Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie

Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
 Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie
/ Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska - Public domain

Otwarcie roku akademickiego poprzedziła msza św. odprawiona w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Abp Marek Jędraszewski w homilii zaznaczył, że dziś "marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie". "Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary + jakby Boga nie było+, ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas +post-prawdy+, w epoce, w której pragnie budować się bardzo często sukces polityczny i poparcie społeczeństwa opierając swój program na fake newsach, a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach" – pytał abp Jędraszewski.

Podkreślił, że nic nie może upokarzać bardziej człowieka niż "jego niemoralne życie", wynikające z tego, że odwraca się od Boga. "To z tego odwrócenia się od Boga, ludzie czynią to, czego czynić się nie godzi" – mówił metropolita krakowski i przywołując słowa św. Pawła zwrócił uwagę na związki homoseksualne kobiet i mężczyzn, "którzy żyjąc właśnie tak zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa".

Abp Jędraszewski mówił, że ludzie odwracają się od Jezusa, a ich życie staje się "jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu", bo - jak pisał papież w "Pamięci i tożsamości" - "odrzucono Boga jako Stwórcę i jako źródło stanowienia o tym, co dobre i co złe" i odrzucono "pojęcie natury ludzkiej".

Jako najważniejsze zadania dla społeczności UPJP II metropolita krakowski wskazał: pogłębianie wiary, upominanie się o godność ludzkiego rozumu, mądre wracanie do historii Polski i do zobowiązań, które na nas spoczywają oraz dialog ze światem.

W inauguracji roku akademickiego uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

"Czas, w którym rozpoczynamy nowy rok akademicki znów nie jest łatwy, chcemy ciągle przekraczać próg nadziei i wierzymy, że nasza walka z COVID-19 będzie dla nas wszystkich zwycięska" - mówił rektor UPJP II ks. prof. Robert Tyrała. Dziękował całej społeczności za zaangażowanie w pracę w poprzednim roku akademickim. Zachęcał pracowników i studentów do szczepień przeciw COVID-19.

"Ludzie mądrzy są dzisiaj niezwykle potrzebni nie tylko światu, ale także Polsce i Kościołowi. A dialog pomiędzy Kościołem, a światem nauki jest nie tylko niezwykle istotny, ale wręcz konieczny, jest potrzebą chwili" – mówił ks. prof. Tyrała. "Dialog taki opierać się powinien na prawdzie i zawsze ma być służbą" - podkreślił.

Na uczelni jest obecnie ponad 3 tys. studentów i doktorantów. Zajęcia odbywać się będą w formule hybrydowej. Jak zapowiedział rektor w listopadzie UPJP II przejdzie międzynarodową wizytację watykańskiej agencji ds. ewaluacji i promocji jakości uniwersytetów i wydziałów kościelnych, a siedem dyscyplin naukowych wiosną 2022 zostanie poddanych ewaluacji. "Mamy nadzieję, że nie tylko utrzymamy wysoką ocenę w tych dyscyplinach, w których nadajemy doktoraty, ale także dwie kolejne do nich dołączą" – powiedział rektor.

Dodał, że w dniu 8 grudnia obchodzone będzie 40-lecia ustanowienie Papieskiej Akademii Teologicznej przez Jana Pawła II, a w styczniu 625-rocznica założenia Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej.

Piotr Ćwik odczytał list od prezydenta, w który Andrzej Duda życzył społeczności UPJP2, by "rok akademicki przebiegał bez zakłóceń". "Uczelnie pełnią szczególną społeczną rolę, a ich misja pozostaje niezmienna od stuleci: poszukiwanie prawdy, coraz lepsze rozumienie mechanizmów i zjawisk rządzących światem przyrody, badanie i opis ludzkiej aktywności to tylko niektóre najważniejsze zadania instytucji naukowych. Należy do nich także kształcenie elity i przekazywanie młodym pokoleniom akademickiego etosu" – podkreślił Andrzej Duda. Zapewnił, że z uwagą śledzi debatę o przyszłości badan naukowych i studiów w Polsce. "Liczę na to, że zbliżająca się ewaluacja okaże się przedsięwzięciem obiektywnie określającym jakość i dorobek instytucji naukowych" – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki w liście przedstawionym przez wojewodę Łukasza Kmitę wyraził nadzieję, że uczelnie wrócą do sposobu funkcjonowania sprzed pandemii i relacji mistrz-uczeń. Dodał, że już wkrótce będzie można obserwować efekty opracowanego przez MEN "pakietu wolności akademickiej". "Jestem przekonany, że to dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki" – podkreślił premier. Dodał, że zależy mu na współpracy uczelni z biznesem oraz na realizacji badań na poziomie międzynarodowym.

Sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki mówił, że "żyjemy w czasach, kiedy pojęcie prawdy zostało spostponowane" i "wykluczone z obiegu naukowego", a zyskało miano "narracji". Zapewnił, że MEN będzie wspierać te uczelnie i "miejsca kultu nauki i prawdy, które przysługują się nie w perspektywie doraźnych korzyści materialnych, ale odgrywają fundamentalną rolę w wymiarze aksjologicznym".

Wykład inauguracyjny wygłosił doktor honoris causa UPJPII Carl A. Anderson z zakonu Rycerzy Kolumba.(PAP)


 

POLECANE
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

IKEA Polska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku gorące
IKEA Polska nominowana do "Biologicznej Bzdury Roku"

Tytuły Biologicznej Bzdury Roku przyznaje popularyzujący naukę biolog i bloger prowadzący blog „To tylko teoria” Łukasz Sakowski. Dziś ogłosił nominację dla IKEA Polska.

Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność z ostatniej chwili
Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność

Premier Węgier Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują z ostatniej chwili
Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują

W 2020 roku 21,9 mln z 81,9 mln mieszkańców Niemiec miało pochodzenie migracyjne. Z czego 62 procent urodziło się poza granicami Niemiec, a 38 procent przyszło na świat w Niemczech jako potomkowie migrantów pierwszej generacji...

REKLAMA

Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie

Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
 Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie
/ Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska - Public domain

Otwarcie roku akademickiego poprzedziła msza św. odprawiona w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Abp Marek Jędraszewski w homilii zaznaczył, że dziś "marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie". "Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary + jakby Boga nie było+, ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas +post-prawdy+, w epoce, w której pragnie budować się bardzo często sukces polityczny i poparcie społeczeństwa opierając swój program na fake newsach, a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach" – pytał abp Jędraszewski.

Podkreślił, że nic nie może upokarzać bardziej człowieka niż "jego niemoralne życie", wynikające z tego, że odwraca się od Boga. "To z tego odwrócenia się od Boga, ludzie czynią to, czego czynić się nie godzi" – mówił metropolita krakowski i przywołując słowa św. Pawła zwrócił uwagę na związki homoseksualne kobiet i mężczyzn, "którzy żyjąc właśnie tak zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa".

Abp Jędraszewski mówił, że ludzie odwracają się od Jezusa, a ich życie staje się "jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu", bo - jak pisał papież w "Pamięci i tożsamości" - "odrzucono Boga jako Stwórcę i jako źródło stanowienia o tym, co dobre i co złe" i odrzucono "pojęcie natury ludzkiej".

Jako najważniejsze zadania dla społeczności UPJP II metropolita krakowski wskazał: pogłębianie wiary, upominanie się o godność ludzkiego rozumu, mądre wracanie do historii Polski i do zobowiązań, które na nas spoczywają oraz dialog ze światem.

W inauguracji roku akademickiego uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

"Czas, w którym rozpoczynamy nowy rok akademicki znów nie jest łatwy, chcemy ciągle przekraczać próg nadziei i wierzymy, że nasza walka z COVID-19 będzie dla nas wszystkich zwycięska" - mówił rektor UPJP II ks. prof. Robert Tyrała. Dziękował całej społeczności za zaangażowanie w pracę w poprzednim roku akademickim. Zachęcał pracowników i studentów do szczepień przeciw COVID-19.

"Ludzie mądrzy są dzisiaj niezwykle potrzebni nie tylko światu, ale także Polsce i Kościołowi. A dialog pomiędzy Kościołem, a światem nauki jest nie tylko niezwykle istotny, ale wręcz konieczny, jest potrzebą chwili" – mówił ks. prof. Tyrała. "Dialog taki opierać się powinien na prawdzie i zawsze ma być służbą" - podkreślił.

Na uczelni jest obecnie ponad 3 tys. studentów i doktorantów. Zajęcia odbywać się będą w formule hybrydowej. Jak zapowiedział rektor w listopadzie UPJP II przejdzie międzynarodową wizytację watykańskiej agencji ds. ewaluacji i promocji jakości uniwersytetów i wydziałów kościelnych, a siedem dyscyplin naukowych wiosną 2022 zostanie poddanych ewaluacji. "Mamy nadzieję, że nie tylko utrzymamy wysoką ocenę w tych dyscyplinach, w których nadajemy doktoraty, ale także dwie kolejne do nich dołączą" – powiedział rektor.

Dodał, że w dniu 8 grudnia obchodzone będzie 40-lecia ustanowienie Papieskiej Akademii Teologicznej przez Jana Pawła II, a w styczniu 625-rocznica założenia Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej.

Piotr Ćwik odczytał list od prezydenta, w który Andrzej Duda życzył społeczności UPJP2, by "rok akademicki przebiegał bez zakłóceń". "Uczelnie pełnią szczególną społeczną rolę, a ich misja pozostaje niezmienna od stuleci: poszukiwanie prawdy, coraz lepsze rozumienie mechanizmów i zjawisk rządzących światem przyrody, badanie i opis ludzkiej aktywności to tylko niektóre najważniejsze zadania instytucji naukowych. Należy do nich także kształcenie elity i przekazywanie młodym pokoleniom akademickiego etosu" – podkreślił Andrzej Duda. Zapewnił, że z uwagą śledzi debatę o przyszłości badan naukowych i studiów w Polsce. "Liczę na to, że zbliżająca się ewaluacja okaże się przedsięwzięciem obiektywnie określającym jakość i dorobek instytucji naukowych" – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki w liście przedstawionym przez wojewodę Łukasza Kmitę wyraził nadzieję, że uczelnie wrócą do sposobu funkcjonowania sprzed pandemii i relacji mistrz-uczeń. Dodał, że już wkrótce będzie można obserwować efekty opracowanego przez MEN "pakietu wolności akademickiej". "Jestem przekonany, że to dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki" – podkreślił premier. Dodał, że zależy mu na współpracy uczelni z biznesem oraz na realizacji badań na poziomie międzynarodowym.

Sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki mówił, że "żyjemy w czasach, kiedy pojęcie prawdy zostało spostponowane" i "wykluczone z obiegu naukowego", a zyskało miano "narracji". Zapewnił, że MEN będzie wspierać te uczelnie i "miejsca kultu nauki i prawdy, które przysługują się nie w perspektywie doraźnych korzyści materialnych, ale odgrywają fundamentalną rolę w wymiarze aksjologicznym".

Wykład inauguracyjny wygłosił doktor honoris causa UPJPII Carl A. Anderson z zakonu Rycerzy Kolumba.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe