Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców

W środę 28 września na Nabrzeżu Dworzec Drzewny znajdującego się na terenie Port Gdański Eksploatacja odbyła się konferencja prasowa Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, poświęcona importowi węgla realizowanego przez Grupę PGE. Na miejscu obecny był także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski / fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

W czasie konferencji w porcie trwał proces rozładunku 42 tys. ton węgla kamiennego, który przypłynął do Polski z Kolumbii. Zazwyczaj czas transportu węgla z Kolumbii do Polski trwa około trzech tygodni. Węgiel po przybyciu do portu i rozładunku jest przesiewany. Po przesianiu około 30–40% węgla stanowi groszek i orzech, natomiast reszta to miał, który trafia do elektrowni bądź elektrociepłowni. 

„Najbardziej preferujemy węgiel kolumbijski”

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił w czasie wydarzenia, że Polska Grupa Energetyczna sprowadza węgiel z różnych państw, ale najbardziej preferowany jest ten kolumbijski, ponieważ jego parametry są najbardziej zbliżone do węgla, który uprzednio sprowadzano do Polski ze Wschodu

PGE planuje w okresie lipiec–kwiecień sprowadzić do kraju 10 mln ton węgla. W tym roku kalendarzowym będzie to około 8 mln ton. Osiem milionów ton węgla energetycznego to wolumen, który w 2021 roku został zaimportowany z Rosji do naszego kraju. Zatem PGE Paliwa w całości wypełni tę lukę, która powstała po nałożeniu sankcji na węgiel z Rosji. Do tej pory PGE sprowadziła już 4 mln ton węgla. Co miesiąc do polskich portów wpływać będzie około miliona ton tego surowca. 

– Polska Grupa Energetyczna za pośrednictwem swojej wyspecjalizowanej spółki PGE Paliwa, a także innych spółek realizuje konsekwentnie specjalne zadanie nałożone na naszą grupę mające na celu zasypanie tej dziury, która powstała na rynku węgla kamiennego w Polsce po ogłoszeniu embarga na import węgla z Rosji – mówił prezes PGE. 

– Nasz węgiel jest węglem wysokiej jakości o wysokiej wartości opałowej. Jest badany w porcie nadania i porcie odbioru przez niezależne międzynarodowe certyfikowane laboratoria. Każdy transport jest potwierdzony niezależnym certyfikatem – podkreślił Wojciech Dąbrowski i dodał, że parametry węgla kolumbijskiego sprowadzanego przez PGE są najbardziej zbliżone do parametrów węgla rosyjskiego. 

Jakie będą ceny węgla?

Prezes PGE przypomniał również, że PGE Paliwa rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół czy ośrodków zdrowia), przedsiębiorców oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Minimalny wolumen zamówienia to 25 ton. 

– Chciałbym zwrócić się z apelem do samorządów, do lokalnych włodarzy. W czerwcu wysłaliśmy zapytania do wszystkich ciepłowni w Polsce z ofertą sprzedaży dla nich węgla. Ponownie w lipcu zwróciliśmy się do prawie 3 tys. gmin w Polsce z taką samą ofertą. W ostatnich dniach po raz kolejny zwracamy się do samorządów: węgiel można nabyć w Polskiej Grupie Energetycznej. Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go dalej swoim mieszkańców, w gminach, gdzie ten węgiel jest potrzebny – zaapelował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie Wiadomości
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie

W wieżowcu w Kijowie doszło do wybuchu. W wyniku wybuchu doszło do pożaru

Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego Wiadomości
Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego

Kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele konserwatywnej opozycji i Kościoła katolickiego, zebrało się w niedzielę w stolicy Malty, Valetcie, w proteście przeciwko planom zliberalizowania prawa aborcyjnego - podała agencja Reutera, podkreślając, że był to największy protest od lat w tym kraju. Obecnie zabieg przerwania ciąży jest na Malcie całkowicie zakazany.

Niemieckie media o podłym faulu niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów Wiadomości
Niemieckie media o "podłym faulu" niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów

Niemiecki Bild am Sonntag nie pozostawia na niemieckiej minister obrony suchej nitki.

Zamiast Norymbergi uściski dłoni?. Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki Wiadomości
"Zamiast Norymbergi uściski dłoni?". Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Ołeksij Daniłow, bardzo mocno wypowiedział się na temat ostatniej propozycji złożonej przez prezydenta Francji – Emmanuela Macrona.

Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego Wiadomości
Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego

Europoseł solidarnej Polski Patryk Jaki był gościem programu "Polski punkt widzenia" w Telewizji Trwam.

Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO] Wiadomości
Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO]

Kamery uchwyciły Wojciecha Szczęsnego po meczu z Francją. Bramkarz reprezentacji Polski pocieszał swojego płaczącego syna.

Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka Wiadomości
Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda – uczestniczył w uroczystościach z okazji Dnia Górnika, które zostały połączone z 40. rocznicą rozpoczęcia wydobycia węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości Silesia. Transmisja online 20.00 Wiadomości
[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości "Silesia". Transmisja online 20.00

Koncert Niepodległości „Silesia” to 46 edycja projektu realizowanego od 15 lat w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wydarzenie zainaugurowało w 2009 roku.

Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej Wiadomości
Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej

Zakończył się mecz 1/8 finałów MŚ w Katarze. Reprezentacja Polski ostatecznie przegrała z Francją 1-3. Dla biało-czerwonych jedynego gola zdobył Robert Lewandowski.

Andrzej Duda w KWK Pniówek: Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi Wiadomości
Andrzej Duda w KWK Pniówek: "Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi"

Musimy realizować zmiany zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, aby ich koszt był do udźwigniecie dla ludzi – powiedział w niedzielę w KWK Pniówek w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął udział również Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe