Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.
 Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności
/ Osservatore Romano / Wikimedia Commons

Organizatorami konkursu są: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydziałem Studiów nad Rodziną  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zarządem Głównym Stowarzyszenia Penitencjarnego ”PATRONAT” oraz z Kołem Naukowym Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW, Zarząd i członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej, założyli sobie szereg wyzwań, które zamierzamy realizować każdego roku akademickiego. Jednym z nich było zorganizowanie i przeprowadzenie w roku 2021 – Ogólnopolskiego Konkursu dla osób pozbawionych wolności pn. „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia” (z okazji Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, prace napłynęły z ponad 60 zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski. Celem konkursu było upamiętnienie postaci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz stworzenie osadzonym możliwości twórczego wyrażania swoich przemyśleń inspirowanych jego życiem i nauką, poprzez rozbudzanie aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań literackich, patriotyczno-religijnych. Liczymy, że Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, spotka się również z zainteresowaniem ze strony osób pozbawionych wolności. Zachęcając do udziału w konkursie liczymy, że uczestnicy chętnie zaprezentują nam swój talent, wykażą się kreatywnością i wrażliwością. Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: Kat. I, praca plastyczna: „Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp. Dopuszczalny wymiar prac: min. format A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. Kat. II, praca literacka: Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę. 20 maja 2023 r. upływa ostateczny termin nadsyłania prac” - powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studentów i kształcenia UKSW.

Kategorie :

Kategoria I

Praca plastyczna:

„Św. Jan Paweł II Wielki – sylwetka największego Polaka w dziejach naszego narodu” (uczestnicy wykonują prace plastyczne), format dowolny, technika wykonania dowolna, np.: rysunek, malarstwo, grafika itp.  Dopuszczalny wymiar prac: min. format 

A – 4, max 100 cm × 70 cm. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Kategoria II

Praca literacka:

Utwór poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, nawiązujący do historii Jego pontyfikatu, nauczania oraz motta konkursu: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni”. Wiersz, bądź proza powinny być napisane w języku polskim, w maszynopisie lub czytelnym rękopisie. Praca nie powinna przekraczać 2 stron znormalizowanych formatu A – 4.

Każda strona musi być oddzielnie podpisana. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

Terminarz :

20 maja 2023 r. –  ostateczny termin nadsyłania prac.

Do końca czerwca 2023 r. – rozstrzygnięcie konkursu, wysłanie powiadomień do uczestników.

10-25 października 2023 r.- wystawa prac nadesłanych na konkurs w holu budynku 21 , kampus Młociny.

 

„Przełom minionych dekad funkcjonowania polskiego więziennictwa przyniósł szereg zmian, stanowiących korzystny prognostyk do podejmowania prób ukształtowania nowego modelu resocjalizacyjnego. Obecnie w dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat wydajności pracy personelu resocjalizacyjnego, skutecznych metod i instrumentów wychowawczych ukierunkowanych na realizację w jednostkach penitencjarnych działalności wychowawczej opartej na wytworzeniu pożądanych wartości wśród skazanych, pozwalających na wyeliminowanie deficytów, które stanowiły podłoże do popełniania przestępstw. Jako pedagog dostrzegam pozytywne zmiany w działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej, będącej jednocześnie służbą na rzecz drugiego człowieka, bo przecież więzienie, to nie tylko więzienne mury, kraty w oknach, wieżyczki, na których jeszcze kilka lat temu służbę pełnili funkcjonariusze wyposażeni w karabiny maszynowe….więzienie to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, to również praca w wymiarze duchowym” – tłumaczy dr Konrad Wierzbicki, adiunkt z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

Szczegółowy regulamin konkursu z załącznikami jest na stronie organizatora:

Ogólnopolski Konkurs dla osób pozbawionych wolności „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia” – Wydział Nauk Pedagogicznych (uksw.edu.pl)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości z ostatniej chwili
Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości

W niedzielę na Rysach w Tatrach doszło do groźnego wypadku. Turystka spadła z wysokości kilkaset metrów.

Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na "marszu 4 czerwca"

W niedzielnym marszu zorganizowanym przez PO i Donalda Tuska wzięło udział między 100 a 150 tys. osób - wynika z nieoficjalnych danych z policji, do których dotarła PAP.

Prezenter Dzień dobry TVN trafił do szpitala. Teraz apeluje z ostatniej chwili
Prezenter "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala. Teraz apeluje

Robert Stockinger, który od 9 lat związany jest z "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala, by poddać się badaniom. Teraz prezenter zaapelował do internautów, by dbali o siebie.

Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy z ostatniej chwili
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy

Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO] z ostatniej chwili
Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO]

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w środkowej Mołdawii doszło do niezręcznej sytuacji z udziałem premiera Węgier. Polityk próbował pocałować w rękę prezydent Mołdawii Maię Sandu, jednak coś poszło nie tak.

Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru z ostatniej chwili
Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru

Na autostradzie A16 w pobliżu Neapolu na południu Włoch doszło do groźnego wypadku autobusu. Pojazdem podróżowało 38 pasażerów oraz dwóch kierowców. Wiadomo, że poszkodowani jechali z Lecce nad Adriatykiem w kierunku Rzymu.

[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji z ostatniej chwili
[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie "nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji

– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w wywiadzie, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.

Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda

Jako marsz nienawiści, marsz pogardy ocenił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro niedzielny marsz, który odbywa się w niedzielę m.in. w Warszawie.

Jak nie chcecie słuchać.... Wałęsa obraził się na uczestników marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
"Jak nie chcecie słuchać...". Wałęsa obraził się na uczestników "marszu 4 czerwca"

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Jednym z przemawiających był Lech Wałęsa.

Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? Jeszcze wszystkich zaskoczę z ostatniej chwili
Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? "Jeszcze wszystkich zaskoczę"

Katarzyna Dowbor przez 10 lat była prowadzącą "Nasz nowy dom". Po tym, jak ogłoszono, że dziennikarka musi odejść, a zastąpi ją aktorka Elżbieta Romanowska w sieci rozpętała się burza. Fani prezenterki do tej pory nie mogą pogodzić się z tak nagłą zmianą.

Emerytury
Stażowe