Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

„Rosja zastosowała swoją broń gazową w energetycznej wojnie z Unią Europejską. Na razie na jednym odcinku frontu, odcinając od 27 kwietnia dostawy gazu do Bułgarii i Polski, ponieważ oba państwa odmówiły zgody na płatności w rublach” – pisze Teresa Wójcik. O gazowym szantażu Rosji przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

To rozwiązanie narzucone jednostronnie przez Rosję dekretem Putina z 31 marca. Trzeba się liczyć z tym, że może to być początek ataku gazowego Putina na całą Europę. Tym bardziej Europa nie może pozwolić Rosji, aby jej bezpieczeństwo energetyczne stało się grą o sumie zerowej. Polska wezwała partnerów z Unii Europejskiej, aby nałożyli natychmiastowe daleko idące sankcje nie tylko na rosyjski sektor ropy, ale przede wszystkim na gaz ziemny z Rosji. Czyli do odebrania Kremlowi broni gazowej. Polskie wezwanie pojawiło się na niedawnym spotkaniu europejskich ministrów ds. energii w Brukseli poświęconym reakcji na decyzję Rosji o odcięciu dostaw gazu do Bułgarii i Polski od 27 kwietnia. Gazprom twierdzi, że oba państwa nie zapłaciły w kwietniu należności w rublach, zgodnie z jednostronną i bezprawną decyzją o zmianie waluty w dokonywaniu płatności. Dla większości państw UE terminy płatności upływają w drugiej połowie maja. To dla relacji z Gazpromem będą „godziny prawdy”. 


O powyborczej sytuacji we Francji z publicystą, pisarzem, ekspertem fundacji Ambitna Polska, dyrektorem wykonawczym Projektu Konsens Marcinem Giełzakiem rozmawia Jakub Pacan. 

Polska i Francja mają wspólne interesy i należy o nich rozmawiać, ale na zasadzie qui pro quo. Przykładowo: nas interesuje energia atomowa, Francja jest największym europejskim graczem. Dla nich byłby to świetny biznes. Interesuje nas TGV, od wielu lat pojawiają się enuncjacje na ten temat. Francja ma potężny przemysł zbrojeniowy, możemy kupować od nich sprzęt. Problem zaczyna się na poziomie pytania, czym ma być UE i czym ma być NATO. Jeżeli Francja chce budować Europę dwóch prędkości, gdzie Polska ma być poza kręgiem prawdziwie decyzyjnym, to mamy fundamentalny spór.

„Rosjanie wierzą w Putina. I jego wojnę z ukraińskim faszyzmem” – twierdzi Wojciech Kulecki.


Rosjanie nie chcą przyjąć do wiadomości, że na Ukrainie ich wojska dopuszczają się zbrodni wojennych. Gwałty i strzelanie do cywilów, w tym dzieci, dopuszczają – w końcu pod Mariupolem, Donieckiem czy Charkowem toczy się wojna z odradzającym się europejskim faszyzmem, którego ostrze skierowane jest w Moskwę, serce słowiańskiej cywilizacji. Putin broni tej cywilizacji – i czy się prezydent komu podoba, czy nie, trzeba go wspierać, inaczej Rosji nie będzie. Tak jak już prawnie nie ma Ukrainy. Szansę mają jedynie ci, których „Rosja wywiozła korytarzami humanitarnymi do Rosji”.

„W górach wysokich śmierć jest świetlista” – o Wandzie Rutkiewicz pisze Agnieszka Żurek.

„Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wyjść tak wysoko" – powiedział Jan Paweł II do Wandy Rutkiewicz, która zdobyła Mount Everest 16 października 1978 r., w dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Sejm ustanowił rok 2022 rokiem największej polskiej himalaistki. 13 maja 1992 roku, w rocznicę zamachu na życie św. Jana Pawła II, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, wybitna zdobywczyni gór została w nich na zawsze. Nigdy nie odnaleziono jej ciała, co pozwoliło matce Wandy do końca życia utrzymywać, że córka żyje w jednym z buddyjskich klasztorów w Himalajach, ponieważ zawiódł ją świat, w którym przebywała dotychczas.

A co jeszcze w numerze? 

– „Dziś Ukraina, jutro Mołdawia?” – mówi Wojciech Konończuk, wicedyrektor
Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem 
– „Debata po staremu” – Jakub Pacan o polskiej polityce po dwóch miesiącach wojny 
– „Fala uzwiązkowienia w sieci Starbucks” Teresa Wójcik 
– „Musk przejmuje Twittera, ale urośnie mu konkurencja” Wojciech Kulecki 
– „Dzień zwycięstwa, maj zielony” – Agnieszka Żurek o Dniu Zwycięstwa w PRL i ZSRR 
– „W chaosie też jest porządek” – Bartosz Boruciak rozmawia z Tomaszem Dąbrowskim, muzykiem, kompozytorem, trębaczem 
– „Rozkosz, iluzja i bezgraniczny mrok” – Paweł Gabryś-Kurowski o książce „Silva Rerum III”
– „Praca to też służba bliźnim” – Barbara Michałowska o jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa
– „VII: Nie kradnij” prof. Marek Jan Chodakiewicz
– „Strajkują w Sofidelu!” Barbara Michałowska 
– „Ogromne wyzwanie dla nauczycieli” – Barbara Michałowska o spotkaniu przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” z członkami organizacji ETUCE (European Trade Union Committee for Education), zrzeszającej europejskie związki zawodowe nauczycieli, oraz amerykańskiej organizacji EI (Education International).
SPORT: „Mino Raiola nie żyje” Łukasz Bobruk i „Najsilniejsza policjantka należy do Solidarności” Barbara Michałowska 

 


 

POLECANE
Spięcie w koalicji? Projekt ustawy o związkach partnerskich nie był uzgodniony z PSL polityka
Spięcie w koalicji? "Projekt ustawy o związkach partnerskich nie był uzgodniony z PSL"

– Pani minister Kotula powiedziała, że nareszcie mamy ustawę rządową, (ale) nie jest to ustawa rządowa, bo ona na razie zawisła na stronach RCL-u (...) To jest ustawa, którą zgłosiła pani minister Kotula i obwieściła, niezgodnie z prawdą, że jest to ustawa rządowa – twierdzi wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski odnosząc się do ustawy dot. związków partnerskich.

Były prezydent Estonii: Scholz osobiście zablokował udział Polski gorące
Były prezydent Estonii: Scholz osobiście zablokował udział Polski

Dlaczego na spotkaniu, w którym wziął udział sekretarz obrony USA Lloyd Austin oraz partnerzy z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, nie było Polski? "Powiedziano mi, że Scholz osobiście zablokował udział Polski" – pisze były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

Ekspert Instytutu Maxa Plancka: Ukraina może mieć silniejsze roszczenia wobec polskiego Podkarpacia niż wobec Krymu i Donbasu Wiadomości
Ekspert Instytutu Maxa Plancka: "Ukraina może mieć silniejsze roszczenia wobec polskiego Podkarpacia niż wobec Krymu i Donbasu"

"Według historycznych kryteriów etniczno-językowych i religijnych, które są zazwyczaj uznawane za kluczowe w tworzeniu narodów, Ukraina może mieć silniejsze roszczenia do części polskich Karpat niż do Krymu czy Donbasu" – pisze Chris Hann z niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Nowe stanowisko dla Morawieckiego? Jestem gotowy polityka
Nowe stanowisko dla Morawieckiego? "Jestem gotowy"

Były premier Mateusz Morawiecki przekazał dziennikarzom, że jest gotowy objąć przywództwo nad partią Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Pałac Buckingham. Nagła decyzja książęcej pary z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Nagła decyzja książęcej pary

Książęca para podjęła decyzję, która zaskoczyła wielu. Co kryje się za nowym krokiem Harry'ego i Meghan Markle?

Karambol na S7. Jest nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Karambol na S7. Jest nowy komunikat prokuratury

– We krwi kierowcy nie stwierdzono żadnych środków psychoaktywnych – poinformował w niedzielę rzecznik prokuratury okręgowej w Gdańsku.

To cios dla polskich badań. Rząd wstrzymuje finansowanie statku Oceania Wiadomości
"To cios dla polskich badań". Rząd wstrzymuje finansowanie statku "Oceania"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wstrzymało finansowanie statku badawczego "Oceania". – To ogromny cios dla polskich badań polarno-morskich, w których Polska znajduje się w ścisłej światowej czołówce – mówi prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN.

Nie żyje ks. infułat Jerzy Bryła Wiadomości
Nie żyje ks. infułat Jerzy Bryła

W wieku 96 lat w sobotę wieczorem zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchoniemych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ogromne zaskoczenie. Flick zdecydował ws. Szczęsnego Wiadomości
Ogromne zaskoczenie. Flick zdecydował ws. Szczęsnego

Wojciech Szczęsny będzie musiał poczekać na swój debiut w FC Barcelonie, mimo gotowości do gry. Decyzja Hansiego Flicka wywołuje zaskoczenie w Hiszpanii.

Znany youtuber Budda aresztowany. Szokująca relacja Wardęgi z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" aresztowany. Szokująca relacja Wardęgi

Sylwester Wardęga opowiedział o sytuacji związanej z Kamilem L. "Buddą", do której miało dojść podczas wakacji w 2023 roku.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

„Rosja zastosowała swoją broń gazową w energetycznej wojnie z Unią Europejską. Na razie na jednym odcinku frontu, odcinając od 27 kwietnia dostawy gazu do Bułgarii i Polski, ponieważ oba państwa odmówiły zgody na płatności w rublach” – pisze Teresa Wójcik. O gazowym szantażu Rosji przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

To rozwiązanie narzucone jednostronnie przez Rosję dekretem Putina z 31 marca. Trzeba się liczyć z tym, że może to być początek ataku gazowego Putina na całą Europę. Tym bardziej Europa nie może pozwolić Rosji, aby jej bezpieczeństwo energetyczne stało się grą o sumie zerowej. Polska wezwała partnerów z Unii Europejskiej, aby nałożyli natychmiastowe daleko idące sankcje nie tylko na rosyjski sektor ropy, ale przede wszystkim na gaz ziemny z Rosji. Czyli do odebrania Kremlowi broni gazowej. Polskie wezwanie pojawiło się na niedawnym spotkaniu europejskich ministrów ds. energii w Brukseli poświęconym reakcji na decyzję Rosji o odcięciu dostaw gazu do Bułgarii i Polski od 27 kwietnia. Gazprom twierdzi, że oba państwa nie zapłaciły w kwietniu należności w rublach, zgodnie z jednostronną i bezprawną decyzją o zmianie waluty w dokonywaniu płatności. Dla większości państw UE terminy płatności upływają w drugiej połowie maja. To dla relacji z Gazpromem będą „godziny prawdy”. 


O powyborczej sytuacji we Francji z publicystą, pisarzem, ekspertem fundacji Ambitna Polska, dyrektorem wykonawczym Projektu Konsens Marcinem Giełzakiem rozmawia Jakub Pacan. 

Polska i Francja mają wspólne interesy i należy o nich rozmawiać, ale na zasadzie qui pro quo. Przykładowo: nas interesuje energia atomowa, Francja jest największym europejskim graczem. Dla nich byłby to świetny biznes. Interesuje nas TGV, od wielu lat pojawiają się enuncjacje na ten temat. Francja ma potężny przemysł zbrojeniowy, możemy kupować od nich sprzęt. Problem zaczyna się na poziomie pytania, czym ma być UE i czym ma być NATO. Jeżeli Francja chce budować Europę dwóch prędkości, gdzie Polska ma być poza kręgiem prawdziwie decyzyjnym, to mamy fundamentalny spór.

„Rosjanie wierzą w Putina. I jego wojnę z ukraińskim faszyzmem” – twierdzi Wojciech Kulecki.


Rosjanie nie chcą przyjąć do wiadomości, że na Ukrainie ich wojska dopuszczają się zbrodni wojennych. Gwałty i strzelanie do cywilów, w tym dzieci, dopuszczają – w końcu pod Mariupolem, Donieckiem czy Charkowem toczy się wojna z odradzającym się europejskim faszyzmem, którego ostrze skierowane jest w Moskwę, serce słowiańskiej cywilizacji. Putin broni tej cywilizacji – i czy się prezydent komu podoba, czy nie, trzeba go wspierać, inaczej Rosji nie będzie. Tak jak już prawnie nie ma Ukrainy. Szansę mają jedynie ci, których „Rosja wywiozła korytarzami humanitarnymi do Rosji”.

„W górach wysokich śmierć jest świetlista” – o Wandzie Rutkiewicz pisze Agnieszka Żurek.

„Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wyjść tak wysoko" – powiedział Jan Paweł II do Wandy Rutkiewicz, która zdobyła Mount Everest 16 października 1978 r., w dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Sejm ustanowił rok 2022 rokiem największej polskiej himalaistki. 13 maja 1992 roku, w rocznicę zamachu na życie św. Jana Pawła II, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, wybitna zdobywczyni gór została w nich na zawsze. Nigdy nie odnaleziono jej ciała, co pozwoliło matce Wandy do końca życia utrzymywać, że córka żyje w jednym z buddyjskich klasztorów w Himalajach, ponieważ zawiódł ją świat, w którym przebywała dotychczas.

A co jeszcze w numerze? 

– „Dziś Ukraina, jutro Mołdawia?” – mówi Wojciech Konończuk, wicedyrektor
Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem 
– „Debata po staremu” – Jakub Pacan o polskiej polityce po dwóch miesiącach wojny 
– „Fala uzwiązkowienia w sieci Starbucks” Teresa Wójcik 
– „Musk przejmuje Twittera, ale urośnie mu konkurencja” Wojciech Kulecki 
– „Dzień zwycięstwa, maj zielony” – Agnieszka Żurek o Dniu Zwycięstwa w PRL i ZSRR 
– „W chaosie też jest porządek” – Bartosz Boruciak rozmawia z Tomaszem Dąbrowskim, muzykiem, kompozytorem, trębaczem 
– „Rozkosz, iluzja i bezgraniczny mrok” – Paweł Gabryś-Kurowski o książce „Silva Rerum III”
– „Praca to też służba bliźnim” – Barbara Michałowska o jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa
– „VII: Nie kradnij” prof. Marek Jan Chodakiewicz
– „Strajkują w Sofidelu!” Barbara Michałowska 
– „Ogromne wyzwanie dla nauczycieli” – Barbara Michałowska o spotkaniu przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” z członkami organizacji ETUCE (European Trade Union Committee for Education), zrzeszającej europejskie związki zawodowe nauczycieli, oraz amerykańskiej organizacji EI (Education International).
SPORT: „Mino Raiola nie żyje” Łukasz Bobruk i „Najsilniejsza policjantka należy do Solidarności” Barbara Michałowska 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe