Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos

W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. – Współpraca polsko-brytyjska jest jednym z wzorowych przykładów, jak można budować jedność państw wolnego świata – mówił Błaszczak.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami / fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt, jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim, żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej

– podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dodał, że żołnierze polscy i ze Zjednoczonego Królestwa wspólnie ćwiczą ramię w ramię, budując operacyjność, wzmacniając bezpieczeństwo Polski, a także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że jest szczególnie wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich, właśnie w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą, czyli podkarpackim i lubelskim.

– Wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy, kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy polskie służby były wspierane właśnie przez służby brytyjskie, przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni – oświadczył Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podziękował także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady – jak zaznaczył można by mnożyć.

– Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach NATO-owskiego programu eFP (enhanced Forward Presence), w północno-wschodniej części naszego kraju, o obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego, jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z terytorium Białorusi atakiem hybrydowym przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki. Wtedy wzmacniali polską granicę żołnierze polscy, ale także żołnierze brytyjscy z oddziału inżynieryjnego – zwrócił uwagę szef resortu obrony.

Książę William z wizytą w Polsce

Podziękował także za wsparcie przy osłanianiu lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Jak podkreślił, to „właśnie oddział brytyjski złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, nowy system Sky Sabre jest obecny właśnie tu, w Rzeszowie strzegąc nieba nad Polską, zapewniając bezpieczeństwo przy wsparciu, jakiego wolny świat udziela walczącej, broniącej się Ukrainie”.

Zwracając się do księcia Williama podziękował za owocną współpracę polsko-brytyjską. – Jest ona jednym z przykładów, takich przykładów wzorowych, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to jeszcze raz dziękuję i sądzę, jestem wręcz o tym przekonany, że żołnierze ze Zjednoczonego Królestwa, którzy służą na polskiej ziemi są bardzo miłymi gośćmi, a więc z przyjemnością i z wielką radością witamy kolejnych żołnierzy brytyjskich – zapewnił minister Błaszczak.

Książę Walii o wizycie w Rzeszowie poinformował na swoich oficjalnych kontach w mediach społecznościowych. – Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy – napisał po spotkaniu z żołnierzami na Instagramie i Twitterze. "W imieniu nas wszystkich, dziękuję" - podkreślił brytyjski następca tronu.

Podczas wizyty w Rzeszowie książę William podkreślił: „Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze".

– Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom współpracującym w bliskim i niezwykle ważnym partnerstwie. Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy – mówił książę William cytowany w informacji prasowej ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

– Właśnie dlatego dziś po południu odwiedziłem Rzeszów, aby spotkać się ze stacjonującymi tam oddziałami i wysłuchać ich historii oraz wyrazić uznanie dla ich służby. Jestem poruszony ich pasją i wspólną determinacją w obronie naszej wspólnej wolności – dodał brytyjski następca tronu.

Poinformował, że w środę wieczorem udaje się do punktu pobytowego dla uchodźców w Warszawie, aby zobaczyć na własne oczy, jak przebiegają działania humanitarne i jak ważne jest wsparcie, którego Polki i Polacy w całym kraju udzielają Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Dodał, że w czwartek podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podkreśli "głębokie relacje łączące nasze dwa narody". – I ponownie zapewnię, że nadal Was wspieramy i jesteśmy wdzięczni Polakom – zadeklarował książę William.


 

POLECANE
Niemcy: Bundestag zmienił ustawę zasadniczą. Budżet na wojsko bez ograniczeń z ostatniej chwili
Niemcy: Bundestag zmienił ustawę zasadniczą. Budżet na wojsko bez ograniczeń

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek ustawę zasadniczą, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 mld euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Nie żyje Barbara Skrzypek. Bodnar zabrał głos: Deklaruję wszelkie wsparcie dla prokurator Wrzosek Wiadomości
Nie żyje Barbara Skrzypek. Bodnar zabrał głos: "Deklaruję wszelkie wsparcie dla prokurator Wrzosek"

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar zabrał głos w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Są wyniki sekcji zwłok Barbary Skrzypek z ostatniej chwili
Są wyniki sekcji zwłok Barbary Skrzypek

Ze wstępnych wyników sekcji zwłok wynika, iż powodem śmierci Barbary Skrzypek był rozległy zawał – informuje serwis niezalezna.pl powołując się na prokuratora Norberta Wolińskiego.

Ważny komunikat dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie Wiadomości
Ważny komunikat dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie

Od 2025 roku w Polsce kierowców czekają istotne zmiany w przepisach drogowych. Nowe regulacje mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zaostrzenie kar za najczęstsze wykroczenia. Sprawdź, co się zmieni!

Gazeta Wyborcza kłamała w sprawie Barbary Skrzypek? Nowe fakty Wiadomości
Gazeta Wyborcza kłamała w sprawie Barbary Skrzypek? Nowe fakty

Dziennikarz Gazety Wyborczej Wojciech Czuchnowski twierdził, że współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła Barbara Skrzypek "zeznała, że nie podpisywała Kaczyńskiemu pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników spółki Srebrna". Z opublikowanego dziś protokołu przesłuchania wynika jasno, że zmarła w sobotę Skrzypek mówiła, że przekazała prezesowi pełnomocnictwo.

Tak Kosiniak-Kamysz unikał odpowiedzi na pytania Moniki Rutke ws. śmierci Barbary Skrzypek [VIDEO] tylko u nas
Tak Kosiniak-Kamysz unikał odpowiedzi na pytania Moniki Rutke ws. śmierci Barbary Skrzypek [VIDEO]

W sobotę w wieku 66 lat zmarła Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Komentatorzy zwracają uwagę na warunki przesłuchania, jakiemu poddała ją trzy dni wcześniej prokurator Ewa Wrzosek, w tym niedopuszczenie do przesłuchania pełnomocnika Barbary Skrzypek. Pytania w tej sprawie wicepremierowi Kosiniakowi - Kamyszowi zadała nasza dziennikarka Monika Rutke.

O piciu w pracy, czyli dylematy moralne w Pokoju Socjalnym Wiadomości
"O piciu w pracy", czyli dylematy moralne w Pokoju Socjalnym

W pokoju socjalnym pojawia się element scenografii i inscenizacji. Być może narusza to naszą zasadę nieskrępowanego autentyzmu, ale czego się nie robi dla naszych widzów. O co chodzi, zastanowicie się, jeśli już włączycie odcinek.

Nie żyje Barbara Skrzypek. Prokuratura opublikowała protokół przesłuchania z ostatniej chwili
Nie żyje Barbara Skrzypek. Prokuratura opublikowała protokół przesłuchania

Na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie ukazał się we wtorek po południu protokół przesłuchania Barbary Skrzypek.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

W dniach 19–21 marca 2025 roku w Gdańsku odbędzie się operacja neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej. W związku z tym wprowadzony zostanie zakaz wchodzenia do wody na wybranych odcinkach plaż.

Koalicjanci Benjamina Netanjahu wracają do rządu? Jest oświadczenie Wiadomości
Koalicjanci Benjamina Netanjahu wracają do rządu? Jest oświadczenie

Partia Żydowska Siła ogłosiła we wtorek, że wraca do rządzącej Izraelem koalicji. Ugrupowanie wyszło z rządu w styczniu po zawarciu przez rząd rozejmu w wojnie z Hamasem. We wtorek Izrael wznowił naloty na Strefę Gazy, co z zadowoleniem przyjął lider Żydowskiej Siły Itamar Ben Gwir.

REKLAMA

Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos

W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. – Współpraca polsko-brytyjska jest jednym z wzorowych przykładów, jak można budować jedność państw wolnego świata – mówił Błaszczak.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz książę William podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami / fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt, jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim, żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej

– podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dodał, że żołnierze polscy i ze Zjednoczonego Królestwa wspólnie ćwiczą ramię w ramię, budując operacyjność, wzmacniając bezpieczeństwo Polski, a także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że jest szczególnie wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich, właśnie w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą, czyli podkarpackim i lubelskim.

– Wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy, kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy polskie służby były wspierane właśnie przez służby brytyjskie, przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni – oświadczył Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podziękował także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady – jak zaznaczył można by mnożyć.

– Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach NATO-owskiego programu eFP (enhanced Forward Presence), w północno-wschodniej części naszego kraju, o obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego, jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z terytorium Białorusi atakiem hybrydowym przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki. Wtedy wzmacniali polską granicę żołnierze polscy, ale także żołnierze brytyjscy z oddziału inżynieryjnego – zwrócił uwagę szef resortu obrony.

Książę William z wizytą w Polsce

Podziękował także za wsparcie przy osłanianiu lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Jak podkreślił, to „właśnie oddział brytyjski złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, nowy system Sky Sabre jest obecny właśnie tu, w Rzeszowie strzegąc nieba nad Polską, zapewniając bezpieczeństwo przy wsparciu, jakiego wolny świat udziela walczącej, broniącej się Ukrainie”.

Zwracając się do księcia Williama podziękował za owocną współpracę polsko-brytyjską. – Jest ona jednym z przykładów, takich przykładów wzorowych, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to jeszcze raz dziękuję i sądzę, jestem wręcz o tym przekonany, że żołnierze ze Zjednoczonego Królestwa, którzy służą na polskiej ziemi są bardzo miłymi gośćmi, a więc z przyjemnością i z wielką radością witamy kolejnych żołnierzy brytyjskich – zapewnił minister Błaszczak.

Książę Walii o wizycie w Rzeszowie poinformował na swoich oficjalnych kontach w mediach społecznościowych. – Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy – napisał po spotkaniu z żołnierzami na Instagramie i Twitterze. "W imieniu nas wszystkich, dziękuję" - podkreślił brytyjski następca tronu.

Podczas wizyty w Rzeszowie książę William podkreślił: „Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze".

– Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom współpracującym w bliskim i niezwykle ważnym partnerstwie. Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy – mówił książę William cytowany w informacji prasowej ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

– Właśnie dlatego dziś po południu odwiedziłem Rzeszów, aby spotkać się ze stacjonującymi tam oddziałami i wysłuchać ich historii oraz wyrazić uznanie dla ich służby. Jestem poruszony ich pasją i wspólną determinacją w obronie naszej wspólnej wolności – dodał brytyjski następca tronu.

Poinformował, że w środę wieczorem udaje się do punktu pobytowego dla uchodźców w Warszawie, aby zobaczyć na własne oczy, jak przebiegają działania humanitarne i jak ważne jest wsparcie, którego Polki i Polacy w całym kraju udzielają Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Dodał, że w czwartek podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podkreśli "głębokie relacje łączące nasze dwa narody". – I ponownie zapewnię, że nadal Was wspieramy i jesteśmy wdzięczni Polakom – zadeklarował książę William.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe