W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
Świat w którym żyjemy jest światem popkultury. Mieszkańcy całego globu w kinach oglądają popisy tych samych bohaterów, sztuka przeplata się z rozrywką, a młodzież historii uczy się zarówno przy pomocy książek, jak i filmów, czy gier komputerowych. Czy można, a może wręcz trzeba, promować Polskę i jej historię przy pomocy popkultury? Na te pytania odpowiedzi udzielić ma najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Ladies and gentlemen, panie i panowie – wielkimi krokami nadchodzi jedna z największych imprez sportowych naszych czasów – piłkarski mundial. W święcie tym bierze udział również polska reprezentacja, a kibice rozochoceni dobrym występem w Mistrzostwach Europy i w eliminacjach marzą o medalu. #24 numer „Tygodnika Solidarność” poświęcamy w znacznej mierze piłce nożnej.
„Proszę państwa! Bomba w górę i ruuuuszyły! ” – tymi charakterystycznymi słowami wita kibiców spiker wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Tej wiosny, poza tradycyjnymi warszawskimi gonitwami, ruszył też wyścig po fotel prezydenta Warszawy – możemy przeczytać w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. Tego typu wyścigi ruszyły w całej Polsce, zbliżają się bowiem wybory samorządowe, którymi nasz tygodnik będzie się w najbliższym czasie zajmował ze szczególnym zainteresowaniem.
– Przez ponad 25 lat Polska była bodaj największym w Europie bazarem z przemysłem na sprzedaż. Motywy wykupu polskiego przemysłu były różne; osłabienie konkurencji, przejęcie co bardziej perspektywicznych zakładów czy chęć przejęcia gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach – pisze we wstępniaku do najnowszego (#21) numery „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny.
Kupiliśmy dla Polski tysiące bezcennych dzieł, w tym Rembrandta i prawa do dzieł ukradzionych. Sam „Portret młodzieńca” Rafaela to dziesiątki milionów dolarów, a może setki. To była dla mnie oczywista decyzja – mówi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.
Zachęcamy czytelników Tygodnika Solidarność i portalu tysol.pl do podpisywania się pod petycją, którą skierowaliśmy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zwracamy się z prośbą o przyznanie polskiego obywatelstwa dla Alfiego Evansa! Chcesz dołączyć? Podpisz się!
Michał Ossowski, redaktor naczelny Tygodnika Solidarność, złożył w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy petycję z prośbą o nadanie Alfiemu Evansowi polskiego obywatelstwa, co umożliwłoby mu dalsze leczenie.
Młodzi ludzie skupieni wokół akcji #RespectUs robią w zakresie promocji polskiej historii i polskiej polityki historycznej oraz polskiej racji stanu więcej niż instytucje państwa, dysponując daleko mniejszymi środkami. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć ich pracę
„Wielokrotnie słyszałem, że zawiodłem swoje środowisko i że kiedyś za to wszystko odpowiem w odpowiedni sposób i w odpowiednim trybie, a przecież nie naruszyłem prawa ani nie zachowałem się nieetycznie” - O przyczynach spektakularnego wystąpienia ze stowarzyszenia sędziów Iustitia, środowiskowym ostracyzmie, doświadczeniu zawodowym i sensie zmian w wymiarze sprawiedliwości z sędzią Arkadiuszem Cichockim, prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach, rozmawia Przemysław Jarasz.
3 kwietnia 1981 r. ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”, który osiągnął nakład 500 tys. egzemplarzy.
– Nigdy nie pracowaliśmy w święta. Wielkanoc to czas święty, który celebrujemy z rodziną. Nie wyobrażam sobie koncertować w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast w tym roku po raz pierwszy od 20 lat zrobiliśmy wyjątek, gdyż okazja też jest szczególna. W Poniedziałek Wielkanocny będziemy brać udział w koncercie papieskim na rynku w Wadowicach. Transmitować go będzie TVP. Ale wcześniej, w Niedzielę, zagramy z orkiestrą na Mszy świętej rezurekcyjnej. Jak co roku, tradycyjnie o 6 rano – mówią Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W konkursie o Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wśród tegorocznych laureatów znalazła się nasza koleżanka, niedawna dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Izabela Kozłowska, której dwa artykuły pt.: „Postrach rodziców” oraz „Bo jesteś zmęczona” zamieszczone w „TS” zdobyły uznanie jury. Gala wręczania nagród odbyła się w siedzibie SDP 21 marca 2018 r. Gratulujemy!
„Oskarżeniom o polski antysemityzm przeczy rozkwit życia żydowskiego w Polsce. Od 1989 roku dziesiątki żydowskich fundacji, festiwali, konferencji naukowych na stałe wpisały się w nasz krajobraz” - pisze Jakub Pacan.
Dla wszystkich członków NSZZ "Solidarność" zainteresowanych prenumeratą cyfrowej wersji Tygodnika Solidarność przedstawiamy krótką instrukcję pobrania oraz instalacji naszej aplikacji.
„Historycy dworscy ancien régime’u spreparowali rzeczywiste przyczyny i wykoślawili obraz antysemickich czystek kadrowych. Na symbol Marca ’68 wylansowali dwa nazwiska – Gomułkę i Moczara. Ze szkodą dla prawdy pozostaje natomiast w cieniu Wojciech Jaruzelski. Potulny wykonawca dyrektyw partii, bezwzględny w tropieniu i eliminowaniu „naleciałości żydowskich” w wojsku” – pisze Zbigniew Branach. Tematem numeru najnowszego Tygodnika Solidarność jest Marzec ’68.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej wybrano nowego redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność. Został nim Michał Ossowski - związany z "Solidarnością" od 13 lat, od 2015 roku prezes spółki Tysol, która z ramienia Związku Zawodowego wydaje Tygodnik Solidarność. "Chciałbym, aby Tygodnik pod moją redakcją był pismem wyrazistym i bezkompromisowym" - zapowiedział redaktor. Dotychczas obowiązki redaktora naczelnego pełniła Ewa Zarzycka.
Do 2006 roku Żydzi otrzymali od Niemców 35 miliardów euro odszkodowań. Co roku Niemcy płacą im w formie odszkodowań, dodatków do emerytur i rent 370 milionów euro. W tym samym czasie Polska otrzymała tylko miliard euro. Wraca temat reparacji. Niemcy mają pełną świadomość, że sprawa jest niezałatwiona – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.