Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie

Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.
kard. Pietro Parolin, abp Tomasz Grysa Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie
kard. Pietro Parolin, abp Tomasz Grysa / PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obok głównego konsekratora i współkonsekratorów – abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego – 1 listopada w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu obecni byli m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, delegacja Konferencji Episkopatu Madagaskaru oraz biskupi z Polski i zagranicy. 

- W uroczystość Wszystkich Świętych archidiecezja poznańska, czyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, raduje się z racji święceń biskupich abp. Tomasza Grysy, kapłana naszej archidiecezji – powiedział na początku uroczystości przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Przypomniał, że abp. Tomasz Grysa święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. - Niech Maryja, Matka Kościoła będzie dla ciebie, Drogi Arcybiskupie, Mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego, wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości – życzył abp Gądecki nowemu arcybiskupowi. 

Słowa abp. Grysy

- Adoro te devote latens Deitas – Adoruję pobożnie skryte bóstwo twe – te słowa św. Tomasza z Akwinu czynię dziś moimi, uwielbiając Chrystusa, Najwyższego Kapłana, który powołuje słabych ludzi, aby wraz z Nim byli pasterzami ludu Bożego. I jak niegdyś posłał dwunastu apostołów na głoszenie Ewangelii, tak teraz zechciał uczynić mnie następcą apostołów i włączyć do kolegium biskupów, aby Ewangelia była głoszona aż po krańce ziemi, aż po Madagaskar i okoliczne wyspy – mówił na zakończenie uroczystości abp Tomasz Grysa. 

Arcybiskup podziękował papieżowi Franciszkowi za to, że obdarzył go zaufaniem, mianując swoim przedstawicielem i powierzając posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach

Abp Grysa podkreślił, że jego herb biskupi jest środkiem przekazu, który opowiada o tym, jak Bóg objawia się człowiekowi, najpierw przez rzeczy stworzone. - Gwiazda czternastoramienna to gwiazda z Betlejem, umieszczona w Grocie Narodzenia Chrystusa Pana, do której pielgrzymują chrześcijanie z całego świata – mówił arcybiskup Grysa.

Podkreślił, że gwiazda czternastoramienna oznacza Tego, w którym spełniły się obietnice dane królowi Dawidowi, czyli tajemnicę Wcielenia Chrystusa, który „przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.

Abp Grysa zaznaczył, że Bóg objawia się człowiekowi poprzez spisane słowo na kartach Biblii. Do tego nawiązuje zamieszczona na jego herbie otwarta księga Pisma Świętego, a pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego – A i Ω – to symbol Boga jako praprzyczyny i celu ostatecznego wszechrzeczy. 

Pelikan karmiący swe pisklęta, będącym starożytnym symbolem Eucharystii, to kolejny element jego herbu. - Ponieważ pelikany często opierają dziób na piersi, w wyobraźni ludowej pojawiło się przekonanie, że pelikan dziobem otwiera swą pierś, aby nakarmić młode własną krwią – stwierdził.

Zaznaczył, że biały pelikan na czerwonym tle nawiązuje do dwóch promieni, które św. Faustyna Kowalska ujrzała w wizji utrwalonej na obrazie Miłosierdzia Bożego. 

Homilia kard. Parolina

W homilii kard. Pietro Parolin nawiązał do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Wszystkich Świętych, która wskazuje na temat świętości, osiągalnej dla wszystkich. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do przedstawicieli papieskich wygłoszone w 2019 r., by byli oni mężami Bożymi, by „byli ludźmi Kościoła z gorliwością apostolską, ludźmi papieża i pojednania, ludźmi inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory”.

- Drogi Księże Prałacie Tomaszu, Błogosławieństwa i Dekalog przedstawiony przez papieża Franciszka niech więc będą dla Ciebie najbardziej konkretną pomocą, zawsze pod ręką, dla weryfikacji kierunku twoich kroków, abyś mógł zobaczyć, czy na niezliczone dobrodziejstwa i łaski Pana jesteś w stanie odpowiadać hojnie i wytrwale, z tą radością, która rodzi się ze świadomości, że ofiarowałeś swoje życie, aby nieść naszym braciom Chrystusa, to znaczy Zbawienie, Drogę, Prawdę i Życie – mówił kard. Parolin, zwracając się do abp. Grysy.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nawiązał też do herbu biskupiego abp. Grysy, w którego centrum znalazł się pelikan. Jak podkreślił kard. Parolin, to symbole miłości Chrystusa do dusz ludzkich, wyrażonej darem Jego Krwi w Eucharystii

Przekonywał, że reprezentowanie Kościoła i papieża, szerzenie jego nauczania, promowanie pokoju to wspaniała i delikatna misja, do której nowy arcybiskup przygotowywał się od dawna, służąc w nuncjaturach apostolskich na całym świecie. 

Kard. Parolin zwrócił też uwagę, że Madagaskar, gdzie podejmie swoją posługę abp Grysa, jest krajem borykającym się z różnymi problemami, zwłaszcza ubóstwem, procesami pustynnienia i wylesiania. Katolicy stanowią tam około 20 proc. ludności, ale „Kościół katolicki cieszy się znacznym szacunkiem, będąc uznawanym za autorytet moralny również przez niekatolików ze względu na jego zaangażowanie w sektorze edukacji, zdrowia i w dziełach charytatywnych”.

Mówiąc o zadaniach, jakie powinien podjąć nuncjusz apostolski na Madagaskarze, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wskazał na „nawiązanie owocnego dialogu z innymi wyznaniami religijnymi, aby połączyć siły dla wspólnego dobra i określić punkty współpracy, z poszanowaniem prerogatyw każdego z nich, wolności religijnej i praw Kościoła”.

Goście uroczystości

W uroczystości przyjęcia sakry biskupiej uczestniczyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Obecni byli delegaci Konferencji Episkopatu Madagaskaru: bp Marie Fabien Raharilamboniaina, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru, bp George Varkey, bp Zygmunt Robaszkiewicz, oraz biskupi z zagranicy: bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, emerytowany biskup pomocniczy Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie oraz osobisty wysłannik Patriarchy, bp Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional w Brazylii, bp Peter Bürcher, emerytowany biskup Reykjaviku, a także bp Francis Xavier Yu Soo Il OFM, emerytowany biskup polowy Korei.

W uroczystości udział wzięli bp Szymon Stułkowski, ordynariusz diecezji płockiej, bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, abp Józef Kowalczyk, abp senior gnieźnieński, oraz poznańscy biskupi pomocniczy: bp Grzegorz Balcerek, bp Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak

Do ołtarza abp Tomasz Grysa udał się w asyście dwóch prezbiterów: ks. proboszcza Tomasza Bulińskiego oraz ks. proboszcza Zbigniewa Szlachetki

Podczas uroczystości list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. Listy gratulacyjne nadesłało wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz pracowników nuncjatur. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele świata nauki i kultury oraz rodzina, krewni i przyjaciele abp. Grysy.

Uroczystość była transmitowana przez TVP Poznań, Telewizję Trwam, Radio Emaus i rozgłośnię radiową na Madagaskarze, a także na profilu społecznościowym w Internecie. 

Historia życia i posługi

Abp Tomasz Grysa urodził się 16 października 1970 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1995-1997 był wikariuszem parafii farnej pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie, studiując jednocześnie na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1997-2001 kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Równolegle odbywał studia z nauk dyplomatycznych na Papieskiej Akademii Kościelnej.

1 lipca 2001 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, w której został powołany na następujące placówki: 2001-2003: Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej w Rosji; 2003-2008: Nuncjatura Apostolska w Indiach i Nepalu; 2008-2011: Nuncjatura Apostolska w Belgii i Luksemburgu; 2011-2013: Nuncjatura Apostolska w Meksyku; 5 2013-2016: Nuncjatura Apostolska w Brazylii; 2016-2019: Stałe Przedstawicielstwo Obserwacyjne Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku; 2019-2022: Delegatura Apostolska w Jerozolimie i Palestynie oraz Nuncjatura Apostolska w Izraelu i na Cyprze.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubikonu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach i na wyspie Réunion 27 września br.

msz / Poznań


 

POLECANE
Rozbawieni polscy europosłowie. Zalewska zabrała głos z ostatniej chwili
Rozbawieni polscy europosłowie. Zalewska zabrała głos

Na portalu X "Szkło kontaktowe" zamieściło nagranie z trójką rozbawionych polskich eurodeputowanych. Materiał wideo z Joanną Scheuring-Wielgus i Anną Zalewska, a także Robertem Biedroniem wywołało poruszenie.

Młody działacz PO zasłynął z nagrania na Campusie. Teraz otrzymał prestiżowe stanowisko z ostatniej chwili
Młody działacz PO zasłynął z nagrania na Campusie. Teraz otrzymał prestiżowe stanowisko

Radny KO Mikołaj Wasiewicz zasłynął kontrowersyjnym filmem z Campusu Polska. Teraz został inspektorem ds. komunikacji w starostwie pruszkowskim.

Niemcy przyznają: Ten program okazał się niewypałem z ostatniej chwili
Niemcy przyznają: Ten program okazał się niewypałem

Niemcy zaskoczyli się małą liczbą wniosków o tak zwaną "Kartę Szans" dla imigrantów. W ten sposób władze w Berlinie chciały przekonać fachowców do zatrudnienia w ich kraju.

Rządzący coraz gorzej oceniani przez Polaków. Najnowszy sondaż CBOS z ostatniej chwili
Rządzący coraz gorzej oceniani przez Polaków. Najnowszy sondaż CBOS

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS niemal połowa Polaków źle ocenia działalność Sejmu. Wzrosło też niezadowolenie z pracy Senatu.

Zapłakana Doda przekazała smutną wiadomość. Nie przeżyję tego z ostatniej chwili
Zapłakana Doda przekazała smutną wiadomość. "Nie przeżyję tego"

Media obiegła smutna wiadomość o problemach polskiej gwiazdy Doroty Rabczewskiej, znanej pod pseudonimem Doda.

Polacy wycofują pieniądze z PPK. Alarmujące dane z ostatniej chwili
Polacy wycofują pieniądze z PPK. Alarmujące dane

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w drugim kwartale tego roku Polacy wypłacili z PPK 498 mln zł. W tym samym okresie w 2022 r. wypłacono zaledwie 139 mln zł, a w 2023 r. – 400 mln zł. Biorąc pod uwagę okres od początku tego roku, z PPK wycofano prawie 1 mld zł. To rekord.

Kto opuści rosyjski konsulat w Poznaniu? Rzecznik MSZ podał konkretną liczbę dyplomatów z ostatniej chwili
Kto opuści rosyjski konsulat w Poznaniu? Rzecznik MSZ podał konkretną liczbę dyplomatów

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński poinformował, kto opuści rosyjski konsulat w Poznaniu. Podkreślił on, że pracownicy nie otrzymają akredytacji.

Kłamstwa, dezinformacja, manipulacja. Macierewicz o raporcie komisji przedstawionym w MON z ostatniej chwili
"Kłamstwa, dezinformacja, manipulacja". Macierewicz o raporcie komisji przedstawionym w MON

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował dzisiaj, że specjalny zespół negatywnie ocenił działanie podkomisji smoleńskiej we wszystkich badanych aspektach: gospodarności, legalności, celowości oraz rzetelności. Zapowiedział wnioski do prokuratury.

z ostatniej chwili
„Szlachetny Piątek” – pozytywna alternatywa dla „Tęczowego Piątku”

Po kilku latach przerwy, inicjatywa „Tęczowy Piątek” wraca do polskich szkół. W ramach tego projektu, promowanego przez środowiska LGBT, dzieci i młodzież mają być zaznajamiane z treściami dotyczącymi homoseksualizmu, zachęcane do coming outów, a także informowane, że płeć nie zależy od biologii, lecz od subiektywnego odczucia. Brak stosowania preferowanych zaimków jest natomiast przedstawiany jako przejaw „transfobii”.

W Niemczech brakuje mieszkań, ale wiele stoi pustych bo klimat tylko u nas
W Niemczech brakuje mieszkań, ale wiele stoi pustych "bo klimat"

W Niemczech występuje ogromny niedobór tanich mieszkań na wynajem. Badania zlecone przez bliską związkom zawodowym fundacje Hans Böckler Stiftung wskazują na niedobór od 700 000 do kilku milionów mieszkań socjalnych w 2023 roku. Ostatni raz takie zapotrzebowanie miało miejsce 20 lat temu. Zdaniem niemieckich ekspertów nowe mieszkania budowane są w Niemczech zbyt wolno i przez te opóźnienia problem pogłębia się z roku na rok.

REKLAMA

Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie

Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.
kard. Pietro Parolin, abp Tomasz Grysa Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie
kard. Pietro Parolin, abp Tomasz Grysa / PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obok głównego konsekratora i współkonsekratorów – abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego – 1 listopada w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu obecni byli m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, delegacja Konferencji Episkopatu Madagaskaru oraz biskupi z Polski i zagranicy. 

- W uroczystość Wszystkich Świętych archidiecezja poznańska, czyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, raduje się z racji święceń biskupich abp. Tomasza Grysy, kapłana naszej archidiecezji – powiedział na początku uroczystości przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Przypomniał, że abp. Tomasz Grysa święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. - Niech Maryja, Matka Kościoła będzie dla ciebie, Drogi Arcybiskupie, Mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego, wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości – życzył abp Gądecki nowemu arcybiskupowi. 

Słowa abp. Grysy

- Adoro te devote latens Deitas – Adoruję pobożnie skryte bóstwo twe – te słowa św. Tomasza z Akwinu czynię dziś moimi, uwielbiając Chrystusa, Najwyższego Kapłana, który powołuje słabych ludzi, aby wraz z Nim byli pasterzami ludu Bożego. I jak niegdyś posłał dwunastu apostołów na głoszenie Ewangelii, tak teraz zechciał uczynić mnie następcą apostołów i włączyć do kolegium biskupów, aby Ewangelia była głoszona aż po krańce ziemi, aż po Madagaskar i okoliczne wyspy – mówił na zakończenie uroczystości abp Tomasz Grysa. 

Arcybiskup podziękował papieżowi Franciszkowi za to, że obdarzył go zaufaniem, mianując swoim przedstawicielem i powierzając posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach

Abp Grysa podkreślił, że jego herb biskupi jest środkiem przekazu, który opowiada o tym, jak Bóg objawia się człowiekowi, najpierw przez rzeczy stworzone. - Gwiazda czternastoramienna to gwiazda z Betlejem, umieszczona w Grocie Narodzenia Chrystusa Pana, do której pielgrzymują chrześcijanie z całego świata – mówił arcybiskup Grysa.

Podkreślił, że gwiazda czternastoramienna oznacza Tego, w którym spełniły się obietnice dane królowi Dawidowi, czyli tajemnicę Wcielenia Chrystusa, który „przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.

Abp Grysa zaznaczył, że Bóg objawia się człowiekowi poprzez spisane słowo na kartach Biblii. Do tego nawiązuje zamieszczona na jego herbie otwarta księga Pisma Świętego, a pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego – A i Ω – to symbol Boga jako praprzyczyny i celu ostatecznego wszechrzeczy. 

Pelikan karmiący swe pisklęta, będącym starożytnym symbolem Eucharystii, to kolejny element jego herbu. - Ponieważ pelikany często opierają dziób na piersi, w wyobraźni ludowej pojawiło się przekonanie, że pelikan dziobem otwiera swą pierś, aby nakarmić młode własną krwią – stwierdził.

Zaznaczył, że biały pelikan na czerwonym tle nawiązuje do dwóch promieni, które św. Faustyna Kowalska ujrzała w wizji utrwalonej na obrazie Miłosierdzia Bożego. 

Homilia kard. Parolina

W homilii kard. Pietro Parolin nawiązał do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Wszystkich Świętych, która wskazuje na temat świętości, osiągalnej dla wszystkich. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do przedstawicieli papieskich wygłoszone w 2019 r., by byli oni mężami Bożymi, by „byli ludźmi Kościoła z gorliwością apostolską, ludźmi papieża i pojednania, ludźmi inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory”.

- Drogi Księże Prałacie Tomaszu, Błogosławieństwa i Dekalog przedstawiony przez papieża Franciszka niech więc będą dla Ciebie najbardziej konkretną pomocą, zawsze pod ręką, dla weryfikacji kierunku twoich kroków, abyś mógł zobaczyć, czy na niezliczone dobrodziejstwa i łaski Pana jesteś w stanie odpowiadać hojnie i wytrwale, z tą radością, która rodzi się ze świadomości, że ofiarowałeś swoje życie, aby nieść naszym braciom Chrystusa, to znaczy Zbawienie, Drogę, Prawdę i Życie – mówił kard. Parolin, zwracając się do abp. Grysy.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nawiązał też do herbu biskupiego abp. Grysy, w którego centrum znalazł się pelikan. Jak podkreślił kard. Parolin, to symbole miłości Chrystusa do dusz ludzkich, wyrażonej darem Jego Krwi w Eucharystii

Przekonywał, że reprezentowanie Kościoła i papieża, szerzenie jego nauczania, promowanie pokoju to wspaniała i delikatna misja, do której nowy arcybiskup przygotowywał się od dawna, służąc w nuncjaturach apostolskich na całym świecie. 

Kard. Parolin zwrócił też uwagę, że Madagaskar, gdzie podejmie swoją posługę abp Grysa, jest krajem borykającym się z różnymi problemami, zwłaszcza ubóstwem, procesami pustynnienia i wylesiania. Katolicy stanowią tam około 20 proc. ludności, ale „Kościół katolicki cieszy się znacznym szacunkiem, będąc uznawanym za autorytet moralny również przez niekatolików ze względu na jego zaangażowanie w sektorze edukacji, zdrowia i w dziełach charytatywnych”.

Mówiąc o zadaniach, jakie powinien podjąć nuncjusz apostolski na Madagaskarze, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wskazał na „nawiązanie owocnego dialogu z innymi wyznaniami religijnymi, aby połączyć siły dla wspólnego dobra i określić punkty współpracy, z poszanowaniem prerogatyw każdego z nich, wolności religijnej i praw Kościoła”.

Goście uroczystości

W uroczystości przyjęcia sakry biskupiej uczestniczyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Obecni byli delegaci Konferencji Episkopatu Madagaskaru: bp Marie Fabien Raharilamboniaina, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru, bp George Varkey, bp Zygmunt Robaszkiewicz, oraz biskupi z zagranicy: bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, emerytowany biskup pomocniczy Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie oraz osobisty wysłannik Patriarchy, bp Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional w Brazylii, bp Peter Bürcher, emerytowany biskup Reykjaviku, a także bp Francis Xavier Yu Soo Il OFM, emerytowany biskup polowy Korei.

W uroczystości udział wzięli bp Szymon Stułkowski, ordynariusz diecezji płockiej, bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, abp Józef Kowalczyk, abp senior gnieźnieński, oraz poznańscy biskupi pomocniczy: bp Grzegorz Balcerek, bp Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak

Do ołtarza abp Tomasz Grysa udał się w asyście dwóch prezbiterów: ks. proboszcza Tomasza Bulińskiego oraz ks. proboszcza Zbigniewa Szlachetki

Podczas uroczystości list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. Listy gratulacyjne nadesłało wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz pracowników nuncjatur. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele świata nauki i kultury oraz rodzina, krewni i przyjaciele abp. Grysy.

Uroczystość była transmitowana przez TVP Poznań, Telewizję Trwam, Radio Emaus i rozgłośnię radiową na Madagaskarze, a także na profilu społecznościowym w Internecie. 

Historia życia i posługi

Abp Tomasz Grysa urodził się 16 października 1970 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1995-1997 był wikariuszem parafii farnej pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie, studiując jednocześnie na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1997-2001 kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Równolegle odbywał studia z nauk dyplomatycznych na Papieskiej Akademii Kościelnej.

1 lipca 2001 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, w której został powołany na następujące placówki: 2001-2003: Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej w Rosji; 2003-2008: Nuncjatura Apostolska w Indiach i Nepalu; 2008-2011: Nuncjatura Apostolska w Belgii i Luksemburgu; 2011-2013: Nuncjatura Apostolska w Meksyku; 5 2013-2016: Nuncjatura Apostolska w Brazylii; 2016-2019: Stałe Przedstawicielstwo Obserwacyjne Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku; 2019-2022: Delegatura Apostolska w Jerozolimie i Palestynie oraz Nuncjatura Apostolska w Izraelu i na Cyprze.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubikonu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach i na wyspie Réunion 27 września br.

msz / Poznań



 

Polecane
Emerytury
Stażowe