Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.


 

POLECANE
Ruszył Narodowy Marsz Papieski upamiętniający 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki z ostatniej chwili
Ruszył Narodowy Marsz Papieski upamiętniający 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

Kilka tysięcy osób wyruszyło w sobotę z Placu Zamkowego w Warszawie w Narodowym Marszu Papieskim pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj", który jest częścią obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy przejdą do sanktuarium ks. Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie mszę św. odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Znana aktorka dołącza do popularnego programu TVN z ostatniej chwili
Znana aktorka dołącza do popularnego programu TVN

Julia Kamińska – aktorka znana z takich seriali jak "Brzydula", "Na wspólnej" czy "Na dobre i na złe" niebawem dołączy do śniadaniówki "Dzień Dobry TVN". 

Oto co nas czeka w najbliższych dniach. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Oto co nas czeka w najbliższych dniach. IMGW wydał komunikat

W najbliższy weekend pogoda będzie stabilna; będzie słonecznie i ciepło, a niebo będzie bezchmurne - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Elon Musk wyśmiał tekst żony Radosława Sikorskiego z ostatniej chwili
Elon Musk wyśmiał tekst żony Radosława Sikorskiego

"Nie mogę przestać się śmiać" – pisze na platformie X Elon Musk, do wpisu dołączając fragment artykułu napisanego dla "The Atlantic" przez żonę Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum.

Dłonie jakby trzymały ten sznurek. Relacja nurka, który wyłowił ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki gorące
"Dłonie jakby trzymały ten sznurek". Relacja nurka, który wyłowił ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- Około godziny 17-tej – pisze Laskowski - (…) przy czwartym przęśle tamy włocławskiej wydobyłem zwłoki księdza Jerzego Popiełuszko - pisze Henryk Laskowski, płetwonurek, który brał udział w poszukiwaniach i wydobyciu ciała zamordowanego przez komunistów bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ukraina w NATO? Rosja zabiera głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO? Rosja zabiera głos

Przyjęcie Ukrainy do NATO uniemożliwi polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu, a także doprowadzi do jego eskalacji – poinformowało w sobotę rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, o czym donosi Reuters.

Decyzje PKW ws. sprawozdań finansowych partii. Nowe informacje z ostatniej chwili
Decyzje PKW ws. sprawozdań finansowych partii. Nowe informacje

Sędzia Sylwester Marciniak poinformował PAP, że wyznaczył termin posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej na poniedziałek 28 października. PKW będzie dyskutować o sprawozdaniach partii za 2023 r., jednak nie jest przesądzone, że zapadną ostateczne decyzje ws. największych ugrupowań, w tym PiS.

Nieoficjalnie: Tak doszło do tragicznego karambolu na S7 z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tak doszło do tragicznego karambolu na S7

W nocy z piątku na sobotę na trasie S7 pod Gdańskiem doszło do tragicznego karambolu. 4 osoby nie żyją (w tym dzieci), a kilkanaście zostało rannych. Radio Gdańsk zdradziło nieoficjalne, pierwsze ustalenia po wypadku. 

Polska nie została poinformowana o tajnych aspektach planu Zełenskiego z ostatniej chwili
Polska nie została poinformowana o tajnych aspektach planu Zełenskiego

Trwają dyskusje w związku z przedstawieniem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "planu zwycięstwa" w wojnie z Rosją. Niejawne załączniki do planu przedstawione zostały tylko niektórym partnerom Kijowa. Polska nie znalazła się w tym gronie.

Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych z ostatniej chwili
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych

Po zderzeniu 18 samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni został zatrzymany kierujący pojazdem ciężarowym, który najechał na tył poprzedzających pojazdów. W karambolu, do którego doszło między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe, zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

REKLAMA

Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

W 2021 roku PGE Polska Grupa Energetyczna skupiła się na realizacji działań nakreślonych w Strategii, którą koncern przyjął rok wcześniej. Jej istotą jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz ze zmianami w PGE zmieni się polska energetyka. Koncern odgrywa bowiem w systemie kluczową rolę. Transformacja PGE to też szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów.
 Transformacja PGE szansą dla polskiej gospodarki

Strategia PGE opiera się na trzech filarach: produkcji energii przyjaznej dla środowiska, rozwoju nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.

Pierwszy filar koncern realizuje poprzez budowę morskich farm wiatrowych, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne oraz wykorzystaniu na większą skalę gazu ziemnego jako źródła energii.

Morskie farmy wiatrowe

PGE razem z partnerem biznesowym – duńską firmą Ørsted buduje na polskim Bałtyku Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza wytworzona w niej energia popłynie do polskich domów już w 2026 roku. Inwestycja PGE to największy projekt morskiej farmy wiatrowej, jaka powstaje obecnie na Morzu Bałtyckim.

PGE realizuje także samodzielny projekt Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. W tym roku PGE zawarła m.in. umowę o przyłączenie jej do sieci przesyłowej farmy. Powstanie ona już we wczesnych latach 30.

PGE sprzedała także Tauronowi i Enei udziały w czterech spółkach projektowych, których celem jest uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm morskich. Największe polskie podmioty energetyczne będą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE zrealizuje trzy projekty we współpracy z Eneą i jeden z Tauronem.

Transformacja PGE to szansa na rozwój dla polskich firm i samorządów. Szacuje się, że w rozwoju farm wiatrowych mogą wziąć udział firmy z 77 sektorów gospodarki. W strefie nadbrzeżnej musi też powstać infrastruktura związana z obsługą morskich elektrowni. Dla samorządów jest to szansa na modernizację portów, zwiększenie przychodów oraz wspólną realizację z potężnym partnerem biznesowym projektów użytecznych społecznie. Przykładowo w Ustce prawdopodobnie powstanie baza serwisowa farm wiatrowych, co wiąże się z rozbudową lokalnego portu i budową obwodnicy miasta.

Energia ze słońca

Grupa PGE planuje w najbliższych latach budowę farm fotowoltaicznych. Posiada obecnie blisko 3 tysiące ha gruntów nadających się do budowy tego typu instalacji. Mogą na nich powstać farmy o łącznej mocy ok. 2 GW. Firma wygrała też aukcje na realizację farm PV o łącznej mocy 19 MW. W 2021 roku uzyskała również pozwolenia na budowę farm o łącznej mocy blisko 200 MW.

Inwestycje gazowe

Odnawialne źródła energii charakteryzują się większą w porównaniu do konwencjonalnych niestabilnością, dlatego też PGE planuje uzupełnić swój przyszły portfel energetyczny o bloki gazowe, które m.in będą stanowić zabezpieczenie (tzw. back-up) dla morskich farm wiatrowych. W listopadzie władze grupy wmurowały kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszych w Europie bloków gazowych przy Elektrowni Dolna Odra. Moc instalacji wyniesie 1,4 GW. Będzie gotowa do użytku już przed końcem 2023 roku.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Gaz ziemny, uznawany powszechnie za czyste paliwo, zastąpi zresztą węgiel we wszystkich elektrociepłowniach należących do Grupy. W 2021 roku firma rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach oraz wybrała wykonawców kotłowni rezerwowo-szczytowych w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. W Gdańsku w tym miesiącu ruszyły z kolei pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, które będą zasilane zieloną energią elektryczną.

Nowy Bełchatów

Dziś rejon bełchatowski kojarzy się z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią zasilaną tym paliwem. Strategia PGE zakłada, że ten obraz znacząco się zmieni. W 2036 roku w elektrowni Bełchatów wyłączony zostanie ostatni blok węglowy. Co w zamian? PGE stawia na zielone inwestycje w regionie. Tylko do 2030 roku przeznaczy na ich realizację blisko 5 mld zł. Wśród nich znajdą się: farmy wiatrowe o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

PGE otworzyła również w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). W centrum można zdobyć kwalifikacje z zakresu nowoczesnych technologii i umożliwiające podjęcie pracy w powstających właśnie zawodach, głównie z zakresu odnawialnych źródeł energii. We wrześniu 2021 roku naukę w CRK na kwalifikacyjnych kursach zawodowych rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

W 2022 roku w Bełchatowie powstanie też Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Centrum jest odpowiedzią na rosnące odpady z energetyki, w tym także odnawialnej. PGE chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki, a także odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zielone usługi

PGE w odpowiedzi na oczekiwania klientów uruchomiła również możliwość zakupu energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. W 2021 roku PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii z 49 dużymi klientami biznesowymi na łączną moc 2350 GW. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe