„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez "piekło" choroby i "czyściec" leczenia

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
"Po drugiej stronie dnia" / YT print screen/Fundacja Budzenie Pasji

Inspiracja

 

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie w zrozumienie ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.
 
Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m in - gwiazda opery Rafał Siwek i aktor Michał Koterski, współtwórców wystawy „Uważaj na głowę” - Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

 

Pokazy



Od momentu swojego powstania film prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m. in placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach – np. Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im dr Babińskiego w Krakowie, spotykaliśmy się również na uniwersytetach ze studentami psychologii i filozofii, odbyliśmy liczne spotkania na których widzami byli uczniowie liceów. 

Ze strony twórców filmu obok reżysera i aktorów teatru EXIT brali udział Mateusz Biernat, psycholog i psychoterapeuta oraz Paweł Podgórski asystent zdrowienia. Przedmiotami rozmowy były głównie tematy związane z reformą systemu opieki psychiatrycznej, roli asystentów zdrowienia, możliwymi formami wsparcia dla osób w kryzysie. Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy - stanowią możliwość  uzyskania pomocy dla osób potrzebujących i wzbudzają empatię i zrozumienie u osób nie mających takich doświadczeń.


Film prezentowany był na Węgrzech, w tej chwili w przygotowaniu są wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka. 

Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych przez PFRON.

Twórcy

Film fabularny: Po drugiej stronie dnia  
Czas trwania: 57 minuty

Scenariusz i reżyseria: Maciej Sikorski
Zdjęcia: Michał Król, ks. Roman Sikoń
Muzyka: Adam Szewczyk


„Wszyscy wiemy, że tabliczka ‚‚Exit” umieszczana w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne. Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś takim. Pomaga wyjść z niewoli niepełnosprawności” - Maciej Sikorski Założyciel Teatru EXIT.


Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się DWA ŚWIATY – osoby z deficytami: cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe przestrzenie łączy WSPÓLNA PASJA – TEATR I MUZYKA. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie. Tylko wówczas możliwe jest prawdziwe przyjecie siebie nawzajem, czyli wspólna WYMIANA DARÓW.

W Teatrze Exit SZUKAMY WSPÓLNIE PRAWDZIWEGO PIĘKNA, a nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu, a nie ulotnej przyjemności, którą jakże często ze szczęściem mylimy. Nasza twórczość opiera się w wielkiej części na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że to ono ma moc zmieniać ludzi i prowadzić ich do prawdziwego szczęścia. MAMY AMBICJĘ TWORZYĆ RZECZY PIĘKNE w świecie zawłaszczonym przez brzydotę. Nie chcemy skandalu czy szyderstwa, CHCEMY SPOTKANIA I RELACJI. Pragniemy dawać przykład ludziom cierpiącym, MÓWIĆ IM, ŻE JEST NADZIEJA, że nie można się poddawać. Osobom zdrowym zaś pokazać piękno wynikające z dzielenia się i pomagania innym. Więcej o Teatrze EXIT można przeczytać na stronie http://teatrexit.pl/

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Czy Trzaskowski będzie zmuszał do nazywania brodatego mężczyzny kobietą? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Czy Trzaskowski będzie zmuszał do nazywania brodatego mężczyzny kobietą?

Trzaskowski wprowadza ideologię gender do ratusza. Na Zachodzie policja już aresztuje tych, którzy ze skrajną lewicą się nie zgadzają. Czy więc Trzaskowski też będzie zmuszał swoich pracowników do nazywania brodatego mężczyzny kobietą? Czy obowiązkowe będą fikcyjne zaimki i końcówki, których zażyczy sobie transseksualista? Dlaczego prezydent Warszawy domaga się rzeczy absurdalnych?

Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki Wiadomości
Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki

W takich osobach moc!! Drodzy Państwo, Polak przeprowadza w naszym kraju jeden z największych w historii fizyki testów teorii kwantowej!

Znany polityk PiS zawieszony! Decyzja prezesa Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Znany polityk PiS zawieszony! "Decyzja prezesa Kaczyńskiego"

Europoseł Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości – poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.

Nieoczekiwane orędzie Hołowni: To kwestia wagi państwowej polityka
Nieoczekiwane orędzie Hołowni: "To kwestia wagi państwowej"

– Ostudzenie natychmiast temperatury sporu to kwestia wagi państwowej; to sprawa naszego bezpieczeństwa – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartkowym orędziu.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie tylko u nas
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie

Do piór, które cenię, zaliczam pióro Marcina Napiórkowskiego, świadom, że pisuje on zasadniczo do pism z lewej strony polskiego centrum. Ale niech tam – wypowiada się po swojemu i językiem własnym, nie zaś językiem współczesnego polit-gramot-kuku-na-muniu. Kiedy zatem pisze o sporach wokół Zielonego Ładu, czytam, bo wiem, że nawet kiedy mnie zdenerwuje, to raczej nie spowoduje tzw. pęknięcia żyłki, lecz skłoni do myślenia. Czytam: „Aktywizm antyeuropejski motywuje dziś bardziej niż proeuropejski. Bo komu chciałoby się wychodzić z domu, żeby zamanifestować, że jest ok? «Nic się nie dzieje, spokojnie jest, i tak właśnie ma być!». Słabo wyglądałoby to na transparentach”. Zdaniem autora ostatni spór wykazuje nie tyle nonsens Zielonego Ładu, ile głęboki deficyt umiejętności budowania prestiżu i zrozumienia przez Unię Europejską. Nie tyle „Ład”, lecz nieład komunikacyjny jest kłopotem. Za projektem: „Stoi mnóstwo faktów, mnóstwo racji, mnóstwo niezłych pomysłów. Nie ma jednak opowieści. Nie ma mitów, które porwałyby tłumy?”.

Lewica zrywa współpracę z KO w Krakowie gorące
Lewica zrywa współpracę z KO w Krakowie

Struktury Nowej Lewicy wycofały się ze współpracy z Koalicją Obywatelską w Radzie Miasta Krakowa.

Kaczyński zadał niewygodne pytanie Tuskowi. Co zrobi premier? polityka
Kaczyński zadał niewygodne pytanie Tuskowi. Co zrobi premier?

– Tusk oświadczył, niedługo po tym głosowaniu, że ten pakt migracyjny przyniesie nam różne korzyści, że będziemy beneficjentami, no to ja teraz pytam publicznie. Panie Tusk, to dlaczego pan przeciw głosował? – powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak na jego słowa odpowie premier Donald Tusk?

Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Co wiemy do tej pory? gorące
Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Co wiemy do tej pory?

Premier Słowacji Robert Fico, ciężko ranny w środowym zamachu, pozostaje w czwartek na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Napastnik przyznał, że kierował się motywami politycznymi. Władze apelują o uspokojenie nastrojów.

Rewolucyjny, agresywny język Marty Lempart zastrasza ludzi tylko u nas
"Rewolucyjny, agresywny język Marty Lempart zastrasza ludzi"

- Rewolucyjny, agresywny język nie tylko zatruwa debatę publiczną, ale też wpływa na myślenie ludzi. Może prowadzić do tego, że wiele osób poczuje się zastraszone, nie będzie chciało zabierać głosu. Niektóre osoby, może mniej zdecydowane, doprowadzi to do myślenia, żeby szukać jakichś kompromisów, żeby tylko zamknąć temat aborcji - mówi poseł Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z portalem Tysol.pl.

Waldemar Buda wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych polityka
Waldemar Buda wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda został wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych. Wcześniej między posłem PiS a przewodniczącym komisji, posłem KO Dariuszem Jońskim doszło do ostrej kłótni.

REKLAMA

„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez "piekło" choroby i "czyściec" leczenia

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
"Po drugiej stronie dnia" / YT print screen/Fundacja Budzenie Pasji

Inspiracja

 

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie w zrozumienie ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.
 
Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m in - gwiazda opery Rafał Siwek i aktor Michał Koterski, współtwórców wystawy „Uważaj na głowę” - Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

 

Pokazy



Od momentu swojego powstania film prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m. in placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach – np. Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im dr Babińskiego w Krakowie, spotykaliśmy się również na uniwersytetach ze studentami psychologii i filozofii, odbyliśmy liczne spotkania na których widzami byli uczniowie liceów. 

Ze strony twórców filmu obok reżysera i aktorów teatru EXIT brali udział Mateusz Biernat, psycholog i psychoterapeuta oraz Paweł Podgórski asystent zdrowienia. Przedmiotami rozmowy były głównie tematy związane z reformą systemu opieki psychiatrycznej, roli asystentów zdrowienia, możliwymi formami wsparcia dla osób w kryzysie. Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy - stanowią możliwość  uzyskania pomocy dla osób potrzebujących i wzbudzają empatię i zrozumienie u osób nie mających takich doświadczeń.


Film prezentowany był na Węgrzech, w tej chwili w przygotowaniu są wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka. 

Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych przez PFRON.

Twórcy

Film fabularny: Po drugiej stronie dnia  
Czas trwania: 57 minuty

Scenariusz i reżyseria: Maciej Sikorski
Zdjęcia: Michał Król, ks. Roman Sikoń
Muzyka: Adam Szewczyk


„Wszyscy wiemy, że tabliczka ‚‚Exit” umieszczana w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne. Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś takim. Pomaga wyjść z niewoli niepełnosprawności” - Maciej Sikorski Założyciel Teatru EXIT.


Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się DWA ŚWIATY – osoby z deficytami: cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe przestrzenie łączy WSPÓLNA PASJA – TEATR I MUZYKA. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie. Tylko wówczas możliwe jest prawdziwe przyjecie siebie nawzajem, czyli wspólna WYMIANA DARÓW.

W Teatrze Exit SZUKAMY WSPÓLNIE PRAWDZIWEGO PIĘKNA, a nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu, a nie ulotnej przyjemności, którą jakże często ze szczęściem mylimy. Nasza twórczość opiera się w wielkiej części na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że to ono ma moc zmieniać ludzi i prowadzić ich do prawdziwego szczęścia. MAMY AMBICJĘ TWORZYĆ RZECZY PIĘKNE w świecie zawłaszczonym przez brzydotę. Nie chcemy skandalu czy szyderstwa, CHCEMY SPOTKANIA I RELACJI. Pragniemy dawać przykład ludziom cierpiącym, MÓWIĆ IM, ŻE JEST NADZIEJA, że nie można się poddawać. Osobom zdrowym zaś pokazać piękno wynikające z dzielenia się i pomagania innym. Więcej o Teatrze EXIT można przeczytać na stronie http://teatrexit.pl/

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe