Komisja Europejska chce wydłużyć wiek emerytalny
W reakcji na stanowisko KE „Solidarność” zwróciła się z pytaniem, czy oznacza to zakwestionowanie różnego wieku kobiet i mężczyzn w ogóle. Wczoraj Komisja Europejska przysłała odpowiedź, gdzie potwierdza obawy Związku.
Oznacza to – tak jak obawiała się „Solidarność” – Komisja ma zastrzeżenia nie tylko do wieku emerytalnego sędziów, ale w ogóle do przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego wchodzącego w życie z początkiem października oraz że będzie naciskała, aby ten wiek zrównać.- ...zwróciliśmy się na piśmie do Pani Minister Elżbiety Rafalskiej, wyrażając nasze zastrzeżenia oraz zachęcając władze polskie, aby wyjaśniły motywy ponownego wprowadzenia zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. (…) Komisja Ma nadzieję podjąć owocne rozmowy z władzami polskimi w celu wypracowania właściwego rozwiązania – czytamy w odpowiedzi KE.
Komentując odpowiedź Komisji Europejskiej, szef „Solidarności” Piotr Duda ocenił, że to jest wtrącanie się Komisji w suwerenne decyzje obywateli państwa polskiego i to w zakresie nie podlegającym unijnemu prawu.
Szef „Solidarności” zwraca też uwagę na inny wątek pisma.
Zdaniem przewodniczącego Związku Komisja myli dyskryminację z przywilejem i nie zauważa, że zgodnie z wprowadzanymi rozwiązaniami wiek emerytalny jest tylko uprawnieniem, a nie obowiązkiem.- Wszystkie państwa członkowskie poza Polską zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn lub znajdują się na etapie zrównania tego wieku – czytamy w liście KE.
Jaka będzie reakcja Związku?
A o to pełna treść listu Komisji Europejskiej http://www.solidarnosc.org.pl/images/files/dokumenty/odpowied%C5%BA%20KE.pdf- Na najbliższym posiedzeniu Komisji Krajowej w Lubinie podejmiemy decyzję jakie działania podejmie „Solidarność” w reakcji na działania Komisji Europejskiej – powiedział przewodniczący.
ml