Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego Wiadomości
Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego

Daniel Obajtek w sali BHP: Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich tylko u nas
Daniel Obajtek w sali BHP: "Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich"

- Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich - podkreślił eurodeputowany Daniel Obajtek podczas debaty "Trójmorze jako element wzmacniania polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Fundację Promocji Solidarności we współpracy z Instytutem Międzymorza.

Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych

- W mojej ocenie jesienią będzie przebudowa sceny politycznej - stwierdził poseł Marek Sawicki, który nie wyklucza przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na taki krok mógłby zdecydować się premier Donald Tusk.

REKLAMA

Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy

Już od 1992 roku do Krynicy - zwanej „polskim Davos” - co roku przyjeżdżają elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej, by po raz kolejny podjąć dialog o przyszłości naszego kontynentu i świata. Nie inaczej było i w tym roku. 6 września rozpoczęła się trzydniowa, 26. edycja Forum Ekonomicznego, a temat przewodni to: „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.
P. Tracz Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy
P. Tracz / KPRM

Jedyną pewną dziś rzeczą jest niepewność

– takimi słowami minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozpoczął Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. A jeszcze przed oficjalnym otwarciem minister zdradził nowy plan na rozwój gospodarczy Polski:

– Eksportujemy do Europy, ale teraz chcemy podbić świat – oświadczył i zapowiedział powołanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać eksport i inwestycje zagraniczne polskich firm. (…) Trzeba zwiększyć eksport firm z polskim kapitałem. Dziś 80 proc. eksportu z Polski należy do firm zagranicznych.

(Gazeta Pomorska, 07.09.2016, „Forum Ekonomiczne: Europa szuka dziś recepty na kryzys”)
 
Publicyści wielokrotnie konstatowali, że tegoroczne Forum było przesiąknięte polityką i to ona wysuwała się na plan pierwszy. Przedstawiciele administracji państwowej uczestniczyli w wielu panelach dotyczących nie tylko strategii biznesowych, ale także tłumaczyli zebranym swoją wizję rozwoju kraju. Po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego głos zabrała premier Beata Szydło, która spotkała się  z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej:  

– Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską

– powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło. Dodała, że UE powinna postawić na parlamenty europejskie i być bliżej obywateli, nie może zmuszać państw  do prowadzenia konkretnej polityki migracyjnej. Polska premier zaznaczyła, że wspólne stanowisko wobec wyzwań UE grupa V4 przedstawi po szczycie zaplanowanym na  16 września.
(Dziennik Polski, 07.09.2016, „Czas na husarię ekonomiczną”) 

– Rozmawialiśmy o tym, co czeka UE po Brexicie. Już niedługo w Bratysławie odbędzie się spotkanie szefów państw UE. Zastanawialiśmy się, z czym ma tam pojechać nasza grupa

– mówiła premier polskiego rządu Beata Szydło.

– Mamy receptę na UE. Wiemy,  co zrobić, by Unia stała się lepsza, bliższa Europejczykom

– przekonywała.
(Gazeta Wyborcza, 07.09.2016, ORBÁN Z KACZYŃSKIM BRYLUJĄ W KRYNICY)  
 

Media  szeroko komentowały przyznanie nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego węgierskiemu premierowi Victorowi Orbanowi:

Brexit jest przejawem kryzysu tożsamości narodowej w Europie, możemy go przezwyciężyć przypominając, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - zgodzili się we wtorek w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban. Obaj politycy wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. (…)  Następnie na uroczystej gali Orban został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku.


(polsatnews.pl, 07.09.2016, „Orban i Kaczyński jednym głosem o przyszłości Europy. Jedyną alternatywą są zmiany”)  
Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów  do tej nagrody ze Środkowej Europy:

- Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany,  że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni

– mówił.
(24kurier.pl, 07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”)

Nie wszystkim podobało się wyróżnienie premiera Węgier. Swój sprzeciw wyraziła opozycja:  

Politycy PO byli zdziwieni przyznaniem tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi. Uważają, że polski rząd takimi gestami coraz bardziej marginalizuje swoją pozycję w Unii Europejskiej.

(24kurier.pl,  07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”) 

W czwartek 8 września sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy:

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje.  W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

(whystory.pl, 12.09.2016, „XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy dobiegło końca”)  

Na Forum - jak co roku – padało wiele deklaracji, dyskutowano o planach, wizjach rozwoju itd. Niektóre  z biznesowych spotkań zaowocowały konkretnymi umowami:  

 Polski Holding Nieruchomości i ENEA nawiązały współpracę w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez Eneę do nieruchomości wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości. (…) Spółki podpisały umowę w pawilonie Polskiej Fundacji Narodowej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

(proseedmag.pl, 12.09.2016, „Polski Holding Nieruchomości i Enea rozpoczynają współpracę”)

Również w kuluarach wymieniano się informacjami: 
 

- Zapisy w transzy indywidualnej planujemy przyjmować w pierwszych dniach stycznia 2017 r., natomiast szczegółowy harmonogram opublikujemy wraz z postępem prac nad prospektem i ofertą publiczną

- powiedziała Zaleska w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy”. (wp.pl, 09.09.2016, „GPW planuje zapisy w transzy detalicznej obligacji na pierwsze dni stycznia”)

Krynica już od kilkunastu lat co roku na trzy dni staje się kolebką światowego biznesu. Z roku na rok ranga tego wydarzenia wzrasta. Goszczą na nim najbardziej prominentni ludzie biznesu i polityki. W tym roku podczas forum doszło do ważnych rozmów premierów Grupy Wyszehradzkiej i to wydarzenie było najszerzej komentowane w Polsce i w Europie. Jednak nie można zapominać, że: 
 

Forum Ekonomiczne w Krynicy, mimo mocnego politycznego akcentu, to jednak przede wszystkim setki spotkań i paneli. Podczas XXVI edycji imprezy odbyło się sześć debat plenarnych, 150 paneli tematycznych i setki, jeśli nie tysiące, spotkań i rozmów nieformalnych z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury, samorządów, organizacji społecznych oraz – znów – polityki (zarejestrowanych było ponad 3 tys. uczestników z 50 państw świata).

(Wprost, 12.09.2016, str. 44, „Polityka, biznes i… polityka”)  

Spotkania XXVI Forum Ekonomicznego relacjonowała rekordowa liczba dziennikarzy. Burmistrz KrynicyZdroju uważa, że w tym roku wartość czasu antenowego i miejsca w gazetach, czasopismach i serwisach internetowych, w których pojawiały się relacje z miasta nad Kryniczanką przerośnie znacznie ubiegłoroczny wskaźnik 7,5 mln zł.  

źródło: NEWTON Media


 

Polecane
Emerytury
Stażowe