PGE mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach
Artykuł powstał we współpracy z PGE S.A.
– Jesteśmy dumni z tego, że możemy zostać mecenasem i aktywnym uczestnikiem procesu kreowania kulturalnej oferty muzealnej w województwie świętokrzyskim – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas konferencji w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach. – Naszym celem jest zachęcanie do częstego, bliskiego i aktywnego obcowania z kulturą, do korzystania z szerokiego wachlarza oferty wydarzeń i ekspozycji w instytucji muzealnej objętej mecenatem – dodał.
– Muzeum Narodowe w Kielcach jest jedną z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce. Wspieranie instytucji kultury jest niezmiernie ważnym elementem naszej działalności. Kto, jak nie spółki Skarbu Państwa ma to robić? Na co dzień zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne, ale cenimy sobie także to, że możemy wspierać udostępnianie jak najszerszemu gronu możliwości obcowania z kulturą. Jesteśmy partnerem lojalnym, otwartym na wszelkie wartościowe inicjatywy – zapewnił prezes Dąbrowski.
Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu pozwoli na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej, edukacyjnej oraz wydarzeniowej muzeum. PGE objęła mecenatem wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Muzea polskie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających, w ubiegłym roku polskie placówki muzealne zanotowały rekordową frekwencję, ponad 40 mln gości – zwrócił uwagę dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. Robert Kotowski. – Tym bardziej zależy nam na tym, by rozszerzać ofertę, przygotowywać wystawy, koncerty, wykłady, warsztaty dla szerokiego grona odbiorców. Z pewnością mecenat PGE pomoże nam w tych działaniach – dodał.
PGE sprawować będzie mecenat nad aktualnymi i przygotowywanymi wystawami. Współpraca w ramach mecenatu sztuki PGE w Muzeum Narodowym w Kielcach dotyczyć ma także współfinansowania edukacyjnych cykli wydawniczych.
Na wsparcie działań w zakresie mecenatu kultury w 2023 r. Muzeum Narodowe w Kielcach otrzyma od PGE 200 tys. zł.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest prowadzone wspólnie przez samorząd wojewódzki oraz resort kultury. – Cieszę się bardzo, że kielecka placówka muzealna dołączyła do grona jednostek kultury objętych opieką przez polską spółkę skarbu państwa – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. Główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach jest dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najlepiej zachowana rezydencja z epoki Wazów w Polsce. W 2017 roku główna siedziba kieleckiego muzeum została ustanowiona Pomnikiem Historii.
Kieleckie muzeum jest także jednostką prowadzącą dla Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.
PGE Polska Grupa Energetyczna to mecenas 20 instytucji kultury w całej Polsce: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. Wspiera kulturę poprzez sprawowanie mecenatu nad wydarzeniami i aktywnością instytucji kulturalnych, ale także promuje osobisty kontakt ze sztuką i kulturą.
Artykuł powstał we współpracy z PGE S.A.