32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

20 listopada górnicy węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud miedzi, rud cynku i ołowiu, soli, siarki, gazu i ropy naftowej oraz energetycy i elektronicy przybyli do Częstochowy, by wziąć udział w organizowanej przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" branżowej pielgrzymce na Jasną Górę. Wydarzenie miało miejsce po raz 32.
 32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę
/ pixabay.com

- Będziemy się modlić o to, aby wreszcie rządzący zrozumieli, że polski skarb, polskie dobro narodowe, jakim jest węgiel kamienny, jakim jest węgiel brunatny, jakimi są inne kopaliny, które znajdują się (...) w naszym kraju, aby one służyły społeczeństwu. Dość już opowiadania o zamykaniu kopalń - mówił przewodniczący KSGiE Jarosław Grzesik przed rozpoczęciem uroczystości.

Po godzinie 10. zgromadzeni przed Kościołem pw. św. Barbary, pątnicy wyruszyli ku Jasnej Górze. Tam, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, obecne delegacje złożyły kwiaty. Następnie odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Wydarzeniem wieńczącym dzień była Msza Święta koncelebrowana w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (Cudownego Obrazu).

Podczas pielgrzymki wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, iż zwłaszcza ostatnio, w dobie zawirowań gospodarczo-politycznych dotykających cały świat, rola surowców wydobywanych przez górników wzrosła.

- Ziemia przez Boga nam dana jest po to, byśmy ją wypełniali ludzkim życiem, ale i po to, byśmy przetwarzali jej zasoby pracą naszych rąk. W roku bieżącym, jak nigdy dotąd, dostrzegliśmy, jak bardzo w życiu człowieka ważny jest gaz, ropa, węgiel czy inne bogactwa ziemi - zauważył witając pielgrzymów ojciec Jan Zinówko, paulin i były górnik.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej ksiądz Jacek Kiciński.

- Bóg z miłości stworzył ten świat i ten świat dał (...) pod naszą, ludzką opiekę. (...) My, jako ludzie, mamy nad tym światem panować, ale zgodnie z wolą Boga, to znaczy - mamy ten świat czynić lepszym i piękniejszym, a nie ten świat niszczyć i degradować. Bóg dał nam dobra naturalne, które mają nam pomagać, by człowiek żył bezpiecznie i rozwijał się szczęśliwie - stwierdził duchowny.

Podkreślił, że praca górników - ciężka i niebezpieczna - wpisuje się w troskę o świat powierzony człowiekowi przez Boga.

- Wydobywane przez Was surowce, a zwłaszcza węgiel, ropa i gaz, zaspokajają nasze ludzkie potrzeby. Obecny czas sprawia, że Wasza praca bywa niekiedy bardzo trudna, ponad ludzkie siły. I w tym wszystkim należy pamiętać o człowieku. Jesteśmy bowiem ludźmi, którzy mają swoje rodziny, swoje domy i swoich bliskich - zaznaczył.

Zwracając się do pracowników kopalń, docenił ich codzienny wysiłek i nieustanne narażanie się na niebezpieczeństwo. Przypomniał o znaczeniu wiary w chwilach trudnych.

- Dziękujemy Wam za Wasz trud, Wasze poświęcenie i Waszą determinację. To właśnie Wasza praca sprawia, że wiele razy musicie ryzykować życiem i często wiąże się to z dramatami wielu rodzin i wielu małżeństw, zwłaszcza gdy przychodzi nagła, nieoczekiwana śmierć albo trwałe kalectwo. (...) Właśnie w takich (...) sytuacjach, niebezpiecznych, jakże ważną rolę odgrywa wiara w Boga. Wiara w Boga to zaufanie Bożej Opatrzności - powiedział kaznodzieja.

Podziękował też za świadectwo wiary, jakim jest pielgrzymowanie na Jasną Górę.

Oprawę muzyczną XXXII Pielgrzymki Górników na Jasną Górę zapewniła Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom" imienia Józefa Słodczyka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie Wiadomości
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie

W wieżowcu w Kijowie doszło do wybuchu. W wyniku wybuchu doszło do pożaru

Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego Wiadomości
Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego

Kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele konserwatywnej opozycji i Kościoła katolickiego, zebrało się w niedzielę w stolicy Malty, Valetcie, w proteście przeciwko planom zliberalizowania prawa aborcyjnego - podała agencja Reutera, podkreślając, że był to największy protest od lat w tym kraju. Obecnie zabieg przerwania ciąży jest na Malcie całkowicie zakazany.

Niemieckie media o podłym faulu niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów Wiadomości
Niemieckie media o "podłym faulu" niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów

Niemiecki Bild am Sonntag nie pozostawia na niemieckiej minister obrony suchej nitki.

Zamiast Norymbergi uściski dłoni?. Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki Wiadomości
"Zamiast Norymbergi uściski dłoni?". Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Ołeksij Daniłow, bardzo mocno wypowiedział się na temat ostatniej propozycji złożonej przez prezydenta Francji – Emmanuela Macrona.

Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego Wiadomości
Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego

Europoseł solidarnej Polski Patryk Jaki był gościem programu "Polski punkt widzenia" w Telewizji Trwam.

Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO] Wiadomości
Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO]

Kamery uchwyciły Wojciecha Szczęsnego po meczu z Francją. Bramkarz reprezentacji Polski pocieszał swojego płaczącego syna.

Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka Wiadomości
Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda – uczestniczył w uroczystościach z okazji Dnia Górnika, które zostały połączone z 40. rocznicą rozpoczęcia wydobycia węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości Silesia. Transmisja online 20.00 Wiadomości
[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości "Silesia". Transmisja online 20.00

Koncert Niepodległości „Silesia” to 46 edycja projektu realizowanego od 15 lat w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wydarzenie zainaugurowało w 2009 roku.

Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej Wiadomości
Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej

Zakończył się mecz 1/8 finałów MŚ w Katarze. Reprezentacja Polski ostatecznie przegrała z Francją 1-3. Dla biało-czerwonych jedynego gola zdobył Robert Lewandowski.

Andrzej Duda w KWK Pniówek: Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi Wiadomości
Andrzej Duda w KWK Pniówek: "Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi"

Musimy realizować zmiany zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, aby ich koszt był do udźwigniecie dla ludzi – powiedział w niedzielę w KWK Pniówek w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął udział również Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe