Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
„Próba ucieczki od odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców od zawsze wzbudzała sprzeciw. Społeczne inicjatywy powstające w Polsce obalają półprawdy, manipulacje i kłamstwa światowego myślenia o bolesnej przeszłości” - pisze Izabela Kozłowska w artykule: „Społecznicy wyręczają państwo”, który otwiera temat numeru.
Mamy rynek pracownika? Nic z tych rzeczy. Jeśli jesteś osobą, która przetoczyła 50 lat, dalej musisz się liczyć z tym, że po zwolnieniu nie znajdziesz pracy. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych statystyk. Tematem numeru jest bezrobocie seniorów.
„Polska przypomina białą plamę na mapie śródlądowych, wodnych szlaków transportowych. Powoli jednak dołączamy do pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej, które zdecydowanie wcześniej obudziły się z transportowego letargu” - pisze Szymon Woźniak. Tematem numeru jest planowana rozbudowa żeglugi śródlądowej w Polsce.
- Zmiana na stanowisku premiera dla wielu wyborców PiS może okazać się zupełnie niezrozumiała. Albo prezes PiS wie znacznie więcej niż my wszyscy i Mateusz Morawiecki jest remedium na dopiero nadchodzące problemy, albo PiS właśnie wsadziło sobie kij w szprychy - pisze w najnowszym Tygodniku Solidarność Maciej Chudkiewicz. Projekt okładki znanego grafika Wojciecha Korkucia
Dziennikarze i pracownicy Tygodnika Solidarność i Tysol.pl dowieźli w ramach akcji "Szlachetna Paczka" prezenty samotnemu mieszkańcowi Jarosłąwia na Podkarpaciu
W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.
Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy, rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy – pierwszego w historii szefa instytucji dialogu niebędącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach przyszedł czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z szefem Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.
„Już za rok będziemy się zastanawiać, czym dla Polski było ostatnie 100 lat. Będziemy po raz kolejny podkreślać, że wolność, dla wielu z nas będąca wartością najwyższą, nie jest dana raz na zawsze. Będziemy wspominać niepodległościowe zrywy, walkę o wolny kraj i palić znicze. Dziś jednak, w 99. rocznicę odzyskania niepodległości, spójrzmy, gdzie jesteśmy teraz” – proponuje zastępca redaktora naczelnego TS Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru jest 99 rocznica odzyskania niepodległości.
- Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan - Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Projekt okładki numeru przygotował znany grafik Wojciech Korkuć
29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Dramatopisarz, eseista, autor sztuk scenicznych, a także tłumacz poezji francuskiej. Zmarł w 1998 roku.
Trzeba było 5 lat dyskusji, przerzucania argumentów, zbierania podpisów, ulicznych protestów, podpisywania porozumień, żeby poeksperymentować na Polakach. Żeby część musiała dłużej pracować, a niekiedy żebrać o pomoc w opiece społecznej. Bo byli i tacy, którzy po wydłużeniu wieku nie mogli dobić do emerytalnej przystani, a pracę zwyczajnie stracili. Teraz wracamy do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Polacy się cieszą, ale i boją kolejnych zmian. Tematem numeru najnowszego TS jest reforma systemu emerytalnego.
Funkcję objął 1 września. Chudkiewicz jest dziennikarzem od lat związanym z tą gazetą. Pracę w "TS" rozpoczął w 2009 roku. Dotychczas w Tygodniku odpowiadał za tematykę gospodarczą, obecnie zajmuje się głównie kwestiami politycznymi.
„To niezgodne z konstytucją” – ta fraza często pojawia się w retoryce stosowanej przez opozycję, krytykującą kolejne pomysły rządu. Czy jednak owa – uświęcana niemal – obecna konstytucja, o której mówi się, że została napisana przez elity dla elit, rzeczywiście powinna dalej stanowić filar polskiego państwa? Prezydent Andrzej Duda i NSZZ Solidarność mówią w tej kwestii jednym głosem: potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej.
Niedawna oprawa kibiców Legii Warszawa przypominająca światu niemieckie zbrodnie na cywilach podczas Powstania Warszawskiego, na nowo wywołała dyskusję na temat odszkodowania dla Polski za zniszczenia poniesione w II wojnie światowej.
"Elity III RP widzimy jak w soczewce w Sądzie Najwyższym, to te same elity, które od dwudziestu paru lat próbowały decydować co się w Polsce dzieje. Teraz wchodzą w spór kompetencyjny z władzami wybranymi demokratycznie i próbują pokazywać, że dalej mają coś do powiedzenia, próbują przekonać nas, że mają racje i to do nich należy monopol na to jak ma wyglądać rzeczywistość w Polsce. Ja uważam że ich czas się skończył i w tym sporze to Prezydent ma rację" - mówił publicysta "Tygodnika Solidarność".
Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą – to słynne powiedzenie idealnie pasuje do aktualnej sytuacji w szeregach opozycji, gdzie toczy się gra o tron.
„Reforma sądownictwa staje się faktem. Mimo dramatycznych, a czasem komicznych sprzeciwów totalnej opozycji oraz ludzi, którzy wyszli na ulicę, PiS przegłosowało zaplanowane zmiany. Czekając na podpis prezydenta, zastanawiamy się: co naprawdę nas czeka i dlaczego opór niektórych środowisk jest tak wielki?” - pisze Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru są niedawno przyjęte ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.
O zawłaszczaniu marki Solidarności, antyrządowej aktywności Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka, pomocy socjalnej dla byłych związkowców – między innymi o tym w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność opowiada Jan Olszewski, były premier rządu RP, adwokat i publicysta.